Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Macierewicz: Aneks należy ujawnić

03.06.2015

„Dokument musi istnieć, inaczej odpowiedzialność poniósłby Bronisław Komorowski”.

Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS, były przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej WSI, przekonuje, że jeśli okaże się, że Aneks do Raportu dot. WSI nie istnieje odpowiedzialność spadłaby na prezydenta Komorowskiego.

„Ten dokument musi istnieć, w innym przypadku odpowiedzialność poniósłby osobiście Bronisław Komorowski” – mówił Macierewicz w TV Republika. Zapytany, co jeśli jednak aneks przestał istnieć, polityk wskazał, że „wówczas należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i rozpocząć ściganie przestępców”. „To normalna procedura. Co prawda trudno mi uwierzyć, aby aneks przestał istnieć, jednak do czasu sprawdzenia musimy zakładać różne możliwości” – dodał.

Macierewicz dopytywany o odpowiedzialność za istnienie aneksu podkreślał, że do dokumentu dostęp mają wyłącznie prezydent oraz autor aneksu.

Zapytany, kto i w jakich warunkach mógłby opublikować aneks do raportu z weryfikacji WSI, Macierewicz stwierdził, że taką osobą jest Prezydent RP. „Najpierw dokument powinien zostać zmodyfikowany zgodnie z decyzją Trybunału Konstytucyjnego z 2008 roku. Mam nadzieję, że takie modyfikacje miały miejsce” – mówił. Wiceszef PiS uzupełniał, że chodziło o anonimizację niektórych danych i dopiero po ich wykonaniu aneks mógłby być opublikowany. „Prezydent Lech Kaczyński nie zdążył przed śmiercią go opublikować. Ś.P. Lech Kaczyński nigdy nie miał wątpliwości co do publikacji, jest ona bowiem nakazana przez ustawę” – przypomniał poseł PiS.

W rozmowie z portalem wPolityce.pl Macierewicz wskazał, że ustawa wciąż nakazuje ujawnienie aneksu. „Ustawa przewidziała publikację tego materiału. W tej sprawie nie ma wątpliwości. Ostateczna decyzja jest jednak w rękach pana prezydenta. On musi rozstrzygnąć, co zrobić. Zrobiłem w tej sprawie to, co do mnie należało. Jako przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej z najlepszą wolą i wiedzą doprowadziłem do przygotowania tego materiału. Na tym moja rola się kończy” - tłumaczył wPolityce.pl.

TK
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 04c2ed08c4504c9090755b6edb3dd1b9 20.01.2017

  Siostra Kijowskiego we „wSieci”: "Nie nadaje się na przywódcę"

  „Jest dla mnie oczywiste, że za KOD stoi jakaś siła. Mateusz sam by tego nie wymyślił".

 2. mid-17120101 20.01.2017

  Wałęsa: „Jestem czysty jak łza”

  "Mój syn też nie wytrzymał psychicznie i przez Cenckiewiczów i innych skrócił sobie życie”.

 3. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 4. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 5. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 6. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 7. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 8. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook