Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Sprzeczności prokuratury

28.06.2013

Po dzień dzisiejszy nie ma komunikatu prokuratury, który byłby jednoznacznym stanowiskiem ws. zbadania próbek pobranych we wrześniu i październiku ub. roku - mówi Antoni Macierewicz w rozmowie z portalem wPolityce.pl. To z czym mieliśmy wczoraj do czynienia było pewną ekspresją wyobraźni panów prokuratorów i ich politycznego stanowiska.

Od poszczególnych prokuratorów na poszczególnych etapach dowiadujemy się zupełnie różnych rzeczy - mówi szef zespołu parlamentarnego zajmującego się badaniem katastrofy smoleńskiej. Jak zauważa: 

"Wczoraj prokuratorzy wypowiedzieli się tak, jakby wszystkie próbki na przełomie września i października zostały przebadane i jakby na tych próbkach nie znaleziono śladu materiałów wybuchowych. Pan prokurator generalny oświadczył natomiast, w wywiadzie radiowym, że do dziś nie przywieziono do Polski próbek, które pobrano z foteli. A przypomnijmy, że tam było kilkadziesiąt próbek, które reagowały informacją, że są tam materiały wybuchowe. Dopóki nie będzie oficjalnego komunikatu, podpisanego przez prokuraturę, dotąd będziemy mieli do czynienia z rodzajem żonglerki z opinią publiczną. Takiej samej żonglerki słowno- pojęciowej, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory."

Macierewicz podkreślił też: "Wczoraj dowiedzieliśmy się, że jest to hipoteza nadal badana i że prokuratura nie jest w stanie rozstrzygnąć przy swojej dotychczasowej wiedzy, czy eksplozja była, czy też nie. Tak wygląda praca prokuratury, a właściwie polityczna kreacja ze strony prokuratury, z którą mamy do czynienia. Ona oczywiście jest wypowiadana na użytek komentatorów politycznych strony rządzącej. I jest wykorzystywana bądź to do prowokacji, bądź do innych psychologiczno-politycznych operacji."

Zdaniem Macierewicza z wczorajszej konferencji wynika też, że prokuratura dopuszcza możliwość popełnienia przestępstwa polegającego na zamknięciu śledztwa bez dostępu do najważniejszych dowodów. 

"Dopuszcza taki fakt nie posiadając oryginałów czarnych skrzynek. To jest zapowiedź popełnienia przestępstwa" - uważa Macierewicz

Jak podkreśla poseł, z konferencji dowiedzieliśmy się, że coś w sprawie eksplozji, wybuchu – się zdarzyło, bo po trzech latach wypowiadania się jednoznacznie, stanowczo, zdecydowanie i ostatecznie, że nie było żadnego zamachu, żadnego wybuchu, żadnej eksplozji. - Wczoraj dowiedzieliśmy się, że prokuratura nie może wykluczyć, że był wybuch i że bada tę kwestię. Że ta sprawa jest ciągle otwarta. To musi zastanawiać - zauważa Macierewicz.  

Wygląda jakby jakaś niebywała presja polityczna sprawiała, że prokuratorzy co drugie zdanie mówią rzeczy ze sobą sprzeczne - dodaje. 

Antoni Macierewicz popiera wniosek mec. Hambury dotyczący wykluczenia ze śledztwa tych prokuratorów, którzy są objęci postępowaniem dotyczącym niedopełnienia obowiązków w jego początkowej fazie, w tym nie uczestniczeniem w sekcjach zwłok ofiar.  - Jest to wniosek jak najbardziej zasadny. Wszyscy ci prokuratorzy mieli obowiązek wziąć udział w sekcjach w Rosji, bądź później podjąć takie działania w Polsce. Wszyscy winni są niedopełnienia obowiązków.  Aby wykluczyć to, że późniejsze działania prokuratorów są warunkowane chęcią uniknięcia odpowiedzialności - wykluczenie ich z postępowania jest absolutnie konieczne. Brak takiej decyzji będzie jedną z istotnych przesłanek w postępowaniu sądowym, bo pokazuje, że prokuratura jest w tym postępowaniu stronnicza. Że pozwala prowadzić śledztwo ludziom, którzy mogą ukrywać dowody i ze względu na obronę swojego stanowiska być gotowi do działań bezprawnych - mówi polityk.

cały wywiad przeczytasz na portalu wPolityce.pl

[fot. Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook