Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Prokuratura wprowadza zamieszanie

18.09.2012

O ekshumacji śp. Anny Walentynowicz oraz działaniu prokuratury w tej sprawie portal Stefczyk.info rozmawia z Antonim Macierewiczem, przewodniczącym parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Stefczyk.info: Prowadzone działania związane z ekshumacją śp. Anny Walentynowicz budzą coraz więcej wątpliwości. Jak Pan ocenia procedury w tej sprawie?

Antoni Macierewicz: Szokująca jest skala bezprawia w działaniu prokuratury, która przedwczoraj zapewniała mecenasa Stefana Hamburę, że instytut w Bydgoszczy dysponuje najnowocześniejszym sprzętem, tomografią komputerową, że nie trzeba sięgać po dodatkowy sprzęt. Tymczasem okazuje się, że urządzenia są zepsute i trzeba szczątki ofiar katastrofy wozić po całej Polsce. Trudno zrozumieć, jaki jest rzeczywisty powód zamieszania, jakie wprowadza prokuratura. To ona odpowiada za wszelkie niedogodności i incydenty, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Brutalność policjantów, którzy aresztowali dziennikarza, ponieważ był na cmentarzu i dokumentował wydobycie ciała śp. Anny Walentynowicz, jest niespotykanym barbarzyństwem. Podziękowania należą się tym, którzy trzymali wartę honorową, którzy chcieli oddać hołd zmarłym.

Prokuratura odrzuciła również wniosek mec. Hambury o włączenie niezależnego eksperta do prac biegłych

Tak, prokuratura nie dopuściła Michela Badena ani uczonych z Lozanny do tych procedur. To mnie bardzo dziwi. Działanie, które miało miejsce przy ekshumacji śp. prof. Kurtyki, jak i obecne działania związane z ostatnimi ekshumacjami, pokazują dobitnie, że obecność niezależnych specjalistów jest konieczna. Wiarygodność działań prokuratury wojskowej spadła poniżej zera. Jeśli prokuratura będzie się upierała w swoich stanowiskach, efekt będzie taki, że ustalenia NPW będą funta kłaków warte. Nikt nie będzie im ufał. Działania śledczych były realizowane ze złamaniem cywilizowanych reguł prac.

Dlaczego?

Nie ma żadnych powodów, by wozić ciało śp. Anny Walentynowicz po całym kraju, nie ma powodów, by odmawiać asysty zagranicznym specjalistom, nie ma powodów, by odmawiać wykonywania badań przy pomocy aparatury RTG, która jest zdolna do wykrycia uszkodzeń ciała na skutek metalowych przedmiotów. To są podstawowe wymogi, należące się rodzinie. Szczególnie, że po ujawnieniu skali nieprawidłowości, ustalenia dotychczasowe stają się niewiarygodne.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook