Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Rząd odwrócił się plecami

18.10.2012

O ujawnieniu zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej oraz konferencji naukowców na temat katastrofy portal Stefczyk.info rozmawia z posłem Antonim Macierewiczem.

Stefczyk.info: Od kilku dni żyjemy sprawą skandalu związanego z ujawnieniem zdjęć z miejsca katastrofy smoleńskiej oraz ciał ofiar. Co za tym stoi w Pana ocenie?

Antoni Macierewicz: Z ostatecznym sądem należy poczekać, aż będziemy mieli szersze informacje. Codziennie bowiem docierają do nas nowe wiadomości. One w istotny sposób rzutują na ocenę tej sprawy. Pojawiają się bowiem doniesienia np. mówiące, że osoby, które opublikowały te zdjęcia, mogą mieć związek ze służbami specjalnymi i wojskiem. Z tego, co wiem pojawiają się także nowe zdjęcia, głównie miejsca katastrofy, ale także ciał. To wskazuje, że należy się zastanowić, czy nie mamy do czynienia z rozgrywką wewnątrz rosyjską. Być może nie chodzi tu tylko o uderzenie w Polskę i Polaków. To jest bardzo ważne, ale być może należy brać pod uwagę wewnątrzkrajowy rosyjski aspekt tej sprawy.

Komisja Millera zaznacza, że nie zna tych zdjęć, nie miała dostępu do żadnych zdjęć ofiar katastrofy. O czym to świadczy?

Ta sprawa pokazuje skalę nieprawidłowości w działaniu komisji Millera. Jerzy Miller zaznacza, że nawet nie wnosił o to, by otrzymać materiał zdjęciowy ze Smoleńska. Komisja nie brała pod uwagę żadnych zdjęć podczas prac. To jest skandaliczne nie dopełnienie obowiązku. Nie można ocenić przyczyn katastrofy bez dokładnego zbadania przyczyn śmierci ofiar. Wiemy, że rosyjskie informacje z sekcji zwłok nie są zgodne z prawdą. Rosjanie natomiast bardzo szczegółowo wzięli pod uwagę i szczegółowo opisywali sekcje zwłok. Tatiana Anodina szczegółowo opisywała sekcje, które potem okazały się nieprawdziwe. Na tym tle oświadczenie ministra Millera, który mówi, że nie występował o te zdjęcia, jest świadectwem nieprawdopodobnej arogancji i cynizmu. Obecnie mamy festiwal przerzucania odpowiedzialności za tę sprawę. To pokazuje, że jest ona niesłychanie istotna. Jednak na razie ciężko przesądzać, z czym mamy do czynienia.

Prokuratura uznała, że nie będzie wszczynać śledztwa.

To jest szokujące. Śledczy uznali, że nie widzą powodu, by wszczynać śledztwo, ponieważ czyn został popełniony w Rosji. To jest szokująca abdykacja z podstawowych obowiązków prokuratury. Ona powinna bronić polskich obywateli, ale tego nie zrobiła. Obecnie okazuje się, że rząd Donalda Tuska znał sprawę od dawna, przynajmniej od końca września. I nawet nie uznał za stosowne poinformować rodzinę śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że może się spotkać z tak dramatyczną sytuacją, jak upowszechnienie zdjęć Prezydenta. To jest podstawowy obowiązek władz. Tego wymaga szacunek dla uczuć rodziny, jak i dla ewentualnych działań prawnych. Prokuratura i rząd czekali jednak, aż rodzina dowie się tego z pokątnych portali. To jest niesamowite i szokujące stanowisko. To bardzo dobrze pokazuje, jaki stosunek ma rząd do sprawy Smoleńska. Rząd odwrócił się plecami do ofiar, do Narodu i rodzin ofiar. Rząd abdykował w tej sprawie.

W przyszłym tygodniu odbędą się konferencje naukowców dotyczące katastrofy smoleńskiej. Czego Pan się spodziewa po tych spotkaniach?

Rzeczywiście, 22 października oraz 23 października odbędą się konferencje związane ze sprawą smoleńską. W poniedziałek odbędzie się spotkanie zamknięte. We wtorek spotkanie będzie otwarte dla opinii publicznej. Zostaną na nim wygłoszone referaty naukowe oraz odbędzie się dyskusja. Referaty są już znane, ale liczę, że rozwinie je dyskusja. Wydaje się, że kluczowe znaczenie będą miały te referaty, które analizują hipotezy sformułowane przez ekspertów współpracujących z parlamentarnym zespołem badającym katastrofę smoleńską. Niesłychanie istotne wydają się referaty pokazujące możliwe warianty ostatnich sekund lotu Tupolewa. Ważna jest publiczna dyskusja w tej sprawie. To pozwoli pokazać, jak wielki jest dorobek naukowy osób współpracujących z zespołem parlamentarnym. Niestety odbywa się to poza instytucjami państwa polskiego. Konferencja pokażą, jak wiele można zrobić, gdy się chce działać.

Rozmawiał Nal
[Fot. Raport Millera]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook