Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Rosjanie wciąż chcą coś ukryć

04.01.2013

Sprawę katastrofy smoleńskiej oraz procedurach związanych z badaniem ostatniej katastrofy w Rosji portal Stefczyk.info rozmawia z posłem Antonim Macierewiczem.

Stefczyk.info: 29 grudnia 2012 roku w Rosji doszło do katastrofy lotniczej. Dzień później wrak samolotu przeniesiono do hangaru, odczytano czarne skrzynki, a lotnisko przebadano szczegółowo. Procedury w tej sprawie opisuje "Nasz Dziennik". Porównanie szczegółowości działań MAK w przypadku tej katastrofy i ws. Smoleńska pokazuje skandaliczne zaniedbania w związku z badaniem tragedii smoleńskiej. Jak Pan to ocenia?

Antoni Macierewicz: To, co opisuje "Nasz Dziennik", jest rutynowym działaniem. Tak wszelkie katastrofy samolotowe są badane, na całym świecie. W przypadku katastrofy z 29 grudnia dopełniono po prostu procedur. Musi więc być szokiem dla polskiego obserwatora, jak dalece te procedury odbiegają od tego, co działo się po 10 kwietnia 2010 roku. To nam uświadamia niezwykłość działań, na które zgodził się rząd Donalda Tuska. On wycofał się ze wszystkich obowiązujących norm związanych z badaniem katastrof samolotowych. Można się zastanawiać, jak wielka była presja na pana Donalda Tuska, można się zastanawiać, jakie powody leżały u podstaw wycofania się z wszystkich zasadniczych reguł w tej sprawie. Kolejne pytanie, jakie należy postawić, to pytanie czy była to świadoma centralna decyzja rządu Tuska, czy też poszczególni ludzie podejmowali szczątkowe decyzje i na własną rękę podejmowali rozstrzygnięcia korzystne dla strony rosyjskiej i podporządkowali się stronie rosyjskiej.

Na jakiej podstawie możemy oceniać takie sprawy?

Możemy przeanalizować zachowanie płk. Edmunda Klicha, który w pierwszym momencie był nieformalnym przedstawicielem Donalda Tuska w Rosji, a potem został akredytowanym. Klich został wybrany przez stronę rosyjską. On podejmował decyzje w niektórych przypadkach wbrew innym przedstawicielom państwa polskiego, np. płk. Grochowskiego. Istniał spór między funkcjonariuszami reprezentującymi Polskę ws. smoleńskiej. Część z nich chciała działać na mocy umowy z 1993 roku, inni - reprezentujący premiera Tuska - próbowali, co się im udało, narzucić w tej sprawie działanie zgodnie z wolą rosyjską, czyli stosowanie Załącznika 13. do Konwencji Chicagowskiej. Mieliśmy pełny chaos, wynikający z tego, że premier i część urzędników podporządkowała się postulatom rosyjskim. Posiłkując się przykładem opisywanym przez "Nasz Dziennik" widać, jak powinno być prowadzone rzetelne postępowanie ws. katastrofy. To pokazuje jak powinno być prowadzone postępowanie, gdy państwo jest przygotowane, a w całej sprawie nie ma żadnych względów politycznych, narzucanych przez stronę uważającą się za hegemona, która jest współodpowiedzialna za tragedię. Dziś widać, że w sprawie Smoleńska strona rosyjska chce coś ukryć. Dramat polega na tym, że pomagają jej w tej sprawie urzędnicy rządu Donalda Tuska.

Skala matactw strony rosyjskiej budzi również pytanie, czy Rosja była przygotowana do utrudnienia dojścia do prawdy o Smoleńsku...

Wszystko, co wiemy na ten temat, wskazuje, że strona rosyjska była znakomicie przygotowana do tego, zarówno od strony technicznej, jak i od strony koncepcyjnej, a także od strony polityki personalnej. Płk. Klich zaraz po tragedii smoleńskiej otrzymał telefon od wiceszefa MAK - Morozowa wraz z instrukcją, jak katastrofa będzie badana oraz jakie decyzje mają być podjęte i jak się ma on zachowywać. Te sugestie były na tyle silne, że on je realizuje. Już kilkanaście minut po tragedii w komentarzu oficjalnej agencji prasowej w Rosji znalazła się informacja o katastrofie oraz komentarz do niej. I wtedy po raz pierwszy padło stwierdzenie, że to była wina strony polskiej. I te słowa natychmiast powtarza minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Obarcza odpowiedzialnością Polaków i akceptuje rosyjską wersję wydarzeń. To wszystko wskazuje, że strona rosyjska była znakomicie przygotowana, także od strony personalnej. Oni wiedzieli, kto po stronie polski będzie gotów reprezentować rosyjski punkt widzenia w tej sprawie.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook