Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Działanie śledczych to "kryminał"

10.07.2013

Rozmowa z posłem Antonim Macierewiczem. O ostatnim posiedzeniu zespołu badającego katastrofę smoleńską.

Stefczyk.info: Zespół parlamentarny skieruje do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z działaniami prokuratorów wojskowych, którzy - zdaniem zespołu - nie zrobili nic, by sprawdzić, czy w Smoleńsku doszło do wybuchu.

Antoni Macierewicz: Materiał dowodowy, który zebraliśmy wskazuje na znacznie gorsze działanie polskiej prokuratury. Ona systematycznie wprowadzała w błąd opinię publiczną oraz organa państwa. NPW przedstawiała np. ekspertyzy dot. materiałów wybuchowych wykonane przez instytucje, które nie miały prawa do analizowania danego materiału na okoliczność występowania środków wybuchowych. Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii oraz Centralne Laboratorium Kryminalistyczne KGP nie posiadają stosownych uprawnień. Nie mają uprawnień ISO.

Nawet laboratorium Komendy Głównej Policji?

CLK ma uprawnienia do badania próbek na zawartość alkoholu czy narkotyków, ale materiałów wybuchowych - nie. A jednak to właśnie analizy CLK są przedstawiane nam, jako miarodajne. Ten materiał w sądzie się jednak w żaden sposób nie może ostać.

Śledczy również nie wykorzystali wszelkich dostępnych materiałów.

Główny materiał pozostawiono w Rosji. Wskazano - również Rosjanom - ślady materiałów wybuchowych wewnątrz samolotu, który rozbił się w Smoleńsku, ale nie zabezpieczono nawet próbek. Pokazano, że ślady materiałów wybuchowych występują na blisko 60 fragmentach foteli, w żaden sposób ich nie zabezpieczając, nie przywożąc do kraju i nie poddając analizie. Można powiedzieć, że osobom słusznie podejrzewanym, że mogą być współsprawcami, pokazano: tu jest materiał dowodowy, nie zabezpieczamy go, wrócimy za rok, a wy róbcie, co chcecie. Tak postąpiono. To - mówiąc popularnie - jest kryminał. Dlatego złożymy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prokuraturę wojskową. Dlatego również pokornie zwracamy się do Prokuratora Generalnego, by przekazał tę sprawę komu innemu. Prokuratura wojskowa nie tylko nie jest zainteresowana wykryciem prawdy, ale wręcz podejmuje działania na szkodę śledztwa.

Wymienili Państwo w prezentacji wiele przykładów zaniechań i złamania prawa w działaniu wojskowych śledczych. Tu nie ma mowy na bałagan czy chaos?

To jest systematyczne działanie od samego początku. Widać wyraźnie, krok po kroku, działania, których celem jest matactwo, ukrycie prawdy.

Jak ocenić fakt, że w debacie o sprawozdaniu i działalności prokuratury w 2012 roku nie jest w ogóle omawiana sprawa śledztwa smoleńskiego?

Rzeczywiści dziwne, że minister sprawiedliwości wskazując kilkaset nieprawidłowości nie zauważył nieprawidłowości związanych ze śledztwem smoleńskim. To pokazuje na polityczne uwarunkowanie tego sprawozdania. W tym dokumencie nie chodzi o prawdę, ale o jakąś polityczną rozgrywkę. Być może o tę, na którą wskazywał prezydent Bronisław Komorowski, który mówił, że stanowisko SLD, Pana Kalisza powinno się brać pod uwagę. Prezydent wskazał, że to SLD prawidłowo ocenia działania prokuratury. Tworzy się nowy sojusz, SLD-Komorowski.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook