Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: "4 czerwca 1989 roku nie miał nic wspólnego z wolnymi wyborami"

05.06.2016

"To było głosowanie - które nie miało nic wspólnego z wolnymi wyborami - na skutek kontraktu Okrągłego Stołu, który został zawarty pomiędzy dwiema stronami, przy wyeliminowaniu tych wszystkich, którzy oceniali trafnie sytuację geopolityczną Polski oraz mieli świadomość, że układ komunistyczny niesłychanie potrzebuje zasłony. Kogoś, kto będzie brał na siebie odpowiedzialność za wszystko, co zrobili. Nie widziałem powodu, żeby brać udział w czymś takim" - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

"Trzeba pamiętać, że częścią tego wyborczego kontraktu była np. decyzja legalizacji władzy pana Jaruzelskiego, który w ten sposób został prezydentem - człowiek odpowiedzialny za stan wojenny, za niszczenie i za śmierć setek Polaków" - zwrócił uwagę minister obrony narodowej.

Szef resortu obrony podkreślił w programie, że data 4 czerwca jest ważna z punktu widzenia historyka.

"Jest bardzo istotna z dwóch przyczyn. Po pierwsze dlatego, że była wstępem  do 4 czerwca 1992 roku. Cała plejada agentury, która została wtedy umieszczona w Sejmie i w aparacie państwowym pokazała, ze nie pozwoli, że będzie istotnym czynnikiem uniemożliwiającym rzeczywiste, niepodległościowe, gospodarcze, społeczne przemiany w Polsce. To 4 czerwca 1992 roku zostało pokazane. Ale stało się też coś dużo większego. Zostały w ten sposób zalegalizowane na długie lata takie zmiany gospodarczo-społeczne, które wykreowały nową warstwę nowobogackich, którzy dzisiaj uważają, że im się wszystko należy" - podkreślił minister Macierewicz.

W odniesieniu do „nocnej zmiany” Antoni Macierewicz, który wówczas był minister spraw wewnętrznych powiedział, że nie było wątpliwości, że gabinet Jana Olszewskiego zostanie obalony.

"Uchwała była podejmowana w sytuacji, w której Lech Wałęsa, ówczesny prezydent, zapowiedział już (zrobił to 22 maja 1992 roku), że obali ten rząd za to, że nie zgodził się na utrzymywanie baz rosyjskich pod pozorem działalności gospodarczej - de facto - GRU i KGB na terenie Polski. To był warunek rosyjski. Pan Wałęsa się na to zgadzał. My, jako rząd, nie wyrażaliśmy na to zgody. Wtedy pan Wałęsa wezwał do obalenia naszego rządu. Wsparł tzw. małą koalicję, która miała na celu obalenie tego rządu. Oświadczył, że cofa uznanie rządowi Jana Olszewskiego i wzywa do jego obalenia" - podkreślił szef resortu obrony.

"Kolejną fałszywą perspektywą, która była opowiadana przez ostatnie lata jest rzekoma uchwała lustracyjne, która miała ten rząd rozwiązać. To jest nieprawda. Ten rząd upadł, bo sprzeciwił się kontynuowaniu podporządkowania Polski Rosji. To była główna przyczyna, a także, że nie zgodziliśmy się na dalsze rozkradanie Polski przez tzw. prywatyzację. Sprawa agenturalna oczywiście miała swoje znaczenie, ale była tylko jednym z czynników. Można powiedzieć, że była tym czynnikiem, dzięki któremu możemy dzisiaj w ogóle rozmawiać. Gdyby nie było tej uchwały, nie było jej realizacji, to nie było by Instytutu Pamięci Narodowej, prawdy o żołnierzach niezłomnych, prawdy o męczeństwie Kościoła. Zapewne nie byłoby prezydentury Lecha Kaczyńskiego, rządu Jarosława Kaczyńskiego, ani dzisiejszego rządu - dodał minister.

 wkt/TV Trwam

 

[fot. wPolityce.pl]

Poniżej zamieszczamy całą rozmowę:Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook