Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Macierewicz: Istnieje możliwość dokończenia weryfikacji

18.11.2015

„Praca komisji weryfikacyjnej nie została zakończona przez premiera Tuska i jego podwładnych”.

Antoni Macierewicz nie zapowiada kolejnego aneksu dot. WSI, ale zaznacza, że jeśli będą materiały, które powinny zostać opisane, taka publikacja jest możliwa. „Nie zapowiadam żadnych kolejnych aneksów do raportu z weryfikacji WSI. Od razu chciałbym to powiedzieć tym komentatorom, którzy mogą podnieść histeryczne krzyki, że Macierewicz zapowiada następne aneksy. Przypominam jedynie, co mówi ustawa, i że przewidziano w niej taką sytuację, że wykryte przestępcze działania byłych żołnierzy WSI wymagają opublikowania następnego aneksu i wyciągnięcia z niego konsekwencji” - mówi "Gazecie Polskiej" nowy minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Szef MON wyjaśnia, że możliwe jest dokończenie weryfikacji, nawet jeśli szefami SKW i SWW zostaną byli członkowie komisji weryfikacyjnej. "Wiedza wyniesiona z Komisji Weryfikacyjnej i ze służby w SKW będzie z pewnością bardzo pomocna. Ustawa przewiduje kontynuowanie weryfikacji po rozwiązaniu Komisji Weryfikacyjnej. Obowiązki te spadają na szefów SKW i SWW. Działania, które podjął premier Donald Tusk w 2008 r., sprawiły, że powstała wątpliwość, czy Komisja Weryfikacyjna rzeczywiście została rozwiązana legalnie. Na pewno praca jej nie została zakończona na skutek działań premiera Donalda Tuska i jego podwładnych. Dokładniej mówiąc, bezpośrednich podwładnych ówczesnego szefa MSWiA – bo to oni wykonali polecenie, które doprowadziło do bezprawnego zagarnięcia dokumentów Komisji Weryfikacyjnej" - uważa nowy szef MON.

Macierewicz wskazuje, że gdy szefowie nowych służb natkną się na informacje, które zgodnie z ustawą weryfikacyjną wymagają napisania następnego aneksu, czyli kolejnego uzupełnienia do „Raportu z weryfikacji WSI”, to muszą to zrobić – czyli jest to ich ustawowy obowiązek. "Mówię o tym dlatego, żeby była jasność: z punktu widzenia ustawowego istnieją wszystkie narzędzia, aby kontynuować proces weryfikacyjny" - podkreśla wiceprezes PiS.

Pytany czy będzie kolejny aneks Macierewicz wyjaśnia: "Nie zapowiadam żadnych kolejnych aneksów. Od razu chciałbym to powiedzieć tym komentatorom, którzy mogą podnieść histeryczne krzyki, że Macierewicz zapowiada następne aneksy. Przypominam jedynie, co mówi ustawa, i że przewidziano w niej taką sytuację, że wykryte przestępcze działania byłych żołnierzy WSI wymagają opublikowania następnego aneksu i wyciągnięcia z niego konsekwencji".

ez

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. JaroslawKaczynskiSejm2016a 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjąłbym pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

 2. mid-epa05740013 22.01.2017

  Kuźmiuk: Czy jeden Donald w polityce wystarczy?

  Od wczoraj tzn. od zaprzysiężenia 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trampa tym razem w Unii Europejskiej, na nowo wraca pytanie „czy jeden Donald w polityce wystarczy?”.

 3. pilecka1721 21.01.2017

  Pilecka: To targowiczanie, którzy skarżą się UE

  - Nie ma wśród obecnej opozycji ludzi, którzy mieliby na uwadze Polskę. To targowiczanie, którzy idą skarżyć się Unii Europejskiej - oceniła działalność totalnej opozycji Zofia Pilecka-Optułowicz.

 4. BogdanChazanSejm2015 21.01.2017

  Prof. Chazan: „Elity” próbowały zrobić zamęt

  - „Elity” próbowały zrobić zamęt, stworzyć wrażenie, że Naród się buntuje - ocenił nieudany pucz opozycji prof. Bogdan Chazan.

 5. C2su3lEW8AEDhL9twitterjkaczynski 21.01.2017

  Kaczyński: Chcemy ustabilizowania władzy

  „Równowaga sił jest potrzebna w demokratycznym państwie”.

 6. zari 21.01.2017

  Zaremba: Samodzielność PO i N. nie ma sensu

  Dziennikarz "wSieci" był gościem programu "Salon Dziennikarski".

 7. pluzanskiYTsalvetv 21.01.2017

  Płużański: Strach przed zbiorem zastrzeżonym

  „I znów na ulice - pod pozorem obrony demokracji - wyjdzie KOD”.

 8. 04c2ed08c4504c9090755b6edb3dd1b9 20.01.2017

  Siostra Kijowskiego we „wSieci”: "Nie nadaje się na przywódcę"

  „Jest dla mnie oczywiste, że za KOD stoi jakaś siła. Mateusz sam by tego nie wymyślił".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook