Jedynie prawda jest ciekawa


Do końca roku raport nt. przyczyn katastrofy

16.06.2012

O raporcie dotyczącym przyczyn katastrofy smoleńskiej oraz ostatnich analizach w tej sprawie portal Stefczyk.info i wPolityce.pl rozmawia z Antonim Macierewiczem, posłem PiS, przewodniczącym zespołu badającego przyczynę katastrofy smoleńskiej.

Stefczyk.info wPolityce.pl: W rozmowie z PAP zapowiada Pan opracowanie raportu dotyczącego przyczyn katastrofy smoleńskiej. Kiedy możemy go poznać?

Antoni Macierewicz: Liczę na to, że w tym roku zakończymy prace dotyczące technicznych przyczyn katastrofy smoleńskiej i przebiegu ostatnich sekund lotu. Mam nadzieję, że to się uda w tym roku przedstawić opinii publicznej. Kończymy jeszcze analizę ostatnich sekund lotu Tupolewa do Smoleńska. Wszystko wskazuje, że to właśnie wówczas nastąpiły zjawiska, które doprowadziły do tragedii.

Czego będzie brakowało do raportu końcowego?

Raport całościowy, dotyczący również odpowiedzialności politycznej osób po polskiej i rosyjskiej stronie, zostanie opracowany później. Obecnie nie jestem w stanie sprecyzować, kiedy dokładnie. Wiele osób istotnych w tej sprawie, zwłaszcza po rosyjskiej stronie, nie zostało zidentyfikowanych. Nowe fakty, jak np. rozmowa Radosława Sikorskiego z Centrum Operacyjnym, z której wynika, że Centrum miało 10 kwietnia wielką awarię systemu lub zostało zaatakowane, są szczególnie istotne i wymagają sprawdzenia. Te informacje rzucają nowe fakty na wiedzę osób z rządu. Okazuje się, że najlepiej poinformowanym był minister Sikorski, który już kilkanaście minut po tragedii wiedział, że wszyscy zginęli, a winni są polscy piloci. Jego wiedza pokazuje, że jest jeszcze bardzo wiele do zbadania, również po polskiej stronie. Potrzebne są daleko idące prace, które wskażą odpowiedzialność odpowiednich osób w przygotowywaniu wylotu, przebiegu tragedii, działań polskich władz po katastrofie, zacieraniu śladów i utrudnianiu śledztwa. Ten raport będzie później.

Ekspertyzy prowadzone jeszcze przez zespół parlamentarny mogą rzucić nowe światło na przyczyny katastrofy opisane wcześniej przez prof. Biniendę i dr. Szuladzińskiego?

Prawie na pewno rozszerzą te analizy. Nie chcę przesądzać o wynikach badań, ale wydaje się, że czynników, które doprowadziły do tragedii było więcej. Wszyscy nasi eksperci zgadzają się, że dwie eksplozje były bezpośrednią przyczyną tragedii. Jednak nie znamy natury tych eksplozji, nie jesteśmy więc na razie w stanie sformułować ostatecznej diagnozy związanej z tą katastrofą. Po drugie, są wystarczające przesłanki, by sądzić, że poza tymi dwoma eksplozjami, wcześniej nastąpiły inne zjawiska, które miały istotny wpływ na przebieg tej tragedii.

Czy naturę tych eksplozji będziecie Państwo ustalali?

Będziemy się starali ustalić, co mogło spowodować te eksplozje i jaka mogła być ich natura. Bardzo ważna będzie dla nas ekspertyza dr. inż. Wacława Berczyńskiego, który dołączył do naszego zespołu. On wskazał, że trudno znaleźć inny poza eksplozją czynnik, który mógłby doprowadzić do takiego rozpadu skrzydła, jaki miał miejsce w Smoleńsku. Ekspert wyliczył siły, jakie musiały oddziaływać, by wyrwać tak dużą ilość nitów z poszycia skrzydła. W jego ocenie to wskazuje, że musiało dojść do wybuchu.

Zespół planuje jakąś kampanię informacyjną po opracowaniu raportu?

Nie widzę powodów do szczególnej kampanii informacyjnej. My nasze działania prowadzimy otwarcie. Gromadzimy, systematyzujemy wiedzę i analizy ekspertów i pozwalamy na uczciwą, merytoryczną debatę naukowcom. To oni powinni się wypowiadać w tej sprawie. Niestety w związku z decyzjami władz i rządu Polski i Rosji forum dla uczciwego badania tej katastrofy nie ma, poza naszym zespołem. Jednak staramy się dostarczać mediom i opinii publicznej wszystkie materiały opracowane przez nas. Zdajemy sobie sprawę, że opublikowanie danych związanych z tymi dwoma eksplozjami, będzie miało istotne znaczenie. Mam nadzieję, że dojdzie do tego szybko.

Rozm. saż
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook