Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: dramat smoleński ciąży na państwie

14.05.2014

Tu chodzi o świadome działania na szkodę śledztwa, ustalenia prawdy, a w konsekwencji na szkodę państwa polskiego – mówi o zaniedbaniach polskich prokuratorów pracujących w Smoleńsku poseł Antoni Macierewicz.

Stefczyk.info: Sąd w Poznaniu oddalił zażalenie na decyzję o umorzeniu śledztwa ws. niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów, którzy pracowali w Smoleńsku. Oznacza to, że jest mała szansa na pociągnięcie śledczych do odpowiedzialności. Czy to orzeczenie Pana zdziwiło?

Antoni Macierewicz: W wymiarze politycznym ten wyrok był do przewidzenia. Presja rządu i administracji pana Donalda Tuska zarówno na media, jak i na organa władzy państwowej jest gigantyczna. Należało się zatem spodziewać, że tak będzie i w tym wypadku. Szczególnie, że mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której podejrzenie o przestępstwie dokonanym przez wojskowych prokuratorów rozsądzał sąd wojskowy.

To zaskakujące.

Ta szczególna korporacyjna solidarność tej części wymiaru sprawiedliwości była do przewidzenia. Jednak konsekwencje tego rozstrzygnięcia są ogromne, a nawet nieobliczalne i znacząco wykraczają poza sferę tragedii smoleńskiej. Ta decyzja oznacza, że sąd Rzeczypospolitej uważa, że artykuł kodeksu postępowania karnego, który nakazuje dokonanie sekcji zwłok, nie obowiązuje.

Taki wniosek można wysnuć? Na jakiej podstawie?

Przypomnijmy, iż prokurator Parulski i prokurator Szeląg uzyskali zgodę prokuratury rosyjskiej na uczestniczenie w sekcjach zwłok. Jednak nie zrobili tego. Nie zażądali również, by z sekcjami poczekać na przyjazd większej liczby polskich prokuratorów, by mogli oni uczestniczyć we wszystkich autopsjach. W czasie gdy sekcje były już wykonywane nie został jeszcze złożony wniosek polskiej prokuratury o pomoc prawną ws. przeprowadzenia sekcji zwłok. Tymczasem osobiste uczestnictwo prokuratorów jest wymagane kodeksem postępowania karnego.

Sąd przyznał niemal otwarcie, że te przepisy nie mają znaczenia.

Nie zamierzam podejmować dyskusji z wyrokiem sądu. Odpowiedź na orzeczenie zostanie zapewne złożona zgodnie z przepisami przez mecenasa. Mówię o tym wszystkim, by pokazać, jak dalece dramat smoleński ciąży na państwie polskim i wszystkimi jego funkcjami, jak łamie kręgosłupy, jak łamie sumienia ludzi, którzy gotowi są niszczyć podstawy, fundamenty polskiej praworządności, byle tylko ratować skórę ludzi odpowiedzialnych za zdemolowanie dochodzenia do prawdy i śledztwa smoleńskiego.

Postępowanie prokuratorów z początków śledztwa odcisnęło swoje piętno na całym postępowaniu...

Decyzja i zaniechania śledczych, co wykazał mec. Pszczółkowski na sali sądowej, miały również miejsce w zakresie, który jest nie do odrobienia. Mowa o analizie oględzin miejsca zdarzenia. To, że wówczas tych czynności nie zrobiono, rzutuje na śledztwo po dzień dzisiejszy. Sekcja zwłok jest w pewien sposób powtarzalna, konieczność jej przeprowadzenia wciąż wisi nad śledczymi. Ale odtworzenie miejsca tragedii jest przecież niemożliwe. Wiemy, że Rosjanie z pełną premedytacją dokonywali fałszowania położenia i kształtu poszczególnych fragmentów samolotu. Oni cięli samolot, przenosili, wybijali szyby we wraku – świadomie zniekształcali obraz tragedii.

To obciąża również polskich prokuratorów?

Fakt, że oni nie dokonali własnych niezależnych oględzin miejsca tragedii, że nie sfotografowali miejsca zdarzenia, nie udokumentowali miejsca tragedii, jest jedną z zasadniczych przyczyn, utrudniających zbadanie tej straszliwej katastrofy. Z mojego punktu widzenia to się kwalifikuje na zarzut matactwa, czyli świadomego działania na szkodę ustalenia prawdy. Tu chodzi o świadome działania na szkodę śledztwa, ustalenia prawdy, a w konsekwencji na szkodę państwa polskiego.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. MG/Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook