Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Aneks należy ujawnić

03.06.2015

„Dokument musi istnieć, inaczej odpowiedzialność poniósłby Bronisław Komorowski”.

Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS, były przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej WSI, przekonuje, że jeśli okaże się, że Aneks do Raportu dot. WSI nie istnieje odpowiedzialność spadłaby na prezydenta Komorowskiego.

„Ten dokument musi istnieć, w innym przypadku odpowiedzialność poniósłby osobiście Bronisław Komorowski” – mówił Macierewicz w TV Republika. Zapytany, co jeśli jednak aneks przestał istnieć, polityk wskazał, że „wówczas należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i rozpocząć ściganie przestępców”. „To normalna procedura. Co prawda trudno mi uwierzyć, aby aneks przestał istnieć, jednak do czasu sprawdzenia musimy zakładać różne możliwości” – dodał.

Macierewicz dopytywany o odpowiedzialność za istnienie aneksu podkreślał, że do dokumentu dostęp mają wyłącznie prezydent oraz autor aneksu.

Zapytany, kto i w jakich warunkach mógłby opublikować aneks do raportu z weryfikacji WSI, Macierewicz stwierdził, że taką osobą jest Prezydent RP. „Najpierw dokument powinien zostać zmodyfikowany zgodnie z decyzją Trybunału Konstytucyjnego z 2008 roku. Mam nadzieję, że takie modyfikacje miały miejsce” – mówił. Wiceszef PiS uzupełniał, że chodziło o anonimizację niektórych danych i dopiero po ich wykonaniu aneks mógłby być opublikowany. „Prezydent Lech Kaczyński nie zdążył przed śmiercią go opublikować. Ś.P. Lech Kaczyński nigdy nie miał wątpliwości co do publikacji, jest ona bowiem nakazana przez ustawę” – przypomniał poseł PiS.

W rozmowie z portalem wPolityce.pl Macierewicz wskazał, że ustawa wciąż nakazuje ujawnienie aneksu. „Ustawa przewidziała publikację tego materiału. W tej sprawie nie ma wątpliwości. Ostateczna decyzja jest jednak w rękach pana prezydenta. On musi rozstrzygnąć, co zrobić. Zrobiłem w tej sprawie to, co do mnie należało. Jako przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej z najlepszą wolą i wiedzą doprowadziłem do przygotowania tego materiału. Na tym moja rola się kończy” - tłumaczył wPolityce.pl.

TK
[Fot. wPolityce.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook