Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Nagonka jak z 1968 roku

18.09.2013

Rozmowa z Antonim Macierewiczem, przewodniczącym zespołu badającego przyczyny tragedii smoleńskiej.

Stefczyk.info: Debata publiczna znów skupiła się na kłamliwym tekście "Gazety Wyborczej" dotyczącym śledztwa smoleńskiego. W czasie posiedzenia zespołu smoleńskiego mówiono wiele, że ta publikacja miała swój cel. Zawsze warto na takie publikacje odpowiadać?

Antoni Macierewicz: Nie, nie zawsze. Jednak czasami warto. I uznaliśmy wszyscy, że tym razem jest to konieczne, ponieważ ten atak nastąpił w momencie, gdy prof. Michał Kleiber w imieniu PAN zaproponował debatę, w której zespół i jego eksperci ma wziąć udział i ją współorganizować. Ten atak jest wymierzony w tę inicjatywę, ma zastraszyć naukowców i prof. Kleibera, by z tej debaty w ten czy inny sposób się wycofali. Ta nagonka ma bardzo podobną strukturę, kształt i obraz, jak ta z 1968 roku. Wtedy też atakowano naukowców, świat nauki, studentów. Mówiono, żeby te grupy nie wdawały się w politykę. Obecnie mamy próbę zastraszenia świata nauki, by nie wdawała się w szukanie prawdy o zbrodni smoleńskiej. Autorzy tej nagonki nawet tego nie ukrywają, zresztą zupełnie jak wtedy.

Sądzi pan, że ta nagonka przyniesie autorom spodziewany efekt?

Z tego, co wiem prof. Kleiber, wtedy się nie przestraszył. Mam więc nadzieje, że i teraz się nie przestraszy.

Obecnie na podstawie zeznań ekspertów zorganizowano nagonkę na zespół. Tymczasem drugiej strony, ekspertów współpracujących z Maciejem Laskiem czy Jerzy Millerem, dzięki niedawnym zmianom w prawie lotniczym przesłuchać się nie da. Jak rozumieć tę sytuację?

Rzeczywiście po tragedii smoleńskiej wprowadzono takie ustawodawstwo, by chronić tych ludzi. Jednak to nie uniemożliwia pytania ich na poszczególne okoliczności sprawy. To blokuje możliwość przesłuchania ich na okoliczność ich pracy jako ekspertów komisji badania wypadków lotniczych lotnictwa państwowego, ale nie umożliwia przesłuchania ich jako świadków wydarzeń. Taka możliwość, jak analizował to m.in. mec. Pszczółkowski, czy mec. Lew Mirski, czy mec. Hambura, istnieje. Gdyby jednak i to nie wchodziło w grę, zawsze można liczyć na uczciwość pana Klicha i innych. Oni nie przymuszeni prawem tylko sumieniem mogą odpowiedzieć na te pytania.

Obecną sytuację uda się w pana ocenie wykorzystać na rzecz walki o większą transparentność śledztwa?

Jestem o tym przekonany. W mojej ocenie podjęto akcję polityczną, która przekroczyła granice wytrzymałości Polaków. Ta synchronizacja działania - przeciek do jednej z gazet i użycie tego materiału w celu manipulacji politycznej i uzyskania zysków politycznych, jest grubymi nićmi szytą prowokacją. Przecież w tekście zacytowano wypowiedź rzecznika prokuratury Marcina Maksjana, który ocenia w rozmowie z gazetą zeznania i je częściowo przywołuje. To jest przestępstwo. W związku z tym nie mam wątpliwości, że to się obróci przeciwko sprawcom. Wniosek, jaki dziś przyjął zespół, domagający się ujawnienia materiałów śledztwa - poza materiałami wrażliwymi - będzie musiał zostać spełniony.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook