Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: skandaliczne decyzje rządu Tuska

03.04.2012

Od dwóch lat nie można doprosić się wystąpienia o pomoc międzynarodową w wyjaśnianiu smoleńskiej tragedii. Tymczasem rosyjski MAK, który bada wczorajszą katastrofę samolotu ATR-72 na Syberii zwrócił się o pomoc do trzech państw. Jak tłumaczy, do Francji – bo tam maszyna została wyprodukowana, do Kanady – gdzie powstały silniki i do Wielkiej Brytanii – gdzie samolot zarejestrowano. - Po 10 kwietnia też było to możliwe – mówi Antoni Macierewicz w rozmowie ze Stefczyk.info.

O czym świadczy fakt, że MAK zwrócił się o pomoc międzynarodową w badaniu katastrofy na Syberii, a po tragedii smoleńskiej z takiej pomocy zrezygnowano?

Decyzja MAK w 2010 roku została podjęta za aprobatą przedstawicieli rządu pana Donalda Tuska, a w szczególności pani minister Kopacz oraz pana Krzysztofa Parulskiego, którzy byli obecni w Moskwie na posiedzeniu komisji kierowanej przez pana Putina. Oświadczono wówczas, że zgłosili się eksperci ze Stanów Zjednoczonych i z Unii Europejskiej i że ich pomoc zostaje odrzucona. Pani minister Kopacz i pan prokurator Parulski zaaprobowali to stanowisko. Z przykrością trzeba więc powiedzieć, że była to nie tylko wola MAK, ale także decyzja rządu pana Donalda Tuska. Obie strony w tej sprawie się porozumiały. O tyle była to odmienna sytuacja od wczorajszej katastrofy na Syberii.

Ale nie ma wątpliwości, że zarówno ze względu na wyposażenie TU-154M w awionikę produkcji amerykańskiej jak i ze względu na niezwykłą skalę wydarzenia, fakt przynależności Polski do NATO i UE, obowiązki wynikające z przepisów Unii, które zobowiązują państwa tej organizacji do korzystania z pomocy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego, decyzja powinna być inna.

Postanowienia rządu pana Tuska są skandaliczne. A MAK zasłania się nimi korzystając z jakichś umów, które zostały zawarte między dwiema stronami na szkodę wyjaśnienia tej tragedii.

 

Myśli pan, że nie bez kozery stenogram właśnie tego spotkania z 13 kwietnia MAK, Putina i przedstawicieli rządu polskiego został opublikowany na stronach premiera Rosji?

Rzeczywiście pod tym względem Rosjanie demonstrują i zasłaniają się stanowiskiem rządu pana Donalda Tuska. To samo dotyczy także czarnych skrzynek, w przypadku których rząd pana Tuska podpisał umowę, pozostawiając je w gestii rosyjskiej. Strona rosyjska zawsze może więc powiedzieć: „to jest wola rządu polskiego, my nie dokonujemy żadnego nadużycia”.

 

Wspomniał pan o profesorze Badenie. Wczoraj minister sprawiedliwości Jarosław Gowin ujawnił, ze to minister zdrowia Bartosz Arłukowicz na posiedzeniu rządu przekonywał, że nie należy dopuścić amerykańskiego eksperta do udziału w sekcjach zwłok Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki. Arłukowicz jednak temu zaprzecza. Komu wierzyć?

Rzeczywiście zwróciłem się do pana ministra Arłukowicza – na prośbę rodzin – by umożliwić panu Michaelowi Badenowi zrobienie badania posekcyjnego. Podkreślał w rozmowie ze mną, że ta decyzja ma charakter polityczny i on musi ją skonsultować właśnie w tych kategoriach - prawnych oraz politycznych. Bardzo wyraźnie to zaznaczył. Wczoraj dowiedzieliśmy się od pana ministra Gowina szczegółów – że była to decyzja całej Rady Ministrów. Proszę zwrócić uwagę, że pan minister Gowin podkreślił, iż w pełni się z nią zgadza, że argumentacja ministra zdrowia go przekonała. Chciałbym, żeby pan minister Gowin powiedział nam, jakaż to argumentacja może sprowadzać Polskę do poziomu kraju barbarzyńskiego, bo barbarzyństwem jest uniemożliwienie nawet obserwowania sekcji zwłok przez patologa światowej sławy poproszonego o pomoc przez rodziny. To wystawia najgorsze świadectwo zarówno temu rządowi, jak i ministrowi Gowinowi, który jako minister sprawiedliwości aprobuje i potwierdza swoim urzędowym autorytetem takie stanowisko.

Mamy niesłychanie szokujący ciąg wydarzeń. Decyzja w Moskwie 13 kwietnia. Sprawa pana prokuratora Pasionka, którego represjonuje się za kontakty ze Stanami Zjednoczonymi – naszymi sojusznikami! Później wypowiedź pana Grasia o tym, że podróż pani minister Fotygi i moja i rozmowy z parlamentarzystami ze Stanów Zjednoczonych to zdrada stanu. Wreszcie decyzja rządu pana Donalda Tuska, który nie dopuszcza prof. Badena.

To wszystko sprawia wrażenie, jakby istniało jakieś porozumienie co do tego, iż zewnętrzni obserwatorzy reprezentujący kraje inne niż Rosja i Polska nie mogą oglądać niczego, co jest związane z tą tragedią.

not. ruk

[Fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook