Jedynie prawda jest ciekawa


Maciążek: "Jesteśmy bierni"

16.08.2014

Polska znowu nie weźmie udziału w rozmowach na temat konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Dlaczego nie bierzemy udziału w tak żywotnych dla Polski rozmowach rozmawiamy z Piotrem Maciążkiem, ekspertem ds. bezpieczeństwa i energetyki.

O czym świadczy fakt, że drugie spotkanie Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy odbywa się znowu bez udziału Polski?

Myślę, że to świadczy o słabości naszej dyplomacji. Możemy oczywiście w różne kierunki spekulować, dlaczego tam nie będzie Polski, ale wygląda to tak, że w grę wchodzi obsada stanowisk unijnych i to Niemcy wymagali naszej nieobecności, bo Polska może być dla nich „problemem” w kwestii osiągnięcia konsensusu z Rosją. Być może zostaliśmy uznani za państwo o zbyt małym potencjale.

Mimo to słyszymy wciąż w mediach o rosnącym znaczeniu Polski. A jak to wygląda w rzeczywiści w kontekście choćby reakcji ambasady Rosji na wypowiedź Władimira Żyrinowskiego.

Widzę tu taką korelację czasową: od kiedy pojawiły się pogłoski, że premier Tusk mógłby zostać prezydentem Rady Europejskiej, to nastąpiło wycofanie dyplomacji polskiej. Jesteśmy bierni, nie uczestniczymy w żadnych inicjatywach, a przecież jeszcze niedawno, tuż przed interwencją rosyjską potrafiliśmy występować w obrębie Trójkąta Weimarskiego i zaproponować inicjatywę, jeszcze wówczas Janukowyczowi. Nie jest dla mnie zrozumiałe, dlaczego tak się nie dzieje w tej chwili.

Jednak Tusk nie jest już podobno kandydatem. Nadal na „grafiku” znajduje się Radosław Sikorski. Może stąd to milczenie?

Moim zdaniem jest to bardzo możliwe z tego względu, że on jest uznawany przez część krajów unijnych za polityka agresywnie usposobionego względem Rosji. Co jest paradoksalne, bo w realiach polskich jest on bardzo umiarkowany. Być może wycofanie się, ta bierność spowodowana jest tym, aby nie zaprzepaszczać tych szans, bo trwają pewnie jakieś zakulisowe rozgrywki, aby kandydatura Sikorskiego przeszła. Choć ja słyszałem, że istnieje wciąż kandydatura Tuska.

Tak czy inaczej wygląda na to, że polska racja stanu ustąpiła ambicjom politycznym kilku panów...

Wydaje mi się, że tu w grę wchodzi problem ze zdefiniowaniem racji stanu. Dla jednych będzie to kwestia ukraińska, a dla innych – praktykujących tzw. politykę piastowską – umacnianie polski w Unii. Tak więc to zależy od akcentów stawianych przez poszczególne rządy.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Tytus Żmijewski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook