Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Aneks należy ujawnić

03.06.2015

„Dokument musi istnieć, inaczej odpowiedzialność poniósłby Bronisław Komorowski”.

Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS, były przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej WSI, przekonuje, że jeśli okaże się, że Aneks do Raportu dot. WSI nie istnieje odpowiedzialność spadłaby na prezydenta Komorowskiego.

„Ten dokument musi istnieć, w innym przypadku odpowiedzialność poniósłby osobiście Bronisław Komorowski” – mówił Macierewicz w TV Republika. Zapytany, co jeśli jednak aneks przestał istnieć, polityk wskazał, że „wówczas należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i rozpocząć ściganie przestępców”. „To normalna procedura. Co prawda trudno mi uwierzyć, aby aneks przestał istnieć, jednak do czasu sprawdzenia musimy zakładać różne możliwości” – dodał.

Macierewicz dopytywany o odpowiedzialność za istnienie aneksu podkreślał, że do dokumentu dostęp mają wyłącznie prezydent oraz autor aneksu.

Zapytany, kto i w jakich warunkach mógłby opublikować aneks do raportu z weryfikacji WSI, Macierewicz stwierdził, że taką osobą jest Prezydent RP. „Najpierw dokument powinien zostać zmodyfikowany zgodnie z decyzją Trybunału Konstytucyjnego z 2008 roku. Mam nadzieję, że takie modyfikacje miały miejsce” – mówił. Wiceszef PiS uzupełniał, że chodziło o anonimizację niektórych danych i dopiero po ich wykonaniu aneks mógłby być opublikowany. „Prezydent Lech Kaczyński nie zdążył przed śmiercią go opublikować. Ś.P. Lech Kaczyński nigdy nie miał wątpliwości co do publikacji, jest ona bowiem nakazana przez ustawę” – przypomniał poseł PiS.

W rozmowie z portalem wPolityce.pl Macierewicz wskazał, że ustawa wciąż nakazuje ujawnienie aneksu. „Ustawa przewidziała publikację tego materiału. W tej sprawie nie ma wątpliwości. Ostateczna decyzja jest jednak w rękach pana prezydenta. On musi rozstrzygnąć, co zrobić. Zrobiłem w tej sprawie to, co do mnie należało. Jako przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej z najlepszą wolą i wiedzą doprowadziłem do przygotowania tego materiału. Na tym moja rola się kończy” - tłumaczył wPolityce.pl.

TK
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook