Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Klich musiał odejść

09.02.2012

Nagranie wskazuje na to, że tragedia wydarzyła się w powietrzu. Czas wrócić do tej sprawy – mówi portalowi Stefczyk.info poseł PiS Antoni Macierewicz, przypominając, że jedna z ofiar katastrofy dzwoniła do swojej żony w czasie tragedii.

Stefczyk.info: Minister transportu Sławomir Nowak odwołał płk. Edmunda Klicha z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Jak Pan to ocenia?

Antoni Macierewicz: Dobrze się stało, że Pan Klich został odwołany z tej funkcji. On jest odpowiedzialny za to, że polscy eksperci nie mogli zbadać wraku Tupolewa, a w szczególności skrzydła, jest odpowiedzialny za szereg dezinformacji w tej sprawie, w sposób tajny nagrywał swoich przełożonych i wspierał nieustannie Rosjan.

Ta decyzja może coś zmienić ws. Smoleńska?

Dymisja będzie miała sens tylko, jeśli będzie to początek powrotu do uczciwego zbadania tragedii smoleńskiej, a nie tylko personalną rozgrywką wewnętrzną między poszczególnymi urzędnikami.

Od czego to zależy?

Warunkiem jest powołaniem na nowo komisji badającej tragedię smoleńską oraz zwrócenie się do międzynarodowej społeczności z apelem o powołanie komisji międzynarodowej, która wydobędzie wrak i czarne skrzynki z Rosji i rzetelnie zbada, co zdarzyło się nad Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Był Pan szefem jednej ze służb specjalnych. Jak Pan ocenia decyzję szefa MSW, który w ostatnich dniach miał zlecić służbom sprawdzenie Edmunda Klicha, w szczególności zbadanie, czy nagrywał on swoje rozmowy nt. Smoleńska na czyjeś zlecenie?

Mam nadzieję, że takie działania zostały podjęte natychmiast po rozpoczęciu przez Klicha pracy przy śledztwie smoleńskim. Służby powinny monitorować, czy zachodzi podejrzenie działalności zagrażającej bezpieczeństwu Polski. Jeśli takich zadań nie podjęto, to należy zmienić szefów służb specjalnych. To byłoby zachowanie naganne. Polecenie szefa MSW, który po 22 miesiącach podejmuje decyzje o sprawdzeniu Klicha, świadczy o jego braku profesjonalizmu. To pokazuje, że musi dojść do wielkiego skandalu, żeby urzędnicy Pana Tuska zaczęli działać w obronie interesu narodowego.

Dziś w Radiu Wnet przypomniał Pan jeden z pominiętych w debacie publicznej dowodów ws. 10 kwietnia. Chodzi o telefon jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej, posła PSL, który nagrał się żonie na poczcie głosowej. Czas wrócić do tej sprawy?

To jest oczywiste. To nagranie to jedyna relacja z przebiegu dramatu, jaka pochodzi z wewnątrz samolotu. Tu każdy fragment słowa jest na wagę złota. Fakt, że do tej pory, mimo moich interwencji, nie zwracano na tę sprawę należytej wagi świadczy o nędznej jakości pracy urzędników, którzy zajmują się tę sprawą.

Ten dowód zdaje się być szczególnie ważnym, ponieważ koresponduje z analizami prof. Nowaczyka i prof. Biniendy

Tak. Nagranie wskazuje na to, że tragedia wydarzyła się w powietrzu. O tym świadczy huk wiatru wdzierającego się wiatru do samolotu. Takiego dźwięki nie byłoby, gdyby maszyna uderzyła w ziemię. Tej sprawie trzeba się jeszcze raz przyjrzeć, ponieważ to jedyna relacja z wewnątrz Tupolewa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook