Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Maciej Wąsik: Afera jest i się nie kończy

14.07.2014

„To, że pan minister Sienkiewicz wciąż jest na stanowisku każe mi wracać do afery taśmowej” - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Maciej Wąsik, były wiceszef CBA.

Stefczyk.info: Zainteresowanie mediów, szczególnie wielkich aferą taśmową znacznie spadło, czy to oznacza, że to już jej koniec?

Maciej Wąsik: To na pewno nie jest koniec afery taśmowej, bo nie wszystkie materiały zostały ujawnione. Dzisiaj zapoznałem się artykułem w tygodniku „Wprost” gdzie bardzo pobieżnie omawiana jest rozmowa pana Wojtunika z panią Bieńkowską. Uderza mnie w tym jedna rzecz, tam właściwie nie jest powiedziane, w jakim celu to spotkanie zostało umówione. No bo co? Pan Wojtunik umówił się z panią Bieńkowską, żeby sobie wspólnie zjeść ośmiorniczkę? Czy może po to, żeby ponarzekać na Sikorskiego? No nie, wydaje mi się, że chyba jednak chodzi o coś innego. O to, że pan Wojtunik uprzedzał panią Bieńkowską o pewnych ważnych rzeczach, o pewnych faktach, które mogły mieć znaczenie dla prowadzonego przez nią ministerstwa infrastruktury. Gazeta Wyborcza z kolei informowała, ze pan Wojtunik informował panią Bieńkowską o stanie śledztw w jej resorcie. To są wszystko rzeczy, które są objęte tajemnica państwową, albo jest to tajemnica państwowa, albo jest to tajemnica śledztwa.

Według mnie ten element trzeba będzie bardzo dokładnie przebadać. Prokuratura posiada zapis tej rozmowy, myślę, że to może być bardzo trudne dla pana Wojtunika. Należałoby się zastanowić nawet nad zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Problemem jest to, że my znamy tylko omówienie tych rozmów, ale prokuratura ma całość i, mam nadzieję, że sama dojdzie do takich wniosków.

A dlaczego wszystkie inne wcześniejsze rozmowy były tak obficie cytowane, a akurat ta została tylko omówiona i to pobieżnie? Najpierw się mówiło, że ta taśma jest, potem że jej nie ma, co to za gra prowadzona wokół tego nagrania?

Ja w tym widzę personalne kontakty Wojtunika z redaktorem Sylwestrem Latkowskim. Z tego, co wiem, to Latkowski przez Wojtunika próbował dotrzeć do Sienkiewicza przed publikacja pierwszych nagrań. Z moich informacji wynika także, że Latkowski z Wojtunikiem, to są kumple. Być może tutaj Latkowski robi Wojtunikowi jakiś prezent.

Czy pan uważa, że właśnie to nagranie, zapis rozmowy wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem może okazać się najważniejsze ze wszystkich?

Nie wiadomo tego, właśnie dlatego że znamy tylko omówienie tej rozmowy. Proszę pamiętać, że była też rozmowa Jana Kulczyka z szefem NIK Krzysztofem Kwiatkowskim, ona także może być niezwykle ciekawa. Ponad 60 osób zostało ponoć nagranych. Dlatego uważam, że ta afera jest i się nie kończy. Donald Tusk apelował o ujawnienie wszystkich rozmów, bo one są bomba, dopóki ich nie znamy. Po upublicznieniu te bombę się rozbraja. Ja uważam, że dopóki wszystkie materiały nie zostaną upublicznione, to będziemy o tym rozmawiać. Dla mnie osobiście to, że pan minister Sienkiewicz wciąż jest na stanowisku także każe mi wracać do afery taśmowej.

A jak pan ocenia to, że w dużych mediach zainteresowanie aferą słabnie z dnia na dzień i ustępuje pola mniej ważnym tematom?

Telewizje wolą chyba zajmować się sezonem ogórkowym, ale co do tego, że tak będzie chyba nie mieliśmy wątpliwości. A afera w wielkich dziennikach i wielkich telewizjach słabnie i ma to źródło w określonych sympatiach politycznych, co do których chyba nikt nie ma wątpliwości.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. Stefczyk.info/Wprost

Warto poczytać

 1. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 2. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 3. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 4. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 5. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 6. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook