Jedynie prawda jest ciekawa


Machałek: Platforma niszczy samorządność

11.09.2012

Samorządy biją na alarm. Zapowiadają protesty wobec polityki rządu, twierdząc, że nie potrafią wywiązywać się dłużej z narzuconych na nie zobowiązań. Szacują, że dodatkowe zadania obciążają ich budżety kwotą 8-10 mld zł rocznie. Część gmin zaciąga potężne długi, które coraz trudniej spłacić. O dramatycznej sytuacji samorządów portal Stefczyk.info rozmawia z posłanką PiS Marzeną Machałek z sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Stefczyk.info: Istnieje jakiś realny sposób na zmianę tej sytuacji?
Marzena Machałek: Sytuacja samorządów rzeczywiście jest dramatyczna. Należy podjąć szybkie i pilne działania, które pozwolą tę sytuację uzdrowić. Niestety, nie będą to działania łatwe. Przypomnę, że pod koniec maja PiS wystąpiło z inicjatywą uchwały skierowanej do rządu ws. podjęcia pilnych działań mających na celu uzdrowienie sytuacji finansów samorządowych. Projekt tej uchwały został odrzucony głosami posłów wszystkich klubów.

Jakie to zadania? Co należałoby zrobić?
Należy przywrócić zasadę rekompensowania ubytków w dochodach własnych jednostek samorządu terytorialnego, która została zniesiona w 2003 roku. Należy spowodować wzrost udziału jednostek samorządu we wpływach m.in. z podatku PIT, CIT, wprowadzić zmiany w podatkach lokalnych, szczególnie w podatku od nieruchomości. Myślę, ze przede wszystkim należy wzmocnić w sposób ustawowy finanse powiatów. Ta uchwała została odrzucona przez posłów koalicji rządzącej, którzy oświadczyli, że należy działać a nie przyjmować uchwały.

Działań niestety nie widać. Za to samorządy coraz aktywniej występują przeciwko pomysłom rządu.
Jak widzimy, samorządowcy się skutecznie jednoczą. Przygotowują wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego, zbierają podpisy pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządowych. Domagają się m.in. zwiększenia procentowych udziałów w dochodach z podatku PIT. Chodzi o to, by mniej pieniędzy było w rządzie, więcej w samorządzie.

Na razie pieniędzy ubywa, a zadań jest coraz więcej?

Obciążanie samorządów zadaniami jest niewspółmierne do ich możliwości. W ostatnich latach było to np. wykonanie ustawy o pieczy zastępczej, ustawy o żłobkach, sprawa przygotowania szkół dla sześciolatków, przedszkoli dla pięciolatków, czy też finansowania podwyżek dla nauczycieli. Można powiedzieć, że samorządy realizują obietnice wyborcze rządu. Są zmuszone do ich wykonania a rząd w świetle jupiterów chwali się, że wprowadził kolejną ustawę, np. żłobkową. Tyle tylko, że w wyniku takich działań mamy protesty dotyczące podniesienia opłat za przedszkola. Rząd przenosi na samorządy zadania, ale nie idą za tym żadne decyzje finansowe.

Co w takiej sytuacji robią samorządy?
Nie mają innego wyjścia, jak tylko podnosić opłaty. Jeśli chodzi o szkoły, widzimy wiele niekontrolowanych ich likwidacji. Towarzyszy temu wiele innych problemów, o których słyszymy coraz częściej. To odzwierciedlenie tego, co dzieje się w finansach publicznych w Polsce, ponieważ samorządy są elementem sektora finansów publicznych. Rząd w sposób księgowy próbuje przerzucać własne koszty i własne wydatki na samorządy i to się musi źle skończyć. Przy tym, chcąc zapewnić nieprzekraczalny próg deficytu i zadłużenia w budżecie państwa, ogranicza to kosztem samorządów, wprowadza słynną regułę wydatkową Rostowskiego. Może się okazać, że jednostki samorządu będą sterowane w sposób centralny przez ministerstwo finansów. Po przekroczeniu limitu zadłużenia, budżet samorządu będzie korygowany przez ministerstwo finansów. To jest niedopuszczalne. Platforma zwana Obywatelską, w zasadzie niszczy samorządność w Polsce. Zamiast decentralizować zadania, decentralizuje kłopoty. Trzeba jasno powiedzieć, że Platforma tłamsi samorządy.

Czyli prowadzi to tego, że samorządowość może być czysto figuratywna?
Na pewno stwarza to przestrzeń do ingerencji rządu. Samorząd przestaje być samorządem, a staje się organem uzależnionym od rządu. Widzimy tu ewidentne wchodzenie w kompetencje samorządów. Rząd ratując na papierze swoje finanse, przerzuca realne zadłużenie na samorządy poprzez delegowanie zadań, bez zapewnienia ich finansowania.

Co grozi samorządom za niewywiązanie się z tych zadań?
Już widzimy co się dzieje. Samorządy się zadłużają w skali wieloletniej, nie mają środków by zapłacić bieżące zobowiązania. Rozmawiałam ostatnio z wieloma samorządowcami, którzy skarżą się, że brakuje im na wypłaty dla nauczycieli, że wypłacają je z opóźnieniem, że wykonawcy inwestycji czekają miesiącami na należności itd. Samorządowi, w razie niewykonania zadań, grozi zarząd komisaryczny bądź narzucanie budżetu przez ministerstwo finansów, które będzie wówczas decydowało o tym z których inwestycji należy zrezygnować. Tę wstępną ingerencję już widzimy. Samorządy walczą w tej chwili o to, żeby mieć większy udział w dochodach państwa. Samo to nie poprawi jednak sytuacji finansowej samorządów. Trzeba naprawdę poważnie porozmawiać o naprawie finansów państwa. Przed nami bardzo poważna rozmowa, na którą jako Prawo i Sprawiedliwość nalegamy.

not. kop
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook