Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Badania pozorowane

16.10.2012

Komunikat prokuratury robi wrażenie pozorowania niezbędnych badań, spóźnionych co najmniej o 2,5 roku. Ich jakość jest bardzo wątpliwa - mówi Antoni Macierewicz, szef zespołu parlamentarnego badającego katastrofę smoleńską.

Stefczyk.info: Czy ostatnie działania prokuratorów w Smoleńsku, w tym pobranie próbek brzozy, w którą wbiły się szczątki samolotu, ocenia pan jako konieczne, czy spóźnione?

Antoni Macierewicz: Ten komunikat prokuratury jest bardzo lakoniczny i nic nie mówi o koniecznym zakresie badań. Nie mówi, czy zbadano także drzewa dookoła tej pancernej brzozy – czy mieliśmy do czynienia z badaniem tylko jednego obiektu, czy wielu innych do porównania. Tam na miejscu tragedii było kilka brzóz złamanych na bardzo niskiej wysokości i kilka na bardzo wysokiej. Dla rzeczywistej oceny wydarzeń trzeba by zbadać obszar trochę szerszy. Trzeba by też sprawdzić jak wyglądał ten drzewostan zanim Rosjanie zaczęli go niszczyć. Komunikat robi raczej wrażenie pozoracji niezbędnych badań. One rzeczywiście są spóźnione co najmniej o 2,5 roku i trudno zrozumieć dlaczego akurat teraz są czynione. Ich jakość jest bardzo wątpliwa.

Ale może jednak to sukces zespołu, skoro prokuratorzy idą tropem jego ustaleń...

Te działania robią wrażenie nie tyle pochylenia się nad badaniami specjalistów i ekspertów zespołu parlamentarnego i uwzględnienia ich wskazówek, ile pozorowania takich działań. Takiej próby powiedzenia – "No my też badamy". Przez dwa i pół roku prokuratura nie robiła żadnych naukowych badań i utrudniała systematycznie badania ekspertów zespołu parlamentarnego. Nie zwrócono się np. do ekspertów zespołu aby towarzyszyli ekspertom prokuratury. Ich działania bardzo podważają wiarygodność ich badań. Prokuratura musi sobie zdawać sprawę, że jej postępowanie na miejscu katastrofy w pierwszym okresie i stosunek do prof. Badena i Biniendy i podważyło dalece tę wiarygodność. Więc powinni dbać, by ich postępowania były dziś wyjątkowo transparentne. Tak niestety nie jest. Dlatego też nie spodziewam się po ich działaniach żadnego wielkiego znaczenia. Być może szerszy komunikat da więcej odpowiedzi na pytania, które wciąż pozostają w zawieszeniu.

A jak teraz wyglądają relacje prokuratury z zespołem parlamentarnym? Prokuratura jest zainteresowana kolejnymi ustaleniami zespołu, czy współpraca zakończyła się na etapie raportu?

Niestety prokuratura nie tylko nie zwraca się o pomoc, ale nie robi tego nawet wtedy, kiedy powinna. Ws. wniosku o sfałszowanie raportu pana Millera nawet nie uznała za stosowne przesłuchać ekspertów zespołu, czy mnie jako osoby, która go wnosiła i umorzyła śledztwo bez zapoznania się z materiałami wskazującymi na fałszerstwo. Prokuratura wojskowa w sposób oczywisty przechowuje materiały, które zgodnie ze wszystkimi prawidłami powinny być ujawnione opinii publicznej. Udostępnia je wybranym przez siebie ludziom, manipulując tymi danymi, chcąc manipulować światem naukowym. Jednym naukowcom te dane – zresztą niepełne ujawnia, innym naukowcom nie ujawnia. Dąży do skłócenia świata naukowego. Prokuratura Wojskowa odgrywa bardzo niechlubną rolę, jeśli chodzi o to śledztwo smoleńskie.Najwyższy czas żeby przestała się nim zajmować. Swoją niekompetencję udowodniła myląc zwłoki i nie przeprowadzając sekcji, a więc im szybciej przekaże to śledztwo wiarygodnej prokuraturze, tym lepiej.

not.ansa

[fot. arch]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook