Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Działanie śledczych to "kryminał"

10.07.2013

Rozmowa z posłem Antonim Macierewiczem. O ostatnim posiedzeniu zespołu badającego katastrofę smoleńską.

Stefczyk.info: Zespół parlamentarny skieruje do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z działaniami prokuratorów wojskowych, którzy - zdaniem zespołu - nie zrobili nic, by sprawdzić, czy w Smoleńsku doszło do wybuchu.

Antoni Macierewicz: Materiał dowodowy, który zebraliśmy wskazuje na znacznie gorsze działanie polskiej prokuratury. Ona systematycznie wprowadzała w błąd opinię publiczną oraz organa państwa. NPW przedstawiała np. ekspertyzy dot. materiałów wybuchowych wykonane przez instytucje, które nie miały prawa do analizowania danego materiału na okoliczność występowania środków wybuchowych. Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii oraz Centralne Laboratorium Kryminalistyczne KGP nie posiadają stosownych uprawnień. Nie mają uprawnień ISO.

Nawet laboratorium Komendy Głównej Policji?

CLK ma uprawnienia do badania próbek na zawartość alkoholu czy narkotyków, ale materiałów wybuchowych - nie. A jednak to właśnie analizy CLK są przedstawiane nam, jako miarodajne. Ten materiał w sądzie się jednak w żaden sposób nie może ostać.

Śledczy również nie wykorzystali wszelkich dostępnych materiałów.

Główny materiał pozostawiono w Rosji. Wskazano - również Rosjanom - ślady materiałów wybuchowych wewnątrz samolotu, który rozbił się w Smoleńsku, ale nie zabezpieczono nawet próbek. Pokazano, że ślady materiałów wybuchowych występują na blisko 60 fragmentach foteli, w żaden sposób ich nie zabezpieczając, nie przywożąc do kraju i nie poddając analizie. Można powiedzieć, że osobom słusznie podejrzewanym, że mogą być współsprawcami, pokazano: tu jest materiał dowodowy, nie zabezpieczamy go, wrócimy za rok, a wy róbcie, co chcecie. Tak postąpiono. To - mówiąc popularnie - jest kryminał. Dlatego złożymy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prokuraturę wojskową. Dlatego również pokornie zwracamy się do Prokuratora Generalnego, by przekazał tę sprawę komu innemu. Prokuratura wojskowa nie tylko nie jest zainteresowana wykryciem prawdy, ale wręcz podejmuje działania na szkodę śledztwa.

Wymienili Państwo w prezentacji wiele przykładów zaniechań i złamania prawa w działaniu wojskowych śledczych. Tu nie ma mowy na bałagan czy chaos?

To jest systematyczne działanie od samego początku. Widać wyraźnie, krok po kroku, działania, których celem jest matactwo, ukrycie prawdy.

Jak ocenić fakt, że w debacie o sprawozdaniu i działalności prokuratury w 2012 roku nie jest w ogóle omawiana sprawa śledztwa smoleńskiego?

Rzeczywiści dziwne, że minister sprawiedliwości wskazując kilkaset nieprawidłowości nie zauważył nieprawidłowości związanych ze śledztwem smoleńskim. To pokazuje na polityczne uwarunkowanie tego sprawozdania. W tym dokumencie nie chodzi o prawdę, ale o jakąś polityczną rozgrywkę. Być może o tę, na którą wskazywał prezydent Bronisław Komorowski, który mówił, że stanowisko SLD, Pana Kalisza powinno się brać pod uwagę. Prezydent wskazał, że to SLD prawidłowo ocenia działania prokuratury. Tworzy się nowy sojusz, SLD-Komorowski.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook