Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Immunitet jest po to, by bronić najsłabszych

23.11.2012

Chodzi o to czy w Polsce będzie obowiązywała etyka Marka Dochnala - mówi poseł PiS.

Antoni Macierewicz, komentując przebieg głosowania w Sejmie, którego efektem był uchylenie immunitetu posłowi PiS, nie wydawał się zaskoczony: "We wczorajszym przemówieniu wskazałem, że nie mam złudzeń. Ten skład Sejmu podejmował dużo gorsze decyzje – przede wszystkim tę o przekazaniu całego śledztwa smoleńskiego w ręce Rosjan. Podejmował dużo straszniejsze rozstrzygnięcia na niekorzyść polskiego życia gospodarczego, podjął decyzję o likwidacji polskich stoczni… Nie miałem złudzeń, co do tego jakie będzie rozstrzygnięcie" - mówił Macierewicz.

Poseł PiS na antenie TVP Info apelował, by na całą sprawę spojrzeć w szerszej perspektywie niż jedna sprawa: "Chodziło o to, czy będzie sądzony fakt, iż stajemy w obronie polskich interesów gospodarczych. Czy będzie sądzony fakt, że wskazuje się na ludzi, którzy rozkradają majątek narodowy. Czy będzie sądzone to, że wskazuje się na to, że utrzymywanie i robienie interesów z ludźmi GRU (Siergieja Gawriłowa) jest naganne czy nie będzie sądzone. Krótko mówiąc, chodzi o to czy będzie to obowiązywała etyka Marka Dochnala czy też będzie obowiązywała etyka taka, z jakiej wyrośliśmy w przeszłości i jaką przekazali nasi ojcowie. Okazało się, że 234 posłów uważa, że etyka Marka Dochnala jest właściwym systemem wartości upowszechnianym w Polsce" - oceniał parlamentarzysta.

I wyjaśniał to, jaki jego zdaniem jest sens immunitetu poselskiego: "Trzeba odpowiadać zawsze przed opinią publiczną. Obowiązkiem posła – i po to jest immunitet – jest bronić słabych, bronić majątku narodowego, bronić Polski. Immunitet jest po to, by poseł mógł robić to, czego nie mogą robić ludzie najsłabsi. Czego nie mogą robić ludzie w małych miasteczkach, na wsi – tam gdzie aparat państwowy uniemożliwia ludziom walkę o swoje prawa. Dlatego zależało mi na tym głosowaniu, bo ci, którzy głosowali w sprawie immunitetu nie głosowali przecież nad tym, czy ja będę sądzony czy nie – to sprawa pięciorzędna. Głosowali za tym, czy będzie można bronić w Polsce interesów narodu polskiego czy też to będzie karane. Powtarzam raz jeszcze – immunitet nie jest po to, by robić lewe interesy. On jest po to, by poseł mógł występować w imieniu najsłabszych. Jeżeli nie będziemy mogli bronić polskich interesów, bo będzie za to groziła represja, to zostaniemy sprowadzeni do sytuacji potakiwania tym, którzy mają władzę, pieniądze i media" - kończył poseł.

sv, TVP Info

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook