Jedynie prawda jest ciekawa


Maciej Musiał w Wilnie: Chłonę każde miejsce

17.07.2015

Maciej Musiał, młody aktor, który dzięki opowiadaniom dziadka Mariana Markiewicza – żołnierza Armii Krajowej odwiedził Wilno podkreślił: „Zawsze chciałem zobaczyć to miejsce na żywo. Wszystkie miejsca związane z młodością dziadka”.

Maciej Musiał na spotkaniu z Polakami mieszkającymi na Litwie przedstawił swojego dziadka, z którym wspólnie opowiadali rodzinne historie.

- Sercem jestem zawsze w Wilnie. Tak się złożyło, że muszę żyć wśród ludzi obcych, nie znających Wileńszczyzny. I żyję, godzę się, ale zawsze o was pamiętam i myślę - mówił pan Marian, którego cytuje portal Radia Znad Wilii.

Marian Markiewicz, w przeszłości żołnierz AK o pseudonimie „Maryl”- dziś 92-latek opowiedział z najdrobniejszymi szczegółami nie tylko żołnierskie historie jak z filmu rodem, lecz także dzieje rodziny i sąsiadów z Wilna.

- Można tego słuchać i słuchać. Mamy czasami takie wieczory, że siadamy – mama z aparatem, ja z dyktafonem. Tych notatek w telefonie jest już bardzo dużo, genialna pamięć dziadka w tym pomaga, i mam nadzieję, że będzie jeszcze więcej. Jest dużo historii, które nadają się wręcz na scenariusz filmowy. Na przykład, jak oswobadzali więzienie tu, na Litwie. Przebrali się za żołnierzy niemieckich, spreparowali nakaz wypuszczenia więźniów i bez jednego wystrzału, zabijając jednego człowieka, który był odpowiedzialny za bicie więźniów, wyprowadzili kilkaset osób - opowiadał Maciek Musiał, który przyznaje, że jego marzeniem jest nakręcenie filmu na podstawie życiorysu dziadka.

Jak dodał, w trakcie przygotowań do roli w serialu „Czas honoru” często zasięgał rady dziadka.

- Dla aktora to przyjemność, wystąpić w filmie kostiumowym, kiedy jest scenografia, kostiumy z tamtej epoki – nie trzeba grać, bo wszystko gra za ciebie. Mogłem poczuć namiastkę tego, co wszyscy walczący o naszą ojczyznę. Dziadek też to bardzo przeżywał i był dumny z tego projektu – a nie z każdego jest zadowolony - mówił Maciej Musiał i dodał, że pobyt w Wilnie jest dla niego sporym przeżyciem.

- Okazuje się, że Polaków tu jest bardzo  dużo – rodowitych i takich, co przyjeżdżają tu na wycieczki. Kilka razy zostałem dzisiaj zaczepiony. W Warszawie tego tak się nie odczuwa. Traktuję to jednak jako dar od losu, że małym gestem można sprawić komuś przyjemność – przybijając piątkę czy podpisując zdjęcie, i staram się to wykorzystać – podkreślił Maciek.

- Od dzieciństwa towarzyszyły mi opowieści dziadka, dlatego tym bardziej cieszę się, że udało mi się zorganizować wyjazd tutaj w natłoku codziennych zajęć. Co mi się najbardziej spodobało w Wilnie? Ostra Brama, to miejsce jest owiane legendą. Zawsze chciałem zobaczyć to miejsce na żywo. Wszystkie miejsca związane z młodością dziadka. Dziś opowiadał: po tych schodach sobie przebiegał, jak biegł do gimnazjum, a w tej bramie stawał z kolegami i sobie gadali. Żyjąc w Warszawie i znając to tylko z opowieści, chłonę każde miejsce i każdą chwilę ciesząc się, że tu jestem – powiedział Maciej Musiał.

Tymczasem dziadek aktora podkreślił  ze wzruszeniem: „Całe Wilno kocham”.

mmil/zw.lt

[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook