Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: "4 czerwca 1989 roku nie miał nic wspólnego z wolnymi wyborami"

05.06.2016

"To było głosowanie - które nie miało nic wspólnego z wolnymi wyborami - na skutek kontraktu Okrągłego Stołu, który został zawarty pomiędzy dwiema stronami, przy wyeliminowaniu tych wszystkich, którzy oceniali trafnie sytuację geopolityczną Polski oraz mieli świadomość, że układ komunistyczny niesłychanie potrzebuje zasłony. Kogoś, kto będzie brał na siebie odpowiedzialność za wszystko, co zrobili. Nie widziałem powodu, żeby brać udział w czymś takim" - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

"Trzeba pamiętać, że częścią tego wyborczego kontraktu była np. decyzja legalizacji władzy pana Jaruzelskiego, który w ten sposób został prezydentem - człowiek odpowiedzialny za stan wojenny, za niszczenie i za śmierć setek Polaków" - zwrócił uwagę minister obrony narodowej.

Szef resortu obrony podkreślił w programie, że data 4 czerwca jest ważna z punktu widzenia historyka.

"Jest bardzo istotna z dwóch przyczyn. Po pierwsze dlatego, że była wstępem  do 4 czerwca 1992 roku. Cała plejada agentury, która została wtedy umieszczona w Sejmie i w aparacie państwowym pokazała, ze nie pozwoli, że będzie istotnym czynnikiem uniemożliwiającym rzeczywiste, niepodległościowe, gospodarcze, społeczne przemiany w Polsce. To 4 czerwca 1992 roku zostało pokazane. Ale stało się też coś dużo większego. Zostały w ten sposób zalegalizowane na długie lata takie zmiany gospodarczo-społeczne, które wykreowały nową warstwę nowobogackich, którzy dzisiaj uważają, że im się wszystko należy" - podkreślił minister Macierewicz.

W odniesieniu do „nocnej zmiany” Antoni Macierewicz, który wówczas był minister spraw wewnętrznych powiedział, że nie było wątpliwości, że gabinet Jana Olszewskiego zostanie obalony.

"Uchwała była podejmowana w sytuacji, w której Lech Wałęsa, ówczesny prezydent, zapowiedział już (zrobił to 22 maja 1992 roku), że obali ten rząd za to, że nie zgodził się na utrzymywanie baz rosyjskich pod pozorem działalności gospodarczej - de facto - GRU i KGB na terenie Polski. To był warunek rosyjski. Pan Wałęsa się na to zgadzał. My, jako rząd, nie wyrażaliśmy na to zgody. Wtedy pan Wałęsa wezwał do obalenia naszego rządu. Wsparł tzw. małą koalicję, która miała na celu obalenie tego rządu. Oświadczył, że cofa uznanie rządowi Jana Olszewskiego i wzywa do jego obalenia" - podkreślił szef resortu obrony.

"Kolejną fałszywą perspektywą, która była opowiadana przez ostatnie lata jest rzekoma uchwała lustracyjne, która miała ten rząd rozwiązać. To jest nieprawda. Ten rząd upadł, bo sprzeciwił się kontynuowaniu podporządkowania Polski Rosji. To była główna przyczyna, a także, że nie zgodziliśmy się na dalsze rozkradanie Polski przez tzw. prywatyzację. Sprawa agenturalna oczywiście miała swoje znaczenie, ale była tylko jednym z czynników. Można powiedzieć, że była tym czynnikiem, dzięki któremu możemy dzisiaj w ogóle rozmawiać. Gdyby nie było tej uchwały, nie było jej realizacji, to nie było by Instytutu Pamięci Narodowej, prawdy o żołnierzach niezłomnych, prawdy o męczeństwie Kościoła. Zapewne nie byłoby prezydentury Lecha Kaczyńskiego, rządu Jarosława Kaczyńskiego, ani dzisiejszego rządu - dodał minister.

 wkt/TV Trwam

 

[fot. wPolityce.pl]

Poniżej zamieszczamy całą rozmowę:Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook