Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Maciej Wąsik: Afera jest i się nie kończy

14.07.2014

„To, że pan minister Sienkiewicz wciąż jest na stanowisku każe mi wracać do afery taśmowej” - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Maciej Wąsik, były wiceszef CBA.

Stefczyk.info: Zainteresowanie mediów, szczególnie wielkich aferą taśmową znacznie spadło, czy to oznacza, że to już jej koniec?

Maciej Wąsik: To na pewno nie jest koniec afery taśmowej, bo nie wszystkie materiały zostały ujawnione. Dzisiaj zapoznałem się artykułem w tygodniku „Wprost” gdzie bardzo pobieżnie omawiana jest rozmowa pana Wojtunika z panią Bieńkowską. Uderza mnie w tym jedna rzecz, tam właściwie nie jest powiedziane, w jakim celu to spotkanie zostało umówione. No bo co? Pan Wojtunik umówił się z panią Bieńkowską, żeby sobie wspólnie zjeść ośmiorniczkę? Czy może po to, żeby ponarzekać na Sikorskiego? No nie, wydaje mi się, że chyba jednak chodzi o coś innego. O to, że pan Wojtunik uprzedzał panią Bieńkowską o pewnych ważnych rzeczach, o pewnych faktach, które mogły mieć znaczenie dla prowadzonego przez nią ministerstwa infrastruktury. Gazeta Wyborcza z kolei informowała, ze pan Wojtunik informował panią Bieńkowską o stanie śledztw w jej resorcie. To są wszystko rzeczy, które są objęte tajemnica państwową, albo jest to tajemnica państwowa, albo jest to tajemnica śledztwa.

Według mnie ten element trzeba będzie bardzo dokładnie przebadać. Prokuratura posiada zapis tej rozmowy, myślę, że to może być bardzo trudne dla pana Wojtunika. Należałoby się zastanowić nawet nad zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Problemem jest to, że my znamy tylko omówienie tych rozmów, ale prokuratura ma całość i, mam nadzieję, że sama dojdzie do takich wniosków.

A dlaczego wszystkie inne wcześniejsze rozmowy były tak obficie cytowane, a akurat ta została tylko omówiona i to pobieżnie? Najpierw się mówiło, że ta taśma jest, potem że jej nie ma, co to za gra prowadzona wokół tego nagrania?

Ja w tym widzę personalne kontakty Wojtunika z redaktorem Sylwestrem Latkowskim. Z tego, co wiem, to Latkowski przez Wojtunika próbował dotrzeć do Sienkiewicza przed publikacja pierwszych nagrań. Z moich informacji wynika także, że Latkowski z Wojtunikiem, to są kumple. Być może tutaj Latkowski robi Wojtunikowi jakiś prezent.

Czy pan uważa, że właśnie to nagranie, zapis rozmowy wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem może okazać się najważniejsze ze wszystkich?

Nie wiadomo tego, właśnie dlatego że znamy tylko omówienie tej rozmowy. Proszę pamiętać, że była też rozmowa Jana Kulczyka z szefem NIK Krzysztofem Kwiatkowskim, ona także może być niezwykle ciekawa. Ponad 60 osób zostało ponoć nagranych. Dlatego uważam, że ta afera jest i się nie kończy. Donald Tusk apelował o ujawnienie wszystkich rozmów, bo one są bomba, dopóki ich nie znamy. Po upublicznieniu te bombę się rozbraja. Ja uważam, że dopóki wszystkie materiały nie zostaną upublicznione, to będziemy o tym rozmawiać. Dla mnie osobiście to, że pan minister Sienkiewicz wciąż jest na stanowisku także każe mi wracać do afery taśmowej.

A jak pan ocenia to, że w dużych mediach zainteresowanie aferą słabnie z dnia na dzień i ustępuje pola mniej ważnym tematom?

Telewizje wolą chyba zajmować się sezonem ogórkowym, ale co do tego, że tak będzie chyba nie mieliśmy wątpliwości. A afera w wielkich dziennikach i wielkich telewizjach słabnie i ma to źródło w określonych sympatiach politycznych, co do których chyba nikt nie ma wątpliwości.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. Stefczyk.info/Wprost

Warto poczytać

 1. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

 2. 6c618aabdb14477ea960f19536779233s 21.10.2016

  Pospieszalski: „Wielka pokuta była cudem”

  „Czy my, Polacy, mamy jakoś szczególnie przepraszać za grzechy aborcji i komunizmu?”

 3. skrzypczaktvrep2110 21.10.2016

  Skrzypczak: „Rosja na nas nie najedzie”

  „Troska o interes Polski to troska o przemysł i o polskiego żołnierza”.

 4. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 5. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 6. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 7. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 8. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook