Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Dziwna gra prokuratury

19.04.2013

W dzisiejszym posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego ds. zbadania katastrofy smoleńskiej wzięły udział osoby, które rozpoznały ciało Anny Walentynowicz w Moskwie - jej syn, Janusz, dr Dymitr Książek, lekarz z pogotowia lotniczego oraz Jerzy Wojtczak, siostrzeniec Teresy Przyjałkowskiej-Walewskiej, która również zginęła w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku. O ocenę ich relacji poprosiliśmy Antoniego Macierewicza, przewodniczącego Zespołu.

Stefczyk.info: - Dzisiaj usłyszeliśmy relacje trzech osób, które potwierdziły, że rozpoznały w Moskwie panią Annę Walentynowicz. Jakie te świadectwa mają znaczenie?


Antoni Macierewicz: - Wszystkie te relacje były jednoznaczne - Anna Walentynowicz została prawidłowo rozpoznana przez pana Janusza Walentynowicza. Wszystkie sugestie, że było inaczej mają charakter niezrozumiałych działań wymierzonych w rodzinę i w prawdę materialną, które muszą szokować, jeśli są wypowiadane przez prokuratora generalnego, bo trudno zrozumieć powody, jakie kierują prokuratorem generalnym w takiej sytuacji.

Mamy obiektywne, bezsporne potwierdzenie faktów - pana prokuratora tam nie było natomiast ci trzej panowie byli na miejscu, są świadkami tych wydarzeń, nie ma wątpliwości, że Ania została przez rodzinę trafnie rozpoznana.

Z tym wiąże się druga kwestia, bardzo dramatyczna, którą zasygnalizowała rodzina pani Anny Walentynowicz. Ze względu na szczegóły, które ujawniły się w trakcie ekshumacji i sekcji zwłok w Polsce, rodzina nabrała zasadniczych wątpliwości, czy również drugi pochówek dotyczył rzeczywiście ich matki i babci, czy ostatecznie została pochowana Anna Walentynowicz. Stawiają to pod poważnym znakiem zapytania.

Czy z tego właśnie wynika taka nerwowość prokuratury czy też z innych powodów, trudno jest to ocenić. Stoimy naprawdę wobec olbrzymiego dramatu i rodziny, bliskich ale także polskiego wymiaru sprawiedliwości, który by dopuścił się do tak straszliwego czynu i trudno jest nad tym przejść do porządku dziennego.


- Podstawową kwestią, która tak wszystkich dziś zbulwersowała jest pytanie - co się stało z ciałem Anny Walentynowicz między nie budzącym wątpliwości jego rozpoznaniem w Moskwie a sekcją zwłok we Wrocławiu, dwa i pół roku później...

- Nie chcę wdawać się w szczegóły. Zresztą padł wniosek, którego będziemy stricte przestrzegali, żeby jednak w pewnym zakresie nasze posiedzenia odbywały się z wyłączeniem jawności. Rzeczywiście trudno jest bowiem sobie wyobrazić, żeby o pewnych sprawach - które muszą być ustalone i muszą być przedmiotem wymiany zdań -  publicznie dyskutować. To jest po prostu za trudne i tego nie będziemy dalej robili.

Ale to pytanie jest trafne - co się stało z ciałem Ani Walentynowicz i dlaczego powstały tak daleko idące wątpliwości, że rodzina postanowiła o nich powiedzieć. Dlaczego prokuratura uczestniczy w tej naprawdę niesamowitej, dziwnej, niemożliwej do zrozumienia grze przeciwko rodzinie i przeciwko pamięci pani Ani. Nie rozumiem tego, po prostu nie rozumiem. Nie wiem jakie musiałyby być racje, które mogą jakiegokolwiek urzędnika i jakiegokolwiek w ogóle człowieka skłaniać do takich zachowań.

I chcę powiedzieć, że skala tego jest tak wielka, że moim zdaniem żadne ataki medialne, żadne próby zastraszenia nas, żadna presja dowolnych urzędów nie powstrzyma nas od dążenia do wyjaśnienia tej straszliwej tragedii - dlatego bo my jesteśmy świadkami tej tragedii po tragedii - po tym, jak ci ludzie polegli, teraz na nich jest wykonywana raz jeszcze jakaś straszliwa operacja, której nawet nazwać nie potrafię.


- Wątpliwości, co do zasadności słów prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o błędnym rozpoznaniu ciał przez rodziny mogłyby zostać rozwiane przez zdjęcia - w Moskwie wszystko - w tym wszystkie ciała - zostało dokładnie sfotografowane. Czy ta dokumentacja zdjęciowa jest w dyspozycji Prokuratury Wojskowej?


- Ona powinna być w dyspozycji Prokuratury Wojskowej - Prokuratura Wojskowa miała też obowiązek sama dokonać zarówno oględzin jak i sporządzić materiał fotograficzny. Czy sporządziła, czy tez nie sporządziła, trudno jest to ocenić, bo wszystko jest owiane tajemnicą, wykrętami, a czasami po prostu nieprawdziwymi, różniącymi się w zależności od sytuacji medialno-politycznej oświadczeniami prokuratorów. W związku z tym, jak wygląda stan materialny - nie jesteśmy w stanie powiedzieć.

Rodzina zapoznała się z dokumentacją polską i powiedziano jej, że istnieje dokumentacja rosyjska. Miejmy nadzieję, że będzie miała do niej prawo wglądu.


- Dzisiaj Stanisław Zagrodzki i nie tylko on zaapelował do mediów o odpowiedzialność, o rzetelne relacjonowanie śledztwa, nie konfabulowanie - co było tego powodem?

- Jeśli dobrze zrozumiałem te wypowiedzi, to olbrzymie rozgoryczenie rodzin i bliskich zostało spowodowane tym, że zamiast z rzetelną relacją mamy do czynienia z rodzajem kampanii politycznej, którą rodziny traktują, jako kampanię wymierzoną w nie osobiście, jako osoby dążące do prawdy. Mają wrażenie, że represjonuje się dążenie do prawdy, w tym dążenie samych rodzin, które są najbardziej zainteresowane tym, żeby dowiedzieć się, co naprawdę się zdarzyło, jak jest prawda.

Tymczasem, w różny sposób reklamuje się kłamstwa - jest wiele mediów, tzw. głównego nurtu, które tak właśnie postępują, że reklamują nieprawdę, mnożą sytuacje kwestionujące uczciwość rodzin, czy uczciwość tych, którzy dążą do prawdy a podnosi się do rangi faktów stwierdzonych i potwierdzonych zupełnie nieprawdziwe twierdzenia. To bardzo rodziny boli.


not. zrk
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook