Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: W 2007 r. BOR się spisał

20.02.2013

Trudno było zagwarantować rekonesans także na lotnisku, ale ostatecznie do niego doszło i był także pirotechnik, który sprawdzał miejsce postoju samolotu oraz miejsce, do którego miał przyjść pan prezydent - mówi nam Antoni Macierewicz o działaniach BOR przed wizytą prezydenta w Katyniu w 2007 r.

Złożył pan wniosek o zwołanie sejmowej komisji spraw wewnętrznych, aby zajęła się ona ujawnieniem w „Gazecie Wyborczej” informacji z teczki Biura Ochrony Rządu dotyczącej zabezpieczenia wizyty prezydenta w Katyniu w 2007 roku. Zdaniem „GW” tamta podróż była gorzej przygotowana niż te z 7 i 10 kwietnia 2010 r. Według pana wiedzy gazeta oddała faktyczny stan zabezpieczenia sprzed ponad pięciu lat?

Ten opis odbiega od rzeczywistości, a przede wszystkim znacząco różni się wobec tego, z czym mieliśmy do czynienia w 2010 roku. Ta dokumentacja oraz relacje byłego kierownictwa Biura Ochrony Rządu - pułkowników Pawlikowskiego i Grudzińskiego - pokazują, że wszystko działo się z wielkimi kłopotami, że trzeba było wielokrotnie powtarzać np. żądanie dostarczeni samochodu opancerzonego. Ostatecznie strona rosyjska, po długim zwlekaniu, na 12 godzin przed wizytą go nie dostarczyła i trzeba było go ściągać z Polski. Ale zrobiono to. I każda nieomal czynność, która miała zagwarantować bezpieczeństwo prezydentowi przebiegała w tym samym trybie. „Gazeta Wyborcza” eksponuje jedną część tylko – trudności – ale zapomina o ostatecznym efekcie. Trudno było uzyskać zgodę na to, aby polscy funkcjonariusze mieli broń ostrą, ale ją mieli. Było trudno zagwarantować, żeby mieli własne częstotliwości dla łączności, ale je mieli. Trudno było zagwarantować rekonesans także na lotnisku, ale ostatecznie do niego doszło i był także pirotechnik, który sprawdzał miejsce postoju samolotu oraz miejsce, do którego miał przyjść pan prezydent, czyli namiot. Krótko mówiąc – wszystko zostało zrobione, chociaż trzeba było przezwyciężyć pewne trudności. Dokładnie odwrotnie niż 2010 r., gdy nawet nie podęto prób, by wejść na to lotnisko. Ta publikacja „Gazety Wyborczej” jest po prostu nieuczciwa. A pan Janicki próbuje zasłonić nie tylko swoją niekompetencję, ale i złą wolę. To nieudolna, propagandowa próba przerzucenia odpowiedzialności na kogo innego.

 

Powiedzmy to wyraźnie, bo brak rekonesansu jest jednym z głównym zarzutów wobec BOR za organizację zabezpieczenia w 2010 roku. W 2007 roku to Polacy sprawdzali lotnisko?

Tak. To Polacy przeprowadzili wówczas rekonesans, łącznie z obecnością na Siewiernym. Rzeczywiście były z tym kłopoty, bo Rosjanie nie chcieli się na to zgodzić, ale zostało to zrobione.

 

A czego dotyczy fragment oświadczenia płk. Grudzińskiego, byłego wiceszefa BOR, który mówi, iż zabezpieczenie miejsc czasowego pobytu przez stronę rosyjską pod nadzorem funkcjonariuszy BOR? O jakie działania tutaj chodzi?

Rosjanie zaproponowali, a nawet stawiali jako warunek, że to ich służby będą nadzorowały poszczególne miejsca pobytu wraz ze służbami polskimi, ale swoją wiodącą rolą.  Było to przedmiotem przepychanki, ale w rezultacie wszystkie zaplanowane czynności były weryfikowane przez służby polskie, a odbywało się to pod nadzorem oficera łącznikowego, który był przy każdym posterunku, kontrolował to, jak Rosjanie wypełniają umowę. W roku 2010 tego nie zrobiono, na skutek czego pan Janicki dowiedział się o katastrofie będąc na bazarku. W Smoleńsku nie było nawet oficera łącznikowego, który by sprawdzał zachowanie Rosjan.

 

Okazuje się, że na jesieni zeszłego roku na terenie katastrofy wciąż odnajdywano rzeczy osobiste należące do ofiar katastrofy. To pewnie nie ostatnie takie doniesienie.

To jest wynik badań wraku i miejsca zdarzenia, do których doszło na przełomie września i października. Stało się to, przypominam, na żądanie ekspertów pirotechników, którzy uznali, że nie podpiszą dokumentów sekcyjnych dotyczących części ekshumowanych ofiar dopóki nie zostanie zbadany wrak i miejsce tragedii na okoliczność występowania materiałów wybuchowych. Również we wniosku polskich prokuratorów do Rosjan z tamtego czasu nie było badania miejsca zdarzenia z punktu widzenia pozostałości szczątków ofiar czy rzeczy osobistych.

 

Wszystko wyszło więc przypadkiem.

Cele tego wyjazdu były inne. Nie planowano poszukiwać rzeczy, które tam jeszcze leżą. Gdyby zorganizować wyprawę w tym zakresie, okazałoby się zapewne, że znaleziono by jeszcze dziesiątki czy setki szczątków, które do dziś w smoleńskiej ziemi się znajdują.

 

To może należy złożyć taki wniosek o pomoc prawną i domagać się możliwości dokładnego zbadania miejsca katastrofy pod kątem poszukiwania szczątków katastrofy, może również ofiar i ich rzeczy osobistych?

Moim zdaniem to jest oczywiste. Raz jeszcze należy przeszukać to miejsce, zerwać tę betonową drogę, która ułożono zaraz po katastrofie i przekopać na metr głęboko, jak przekonywała pani minister Ewa Kopacz.

not. ruk

[Fot. KBWLLP]

 

 

 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook