Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: Ten proces to postawienie sprawy na głowie

18.04.2013

Proces ws. afery gruntowej to bardzo zły sygnał dla funkcjonariuszy, którzy pracują w CBA, ABW, czy w CBŚ-u. Pokazano im – nie sięgajcie za wysoko, bo możecie dostać po łapach - mówi Maciej Wąsik, były wiceszef CBA.

Stefczyk.info: Rozpoczął się proces w sprawie tzw. afery gruntowej. Co się wydarzyło na pierwszej rozprawie?

Maciej Wąsik: Prokurator odczytał akt oskarżenia, 40 stron zarzutów, z którymi my się absolutnie nie zgadzamy. Nie przyznaliśmy się do winy i zapowiedzieliśmy, że będziemy składać wyjaśnienia na dalszym etapie procesu. Następna rozprawa ma sie odbyć 23 kwietnia, a kolejna 14 maja. Wtedy rozpoczną się przesłuchania świadków. I jestem przekonany, że przy pomocy - nie żadnych wymyślnych dowodów, ale zwykłych przesłuchań świadków obalimy i zetrzemy w proch cały akt oskarżenia prokuratora Olewińskiego.


Przyszło Panu kiedykolwiek do głowy,  że na końcu całej operacji - to wy - funkcjonariusze CBA - zasiądziecie na ławie oskarżonych?

Oczywiście, że nie. I przyznam, że to jest bardzo rozczarowujące. To taki gorzki obol ojczyzny pod językiem. Bo wszystko, co robiliśmy - robiliśmy w interesie Polski. Takie mieliśmy poczucie i zawsze działaliśmy zgodnie z prawem. Przyznam, że to nie jest sytuacja komfortowa, że to my musimy teraz się tłumaczyć, a oskrżycielami posiłkowymi są osoby, które brały pieniądze, które są przestępcami. Jednym z oskarżycieli posiłkowym jest np. Piotr Ryba.... To jest postawienie sprawy do góry nogami. To jest też bardzo zły sygnał dla innych funkcjonariuszy, którzy pracują w CBA, ABW, czy w CBŚ-u. Pokazano im – nie sięgajcie za wysoko, bo możecie dostać po łapach.


Czy biorąc pod uwagę konsekwencje całej sprawy, która ostatecznie doprowadziła do upadku koalicji PiS-Samoobrona-LPR , a w rezultacie do przejęcia władzy przez Platformę – nie żal Panu, że się za nią zabraliście? 

Tego nie można rozpatrywać w takich kategoriach. Byliśmy wtedy funkcjonariuszami CBA. Obowiązywała nas zasada legalizmu. Czyli informacja o przestępstwie, którą otrzymywaliśmy – musiała być skonsmowana. I żadne konsekwencje polityczne nie miały znaczenia.  

Mariusz Kamiński często powtarza, że znaczący był moment, kiedy sformułowano akt oskarżenia przeciwko kierownictwu CBA. Było to krótko po tym, gdy poinformował premiera o aferze hazardowej.

Z informacji, które posiadamy ostateczny kształt aktu oskarżenia został zatwierdzony w gabinecie prokuratora Edwarda Zalewskiego, bodajże 25 sierpnia 2009 r., czyli niecałe dwa tygodnie po tym, gdy Mariusz Kamiński poinformował Donalda Tuska, że jest afera w związku z ustawą o grach losowych i że w tę aferę są zamieszani wysocy funkcjonariusze partii rządzącej. Chodziło o Mirosława Drzewieckiego i Zbigniewa Chlebowskiego. 

Może to jednak  był zbieg okoliczności?

Nie. Uważam, że nie. Zwłasza, że kilka miesięcy wcześniej, kiedy byliśmy przesłuchiwani prokurator mówił, że to tylko formalność, że chciał umorzyć śledztwo, ale prokurator generalny mu nie pozwolił, ale że nie widzi podstaw do postawienia jakichkolwiek zarzutów

rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot. PAP/B. Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook