Jedynie prawda jest ciekawa


Maciej Wąsik: Afera jest i się nie kończy

14.07.2014

„To, że pan minister Sienkiewicz wciąż jest na stanowisku każe mi wracać do afery taśmowej” - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Maciej Wąsik, były wiceszef CBA.

Stefczyk.info: Zainteresowanie mediów, szczególnie wielkich aferą taśmową znacznie spadło, czy to oznacza, że to już jej koniec?

Maciej Wąsik: To na pewno nie jest koniec afery taśmowej, bo nie wszystkie materiały zostały ujawnione. Dzisiaj zapoznałem się artykułem w tygodniku „Wprost” gdzie bardzo pobieżnie omawiana jest rozmowa pana Wojtunika z panią Bieńkowską. Uderza mnie w tym jedna rzecz, tam właściwie nie jest powiedziane, w jakim celu to spotkanie zostało umówione. No bo co? Pan Wojtunik umówił się z panią Bieńkowską, żeby sobie wspólnie zjeść ośmiorniczkę? Czy może po to, żeby ponarzekać na Sikorskiego? No nie, wydaje mi się, że chyba jednak chodzi o coś innego. O to, że pan Wojtunik uprzedzał panią Bieńkowską o pewnych ważnych rzeczach, o pewnych faktach, które mogły mieć znaczenie dla prowadzonego przez nią ministerstwa infrastruktury. Gazeta Wyborcza z kolei informowała, ze pan Wojtunik informował panią Bieńkowską o stanie śledztw w jej resorcie. To są wszystko rzeczy, które są objęte tajemnica państwową, albo jest to tajemnica państwowa, albo jest to tajemnica śledztwa.

Według mnie ten element trzeba będzie bardzo dokładnie przebadać. Prokuratura posiada zapis tej rozmowy, myślę, że to może być bardzo trudne dla pana Wojtunika. Należałoby się zastanowić nawet nad zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Problemem jest to, że my znamy tylko omówienie tych rozmów, ale prokuratura ma całość i, mam nadzieję, że sama dojdzie do takich wniosków.

A dlaczego wszystkie inne wcześniejsze rozmowy były tak obficie cytowane, a akurat ta została tylko omówiona i to pobieżnie? Najpierw się mówiło, że ta taśma jest, potem że jej nie ma, co to za gra prowadzona wokół tego nagrania?

Ja w tym widzę personalne kontakty Wojtunika z redaktorem Sylwestrem Latkowskim. Z tego, co wiem, to Latkowski przez Wojtunika próbował dotrzeć do Sienkiewicza przed publikacja pierwszych nagrań. Z moich informacji wynika także, że Latkowski z Wojtunikiem, to są kumple. Być może tutaj Latkowski robi Wojtunikowi jakiś prezent.

Czy pan uważa, że właśnie to nagranie, zapis rozmowy wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem może okazać się najważniejsze ze wszystkich?

Nie wiadomo tego, właśnie dlatego że znamy tylko omówienie tej rozmowy. Proszę pamiętać, że była też rozmowa Jana Kulczyka z szefem NIK Krzysztofem Kwiatkowskim, ona także może być niezwykle ciekawa. Ponad 60 osób zostało ponoć nagranych. Dlatego uważam, że ta afera jest i się nie kończy. Donald Tusk apelował o ujawnienie wszystkich rozmów, bo one są bomba, dopóki ich nie znamy. Po upublicznieniu te bombę się rozbraja. Ja uważam, że dopóki wszystkie materiały nie zostaną upublicznione, to będziemy o tym rozmawiać. Dla mnie osobiście to, że pan minister Sienkiewicz wciąż jest na stanowisku także każe mi wracać do afery taśmowej.

A jak pan ocenia to, że w dużych mediach zainteresowanie aferą słabnie z dnia na dzień i ustępuje pola mniej ważnym tematom?

Telewizje wolą chyba zajmować się sezonem ogórkowym, ale co do tego, że tak będzie chyba nie mieliśmy wątpliwości. A afera w wielkich dziennikach i wielkich telewizjach słabnie i ma to źródło w określonych sympatiach politycznych, co do których chyba nikt nie ma wątpliwości.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. Stefczyk.info/Wprost

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook