Jedynie prawda jest ciekawa

Macierewicz: prokuratura broni interesów Rosji

22.01.2015

„Prokuratura ma materiał dowodowy, który potwierdza zeznania Wosztyla i Musia”.

Antoni Macierewicz w TV Republika komentował sposób działania prokuratury wojskowej, która oskarżyła pilotów JAK-a o pomyłkę w zeznaniach. Obaj mieli słyszeć, że 10 kwietnia wieża kontroli lotów zezwoliła rządowemu Tupolewowi na zejście do 50 metrów. Zdaniem NPW nic takiego nie miało miejsca.

„Pozbawienie honoru por. Wosztyla i zmarłego płk. Musia jest niezrozumiałe ani w kategoriach moralnych ani w kontekście oceny dowodów w śledztwie. Prokuratura ma materiał dowodowy, który potwierdza ich zeznania. Mam wrażenie, że jacyś socjotechnicy wyobrazili sobie, że jeżeli przekona się opinię publiczna, że to, co zeznali piloci nie jest prawdą, to uda się też wmówić, że przebieg katastrofy wyglądał tak, jak chce tego Rosja” – tłumaczy Antoni Macierewicz na antenie Telewizji Republika.

Szef zespołu parlamentarnego badającego tragedię smoleńską wskazuje, że opublikowane przez prokuraturę stenogramy z wieży w Smoleńsku są znane od stycznia 2011 roku. „Być może nowa wersja coś wnosi, ale prokuratura nie wskazała na to” – mówił Macierewicz.

„To na co czekamy od ponad 4 lat, to nagrania z magnetofonu drutowego, który wraz z samolotem przyleciał nietknięty do Polski. 12 kwietnia por. Artur Wosztyl przekazał go prokuraturze. Do tego momentu nikt ze służb go nie dotykał. To unikatowy dokument o olbrzymiej wadze. Nie ma innego tak bezspornego dokumentu, bo 99% materiałów była fałszowana przez Rosjan. Jego treść jest też istotna ze względu na zeznania załogi JAKA, por. Wosztyla, śp. płk. Musia o tym, że powinni zejść do 50 m. Prokuratura od 2 lat co kilka miesięcy zapowiada, że go opublikuje” – przypomniał Macierewicz.

„Tak naprawdę te 50m z punktu widzenia tragedii smoleńskiej ma drugorzędne znaczenia. Załoga TU-154 i tak zdecydowała, że odchodzi na drugi krąg na wysokości 100m i wtedy nastąpiła eksplozja. To nie ma głównego znaczenia dla katastrofy, ale ma ogromne znaczenie dla zrozumienia intencji Rosjan, a także dla prawdziwości zeznań świadków, którym zarzuca się kłamstwo. Opublikowanie tych nagrań udowodniłoby złą wolę Rosjan, byłoby taką kropką nad "i", pokazałoby działanie na szkodę polskiego samolotu” – mówił Macierewicz.

Wskazał, że stenogram, który opublikowano, jest niekompletny i nie dotyczy okresu, w którym padały najważniejsze słowa, które miały być zweryfikowane. „Mało tego w tym dokumencie jest komentarz, że urwanie tego fragmentu jest poleceniem prokuratury. A przecież odczytanie tych rozmów jest najprostsze, bo to nagranie jest cały czas w Polsce” – mówił.

„Mjr Maksjan sugeruje, że zeznania ś.p. Płk Musia i por. Wosztyla są niewiarygodne” – mówił Macierewicz. „Pozbawienie honoru por. Wosztyla i zmarłego płk. Musia jest niezrozumiałe ani w kategoriach moralnych ani w kontekście oceny dowodów w śledztwie. Prokuratura ma materiał dowodowy, który potwierdza ich zeznania. Mam wrażenie, że jacyś socjotechnicy wyobrazili sobie, że jeżeli przekona się opinię publiczna, że to, co zeznali piloci nie jest prawdą, to uda się też wmówić, że przebieg katastrofy wyglądał tak, jak chce tego Rosja. Prokuratura broni interesów Rosji kosztem honoru polskich pilotów i pamięci zmarłych” – podsumował.

Macierewicz zapowiedział złożenie wniosku o wszczęcie postępowania karnego. „To nie jest tak, że posługują się dokumentami rosyjskimi, bo innych nie mają. Prokuratura ma dowody z magnetofonu i je fałszuje” - zauważył.

Macierewicz pokazał ekspertyzę, z której wynika, że takie polecenie wydano załodze samolotu IŁ-76, mimo fatalnych warunków pogodowych. „Jest uprawdopodobnione, że takie samo polecenie wydano załodze samolotu TU-154. To byłoby również potwierdzenie zeznań ś.p. Musia, który to słyszał. Zeznania Musia i Wosztyla są spójne” – zaznaczył Macierewicz.

ez,Telewizjarepublika.pl

[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook