Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Polska odzyskała swoją tożsamość

23.09.2016

„Jest tragicznym doświadczeniem Polski ostatnich 30 lat, jak bardzo prawda o polskiej drodze do niepodległości - w tym o KOR - została zafałszowana i zakłamana” - mówił w rozmowie z portalem wPolityce.pl Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, nawiązując do 40-lecia KOR-u.

Podkreślił także ogromną rolę, jaką w historii Komitetu Obrony Robotników odegrało harcerstwo.

„KOR został założony przez drużynę harcerską, powstał z ludzi, myśli i ducha harcerskiego. Tej myśli, która stawiała na sprawy społeczne i ideowe jako drogę do niepodległości. Organizowanie społeczeństwa było naszym głównym przesłaniem. Bez szkoły harcerskiej KOR nigdy nie byłby założony” - mówił polityk.

Dodał, że przez ostatnie 30 lat prawda o polskiej drodze do niepodległości - w tym KOR - została zafałszowana. Na szczęście to ulega zmianie. Jak wspomniał, książka wydana przy okazji 40-lecia KOR-u to zbiór wspomnień ludzi, którzy zakładali tę organizację. Fenomenem jest, że organizację tę tworzyły osoby o różnych poglądach. Zapytany o to, jak to możliwe, że ramię w ramię mogli pracować i Macierewicz, i Kuroń i Michnik odpowiedział, że ten kompromis był niezbędny, aby dotrzeć do zachodnich mediów.

„Adama Michnika o tyle nie warto tutaj wspominać, że jego nie było w Polsce, gdy zakładaliśmy KOR. On był wówczas w Paryżu (…) Jeśli zaś mowa o środowisku „komandosów”, dysydentów komunistycznych, to długo mówiłem, że nie wybaczę sobie pierwszego i jedynego Okrągłego Stołu, jaki zrobiłem w życiu: sojuszu, jaki zawarliśmy z „komandosami”. Mówiłem, że nie wybaczę sobie, jeśli umierając, będę widział Polskę ukształtowaną na ich wzór i podobieństwo. To Polska zapierająca się swoich korzeni, swojej misji, siły złożonej w narodzie. Ale na szczęście widzę, że tak nie będzie - Polska odzyskała swoją tożsamość” - podkreślił szef MON.

Wspomniał, że różnice w poglądach stały się nie do pokonania dużo przed 1989 rokiem.

„Już walka o kształt „Solidarności” była okresem, gdzie spory stały się trudne do wytrzymania. To czas zakładania pierwszych organizacji, związków zawodowych - wszystko to doprowadziło do różnicy zdań naprawdę daleko idącej. Ale te różnice były zawsze i nie należy im się dziwić - gorzej, że one potem przybrały kształt negowania polskiej racji stanu i polskiego kształtu patriotyzmu, obecności w świecie. (…) Wydaje się z dzisiejszej perspektywy, że jednak mogę odetchnąć: ten kompromis się opłacił, choć był bardzo trudny. Być może bez tego kompromisu byłoby jednak o wiele trudniej” - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

wkt/wpolityce.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook