Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Dowód bardzo głębokiej manipulacji

16.01.2012

To jest znacznie bardziej naukowa i obiektywna analiza. Końcówka wydarzeń każe raz jeszcze przyjrzeć się ustaleniom Millera i Anodiny – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Antoni Macierewicz.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia ekspertyzę instytutu krakowskiego dot. katastrofy smoleńskiej?

Antoni Macierewicz: Jest to ekspertyza, przedstawienie nowych faktów, która powinna mieć znaczenie przełomowe ws. zachowania Polski dotyczącego dramatu smoleńskiego. Gdyby zapowiedzi Prokuratora Andrzeja Seremeta zostały zrealizowane, tak by było. On powiedział, że śledztwo smoleńskie jest sprawą, która powinna być traktowana jako najważniejsza w Polsce. Tak rzeczywiście powinno być. Jednak na razie tak nie było od samego początku.

Co o tym przesądza?

Zbyt mała liczba prokuratorów wyznaczona do prowadzenia śledztwa, prokurator Parulski nie dopełnił obowiązków, nie przeprowadzono sekcji zwłok, nie zabezpieczono terenu, czarnych skrzynek itp. Nie przeprowadzono wielu czynności, które powinny zostać wykonane. Pan Parulski tego nie dopilnował. To powoduje, że trzeba wyciągnąć wnioski personalne.

Kto musi odejść?

Śledztwo nie może być prowadzone przez samych ludzi, którzy tym zadaniom nie podołali. Dziś w świetle nowych faktów, które pokazują, że kluczowe informacje w kokpicie przekazywał nie gen. Błasik, ale drugi pilot zgodnie z procedurami, musi dojść do zmian. Jest zupełnie oczywiste, że zespół prokuratorski powinien zostać zmieniony. Prokuratorzy, którzy dziś zajmują się śledztwem bali się przyznać oczywistych faktów.

Unikali wypowiedzi o nowych stenogramach opracowanych w Krakowie

Bali się i kręcili, gdy ktoś ich pytał, co wynika z przedstawionej ekspertyzy. Nie umieli nie tylko przeprosić gen. Błasika, ale nawet przyznać, że opinia pokazuje, że to drugi pilot mówił to, co wcześniej przypisywano Błasikowi. Brak odwagi i konsekwencji wskazuje, że ci ludzie w przyszłości nie będą w stanie prowadzić dalej najważniejszego w historii Polski śledztwa. Ono jest priorytetem, jak mówił Andrzej Seremet.

Kto otwiera listę osób odpowiedzialnych za obecny stan śledztwa?

Przede wszystkim premier Donald Tusk. On nadał postępowaniu taki kierunek śledztwa. Na liście tej musi się znaleźć także gen. Parulski, który nie dopełnił obowiązków, oraz Edmund Klich, który systematycznie wprowadza w błąd opinię publiczną. Również Jerzy Miller, który poświadczył nieprawdę w swoim raporcie, powinien się na niej znaleźć. Z tego należy jak najszybciej wyciągnąć konsekwencję oraz powołać nowy zespół śledczych, trzeba dopuścić ekspertów międzynarodowych do tego badania. To najważniejsze decyzje porządkowe, które dziś powinny zostać podjęte.

Miał Pan możliwość przejrzenia stenogramów?

Jedynie pobieżnie. Szczególnie skupiłem się na ostatnich minutach.

Może Pan już powiedzieć, na ile one korespondują z hipotezą i analizą opracowaną przez prof. Biniendę w USA?

Szczegółowej analizy nie przeprowadziłem. Z ocenami takimi wolałbym się wstrzymać.

Czy coś Pana zdaniem już jest warte zaznaczenia?

Zaskakuje bardzo długi przelot nad radiolatarnią bliższą. Ona wysyła sygnał w kształcie stożka odwróconego. Długi czas przelotu wskazuje, że samolot mija latarnie na dużej wysokości. Tupolew przelatuje nad sygnałem 6,5 sekundy, co odpowiada około 500 metrom. To oznacza, że przelot musi mieć miejsce na dużej wysokości. To się rzuciło mi w oczy. To w pewien sposób potwierdzałoby sugestię prof. Biniendy, który wskazywał, że skrzydło Tupolewa odpadło wysoko w powietrzu.

Na ile obecny stenogram różni się od poprzednich?

W raporcie MAK oraz komisji Millera stwierdzono, że słychać huk powstały w wyniku zderzenia z brzozą. Tego nie ma w tym stenogramie. Widać, że tamte odczyty były prowadzone pod pewną tezę. One miały sugerować, że uderzono w brzozę. Tutaj takiej sugestii nie ma. To jest znacznie bardziej naukowa i obiektywna analiza. Końcówka wydarzeń każe raz jeszcze przyjrzeć się ustaleniom Millera i Anodiny.

Prezentowali oni również dźwięk. Nagrania również są nieprecyzyjne?

Oni były dalekie od tego, co ustaliła pracownia krakowska. To każe się zastanowić, czy nie mamy do czynienia z manipulacją czy nie wynikają z ingerencji w materiał dźwiękowy. Przedstawiono nam inne dźwięki. To powoduje, że być może mieliśmy do czynienia ze znacznie większą interwencję w rzeczywisty zapis.

Co to oznacza?

To rzutuje na wiarygodność analiz komisji rządowej. Mamy dowody, że manipulowano dowodami i materiałami. Części słów, które znalazły się we wcześniejszych stenogramach, nie ma w obecnym tekście. Jest więc pytanie, skąd one się wzięły. Złe przypisanie słów gen. Błasikowi było manipulacją. Ale mamy też przykłady kreacji wypowiedzi. Dziś nie wiadomo, skąd one się wzięły. Mieliśmy do czynienia z bardzo głęboką manipulacją. To sprawia, że ta analiza musi być bardzo rzetelnie przeprowadzona.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook