Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Prokuratorzy szkodzą śledztwu

30.08.2013

Rozmowa z posłem PiS Antonim Macierewiczem, przewodniczącym zespołu badającego przyczyny tragedii smoleńskiej.

Stefczyk.info: Mecenas Stefan Hambura w piśmie do Prokuratora Generalnego pisze o tym, jak wygląda procedowanie z próbkami pobranymi w śledztwie smoleńskim. Widać wielki chaos, elastyczne podejście do terminów przekazywania próbek i przykłady niewykorzystywania w pełni możliwości, jakie daje pobranie materiału. Jak to oceniać?

Antoni Macierewicz: Najbardziej rzucającym się w oczy problem jest niesłychanie silna tendencja ze strony prokuratury, by unikać jakiejkolwiek kontroli, jakiejkolwiek obecności pełnomocników rodzin, czy ekspertów spoza prokuratury - kogoś, kto mógłby obiektywnie ocenić postępowania śledczych. Widać również matactwo w podawaniu liczb. Tak się operuje materiałem, by nikt nie był w stanie zorientować się, jaki jest całościowy obraz sytuacji. A gdy się przyjrzymy tej sprawie, okaże się, że łącznie śledczy pobrali ponad 750 próbek, a zbadano - 28.

Tylko tyle?

Tak, jedynie co do 28 próbek podano rzeczywiste wyniki badań. I nie wiemy, co dzieje się z resztą. Drugą sprawą jest fakt, że z niezrozumiałych powodów, albo ze złych powodów, prokuratura nie chce badać próbek pobranych z ciał ofiar. Obawiam się, że jest to związane z tym, że badanie ciał wykazałoby, że jest tam materiał wybuchowy. A to byłoby dodatkowym elementem wskazującym na winę prokuratorów, którzy nie dopełnili obowiązków i nie przeprowadzili sekcji zwłok, nie przeprowadzili ekshumacji wszystkich ofiar po przybyciu zwłok do Polski. A przecież to jest obszar, w którym mamy największą pewność, że próbki nie były poddawane manipulacjom.

W wypadku innych próbek ryzyko jest duże.

Jeśli zostawiło się w Rosji zidentyfikowany materiał ze wskazaniem, że może on nosić ślady materiałów wybuchowych, na osiem czy dziewięć miesięcy, to nigdy nie można mieć pewności, co się działo z tym materiałem. Gdy prokuratura mówi, że te próbki niczego nie wykazały, to trudno się dziwić. Skoro przez niemal rok Rosjanie mogli z nimi robić, co chcieli. To jest rzecz niesłychanie ważna. Mamy do czynienia z domniemaniem popełnienia niewyobrażalnego przestępstwa. Śledczy pod naciskiem opinii publicznej, mediów, ekspertów, zespołu parlamentarnego, przyznali, że badają hipotezę dotyczącą zamachu w Smoleńsku. I w ramach tego również miały zostać przeprowadzone badania próbek. Jednak to jest robione tak, jakby prokuratorom zależało na matactwie, zależało na niezbadaniu próbek, na udowodnieniu, że nic tam się nie stało.

Dlaczego mieliby tak działać?

Działają we własnym interesie. Przecież to oni nie dopełnili obowiązków. To jednak oznacza, że trzeba ich natychmiast odsunąć od śledztwa. Jeśli tak się nie stanie, prokurator generalny weźmie na siebie odpowiedzialność, wiedząc o tym, że sprawą zajmują się osoby zainteresowane mataczeniem. Najwyższy czas zmienić śledczych na takich, którzy nie są tą sprawą zainteresowani osobiście.

Prokuratura w pana ocenie nie badała tych próbek na wszelki wypadek, czy też zbadała i ukryła wyniki?

Nie mam żadnych przesłanek, by wypowiadać się w tej sprawie. Nie wiem, czy prokuratorzy zbadali i ukrywają wyniki, czy nie zbadali próbek. Wiem, że gdy pełnomocnik rodziny ks. prof. Ryszarda Rumianka wnosiła o przebadanie ciała księdza detektorem wykrywającym materiały wybuchowe, to śledczy się nie zgodzili. Wiem, że gdy mecenas Hambura i mecenas Pszczółkowski złożyli 7 sierpnia wniosek o uczestniczenie w kolejnych etapach badania próbek prokuratura nie podjęła do dziś decyzji. Po trzech tygodniach prokuratura nie zajęła stanowiska. Czego w takim razie potrzebuje prokuratura, by podjąć taką decyzję? Okazuje się również, że próbki były przekazywane do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w sposób nieprotokolarny. Nie ma protokołu przekazania próbek do CLK. To na jakiej podstawie śledczy sprawdzą, co się stało z tymi próbkami? Na jakiej podstawie będzie wiadomo, że badano te same próbki? To jest niebywałe. Tak ważny materiał jest przekazywany bez protokołu. To jest proszenie się, żeby doszło do nieszczęścia. Ci prokuratorzy świadomie działają na szkodę śledztwa. Trzeba ich odsunąć.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook