Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Polska odzyskała swoją tożsamość

23.09.2016

„Jest tragicznym doświadczeniem Polski ostatnich 30 lat, jak bardzo prawda o polskiej drodze do niepodległości - w tym o KOR - została zafałszowana i zakłamana” - mówił w rozmowie z portalem wPolityce.pl Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, nawiązując do 40-lecia KOR-u.

Podkreślił także ogromną rolę, jaką w historii Komitetu Obrony Robotników odegrało harcerstwo.

„KOR został założony przez drużynę harcerską, powstał z ludzi, myśli i ducha harcerskiego. Tej myśli, która stawiała na sprawy społeczne i ideowe jako drogę do niepodległości. Organizowanie społeczeństwa było naszym głównym przesłaniem. Bez szkoły harcerskiej KOR nigdy nie byłby założony” - mówił polityk.

Dodał, że przez ostatnie 30 lat prawda o polskiej drodze do niepodległości - w tym KOR - została zafałszowana. Na szczęście to ulega zmianie. Jak wspomniał, książka wydana przy okazji 40-lecia KOR-u to zbiór wspomnień ludzi, którzy zakładali tę organizację. Fenomenem jest, że organizację tę tworzyły osoby o różnych poglądach. Zapytany o to, jak to możliwe, że ramię w ramię mogli pracować i Macierewicz, i Kuroń i Michnik odpowiedział, że ten kompromis był niezbędny, aby dotrzeć do zachodnich mediów.

„Adama Michnika o tyle nie warto tutaj wspominać, że jego nie było w Polsce, gdy zakładaliśmy KOR. On był wówczas w Paryżu (…) Jeśli zaś mowa o środowisku „komandosów”, dysydentów komunistycznych, to długo mówiłem, że nie wybaczę sobie pierwszego i jedynego Okrągłego Stołu, jaki zrobiłem w życiu: sojuszu, jaki zawarliśmy z „komandosami”. Mówiłem, że nie wybaczę sobie, jeśli umierając, będę widział Polskę ukształtowaną na ich wzór i podobieństwo. To Polska zapierająca się swoich korzeni, swojej misji, siły złożonej w narodzie. Ale na szczęście widzę, że tak nie będzie - Polska odzyskała swoją tożsamość” - podkreślił szef MON.

Wspomniał, że różnice w poglądach stały się nie do pokonania dużo przed 1989 rokiem.

„Już walka o kształt „Solidarności” była okresem, gdzie spory stały się trudne do wytrzymania. To czas zakładania pierwszych organizacji, związków zawodowych - wszystko to doprowadziło do różnicy zdań naprawdę daleko idącej. Ale te różnice były zawsze i nie należy im się dziwić - gorzej, że one potem przybrały kształt negowania polskiej racji stanu i polskiego kształtu patriotyzmu, obecności w świecie. (…) Wydaje się z dzisiejszej perspektywy, że jednak mogę odetchnąć: ten kompromis się opłacił, choć był bardzo trudny. Być może bez tego kompromisu byłoby jednak o wiele trudniej” - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

wkt/wpolityce.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook