Jedynie prawda jest ciekawa


Maciej Wąsik: Afera jest i się nie kończy

14.07.2014

„To, że pan minister Sienkiewicz wciąż jest na stanowisku każe mi wracać do afery taśmowej” - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Maciej Wąsik, były wiceszef CBA.

Stefczyk.info: Zainteresowanie mediów, szczególnie wielkich aferą taśmową znacznie spadło, czy to oznacza, że to już jej koniec?

Maciej Wąsik: To na pewno nie jest koniec afery taśmowej, bo nie wszystkie materiały zostały ujawnione. Dzisiaj zapoznałem się artykułem w tygodniku „Wprost” gdzie bardzo pobieżnie omawiana jest rozmowa pana Wojtunika z panią Bieńkowską. Uderza mnie w tym jedna rzecz, tam właściwie nie jest powiedziane, w jakim celu to spotkanie zostało umówione. No bo co? Pan Wojtunik umówił się z panią Bieńkowską, żeby sobie wspólnie zjeść ośmiorniczkę? Czy może po to, żeby ponarzekać na Sikorskiego? No nie, wydaje mi się, że chyba jednak chodzi o coś innego. O to, że pan Wojtunik uprzedzał panią Bieńkowską o pewnych ważnych rzeczach, o pewnych faktach, które mogły mieć znaczenie dla prowadzonego przez nią ministerstwa infrastruktury. Gazeta Wyborcza z kolei informowała, ze pan Wojtunik informował panią Bieńkowską o stanie śledztw w jej resorcie. To są wszystko rzeczy, które są objęte tajemnica państwową, albo jest to tajemnica państwowa, albo jest to tajemnica śledztwa.

Według mnie ten element trzeba będzie bardzo dokładnie przebadać. Prokuratura posiada zapis tej rozmowy, myślę, że to może być bardzo trudne dla pana Wojtunika. Należałoby się zastanowić nawet nad zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Problemem jest to, że my znamy tylko omówienie tych rozmów, ale prokuratura ma całość i, mam nadzieję, że sama dojdzie do takich wniosków.

A dlaczego wszystkie inne wcześniejsze rozmowy były tak obficie cytowane, a akurat ta została tylko omówiona i to pobieżnie? Najpierw się mówiło, że ta taśma jest, potem że jej nie ma, co to za gra prowadzona wokół tego nagrania?

Ja w tym widzę personalne kontakty Wojtunika z redaktorem Sylwestrem Latkowskim. Z tego, co wiem, to Latkowski przez Wojtunika próbował dotrzeć do Sienkiewicza przed publikacja pierwszych nagrań. Z moich informacji wynika także, że Latkowski z Wojtunikiem, to są kumple. Być może tutaj Latkowski robi Wojtunikowi jakiś prezent.

Czy pan uważa, że właśnie to nagranie, zapis rozmowy wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem może okazać się najważniejsze ze wszystkich?

Nie wiadomo tego, właśnie dlatego że znamy tylko omówienie tej rozmowy. Proszę pamiętać, że była też rozmowa Jana Kulczyka z szefem NIK Krzysztofem Kwiatkowskim, ona także może być niezwykle ciekawa. Ponad 60 osób zostało ponoć nagranych. Dlatego uważam, że ta afera jest i się nie kończy. Donald Tusk apelował o ujawnienie wszystkich rozmów, bo one są bomba, dopóki ich nie znamy. Po upublicznieniu te bombę się rozbraja. Ja uważam, że dopóki wszystkie materiały nie zostaną upublicznione, to będziemy o tym rozmawiać. Dla mnie osobiście to, że pan minister Sienkiewicz wciąż jest na stanowisku także każe mi wracać do afery taśmowej.

A jak pan ocenia to, że w dużych mediach zainteresowanie aferą słabnie z dnia na dzień i ustępuje pola mniej ważnym tematom?

Telewizje wolą chyba zajmować się sezonem ogórkowym, ale co do tego, że tak będzie chyba nie mieliśmy wątpliwości. A afera w wielkich dziennikach i wielkich telewizjach słabnie i ma to źródło w określonych sympatiach politycznych, co do których chyba nikt nie ma wątpliwości.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. Stefczyk.info/Wprost

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook