Jedynie prawda jest ciekawa


Niezrozumiałe stanowisko ws. prof. Badena

21.03.2012

Odmowa udziału prof. Badena w ekspertyzach ciał ofiar katastrofy smoleńskiej rodzi podejrzenie, że śledczy chcą coś ukryć, że chcą przeprowadzić działania tak, by narzucić jedną wersję badania, że nie wykonają wszystkich badań, które należy przeprowadzić w tej sytuacji – o decyzji prokuratury, która przeprowadza ekshumacje ciała śp. Janusza Kurtyki i śp. Przemysława Gosiewskiego mówi portalowi Stefczyk.info Antoni Macierewicz.

Stefczyk.info: Do polski przyjechał prof. Michael Baden, który został przez rodzinę śp. Przemysława Gosiewskiego oraz śp. Janusza Kurtyki poproszony o udział w badaniach ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Jednak śledczy nie przychylili się do tego wniosku. Jak Pan to ocenia?

Antoni Macierewicz: Z ubolewaniem odbieram zachowanie rządu, w szczególności ministra Bartosza Arłukowicza, który odmówił pomocy w tej sprawie. Tłumaczył się brakiem możliwości wpłynięcia na podległe sobie organa. Podobne zdziwienie budzi stanowisko prokuratury wojskowej, która odmówiła rodzinom zgody na udział w badaniach prof. Michaela Badena. Nie wydała zgody nawet na obserwowanie badań przez specjalistę. W tej sprawie nie opierano się jednak na żadnych przesłankach merytorycznych. Decyzja prokuratury była stanowiskiem politycznym. Śledczy nie chcieli pozwolić komukolwiek na kontrolę działań prokuratury. To szokujące i niespotykane, o czym mówił prof. Baden na wtorkowej konferencji prasowej.

O czym ta decyzja może świadczyć?

Decyzja rodzi podejrzenie, że śledczy chcą coś ukryć, że chcą przeprowadzić działania tak, by narzucić jedną wersję badania, że nie wykonają wszystkich badań, które należy przeprowadzić w tej sytuacji. Być może chodzi o to, by potwierdzić rosyjską wersję przyczyn katastrofy.

Baden zaznaczał, że w ekspertyzach nie będzie brał udziału np. patolog, nie będą przeprowadzane badania rentgenowskie szczątków. Czy oznacza to, że prokuratura marnuje kolejną szansę na poznanie prawdy o katastrofie?

Profesor Baden rzeczywiście wskazywał, że w zespole przeprowadzającym badania nie będzie fachowca, który mógłby przeprowadzić badania związane z ewentualnością udziału osób trzecich w katastrofie. To niezrozumiałe. Śledczy przyjmują jedną wersję i dobierają do niej specjalistów. Jeśli zakłada się z góry wynik badania i dobiera się ekspertów, żeby go potwierdzili to otrzyma się wynik założony. Jednak to nie będzie miało nic wspólnego z rzetelnością i obiektywizmem, a bardzo dużo z polityką. Jeśli tak się stawia tę sprawę, jeśli śledczy zachowują się zgodnie ze słowami „Rosja to wielki kraj”, to znak zapytania nad przyczynami katastrofy staje się coraz większy.

Dlaczego rodziny chcą, by prof. Baden był obecny podczas badania?

To mógł być każdy inny patolog sądowy. To nie musiał być koniecznie prof. Baden. Chodziło o niezależnego eksperta, który mógłby i chciałby wziąć udział w badaniach. Baden ma na tyle dużą renomę międzynarodową oraz dorobek, że jego opinia miałaby olbrzymie znaczenie. Szczególnie, że po wtorkowej konferencji prasowej nawet najwięksi sympatycy rządu i Rosji nie mogą mu zarzucić braku obiektywizmu i kompetencji.

Czy bez jego obecności opinia publiczna będzie w stanie zweryfikować i krytycznie ocenić działania śledczych i ich ekspertów?

Odrzucenie prośby o uczestnictwo czy choćby obserwowanie działań śledczych przez prof. Badena stawia polską opinię publiczną w sytuacji zwiększających się wątpliwości i rosnącej nieufności wobec podejmowanych czynności.

Rozmawiał saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook