Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Dezinformacja to poważne zagrożenie dla wolnego świata

16.11.2016

Minister obrony narodowej przestrzega przed zagrożeniem dezinformacją.

Dezinformacja, stosowana przez ZSRR, a później Rosję, to poważne zagrożenie dla krajów wolnego świata, w tym Polski; należy studiować tę problematykę, MON wspiera takie działania - powiedział PAP szef resort Antoni Macierewicz.


Minister wziął w środę udział w międzynarodowych konsultacjach z dziennikarzami na temat dezinformacji i jej przeciwdziałaniu w środowisku medialnym.


"Kwestia dezinformacji od zawsze była w orbicie zainteresowań środowiska politycznego, z którym pracuję od wielu lat. Zwracaliśmy na to uwagę, pracując na początku lat 90. w MSW, potem w kontrwywiadzie. Podkreślaliśmy z jednej strony naiwność wielu środowisk politycznych i medialnych, a z drugiej - olbrzymią wagę całej struktury dezinformacyjnej, jaką stosowały wobec Polski najpierw Rosja sowiecka, a później Federacja Rosyjska" - powiedział PAP minister.


"Bardzo długo byliśmy w tym dosyć osamotnieni. Podkreślanie elementu dezinformacji jako jednego z większych zagrożeń dla niepodległości Polski i zdolności rozwoju państw wolnego świata było przyczyną ciągłych ataków wśród polityków i mediów, którzy mieli dobrą wolę, i naturalnego ataku ze strony tych, którzy wypełniali rolę przypisaną sobie w ramach struktury dezinformacyjnej" – dodał Macierewicz.


Według szefa MON, "w krajach takich jak Polska, gdzie nigdy do końca nie przeprowadzono rzeczywistej dekomunizacji i głębszej przebudowy, zwłaszcza struktur informacyjnych, swoboda oddziaływania dezinformacyjnego ze strony sowieckiej, a później rosyjskiej, jest gigantyczna; ona częściowo bazuje na starym aparacie służb specjalnych".


Minister nawiązał do katastrofy smoleńskiej i badania jej okoliczności. "Dla niektórych mediów zbrodnią jest zbadanie dowodów, żeby dowiedzieć się, jaka jest prawda. Chociaż trzeba pamiętać, że to obowiązek prokuratorski. Tymczasem atak jest skierowany nie na prokuratorów, którzy nie zlecili zebrania dowodów, kiedy mieli taki obowiązek, tylko na tych, którzy teraz robią coś, co powinno było być już dawno zrobione. Zastanawiam się, jaka jest geneza takiego zachowania" - powiedział.


Dodał, że "w niektórych stacjach głównymi specjalistami są funkcjonariusze WSW szkoleni przez GRU w Moskwie". "Zastanawiam się, jakimi motywami kieruje się stacja, dobierając rozmówców, których świadomość jest w szczególny sposób sformatowana. To te same media, które na tydzień przed Majdanem przekonywały, że nic nam nie grozi ze strony Rosji" - dodał.


Szef MON zaznaczył, że oprócz poziomu taktycznego i operacyjnego, trzeba uwzględnić poziom strategiczny, a przedstawiał go Anatolij Golicyn - oficer KGB, który wystąpił o azyl w USA i opisywał sposoby działania państwa sowieckiego, a później rosyjskiego, podstawiającego Zachodowi ludzi z zadaniem dezinformacji. Minister, kiedy był szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, książkę Golicyna ze swoim wstępem zalecił jako podręcznik dla funkcjonariuszy SKW.


Jak powiedział Macierewicz, w ostatnich latach zmieniła się sytuacja pod względem badania dezinformacji i jej świadomości. "Powstał cały duży segment wolnych mediów, a także zaplecze naukowe, które starają się nie poddawać dezinformacji. Także na Zachodzie jest świadomość, że to, co nazywamy wojną hybrydową, to nie tylko walka oddziałów zbrojnych przebranych za partyzantów – z taką dywersją mieliśmy do czynienia zawsze - lecz także kwestia przygotowywania świadomości społecznej, narodowej w państwie, które chce się zaatakować. Państwa NATO uznały dezinformację za część działań hybrydowych, jako jedno - obok działań w cyberprzestrzeni - głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa" - podkreślił.


"Będziemy wspierali wszelkie badania nad tą trudną, delikatną materią, która wymaga bardzo precyzyjnego analizowania poszczególnych zjawisk i gdzie interpretacja często nie jest prosta" - zadeklarował. "Obowiązkiem organów państw odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jest, by ta problematyka była studiowana - jak to robią zespół prof. Sławomira Cenckiewicza, prof. Andrzej Zybertowicz czy Jerzy Targalski na Akademii Sztuki Wojennej - a wyniki prac upowszechniane, stąd nasze wsparcie dla tej konferencji" - dodał.


W konsultacjach zorganizowanych przez MON, MSZ, MSW, BBN i ulokowane w Rydze Centrum Eksperckie Komunikacji Strategicznej NATO (STRATCOM COE) wzięli udział dziennikarze z Polski, Finlandii, Ukrainy i USA, eksperci ośrodków analitycznych oraz instytucji NATO i UE.


Mly/PAP


fot. [PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook