Jedynie prawda jest ciekawa


M. Karnowski: Dlaczego Duda ma większe szansę niż sądzimy

20.05.2015

Przełamanie zasady, iż wszyscy są przeciw PiS, to ogromny sukces opozycji w tej kampanii wyborczej.

Końcówka prezydenckiej kampanii wyborczej z pozoru przypomina scenariusz znany nam od lat. Mamy więc przykręcenie medialnej śruby i blokadę lub cenzurę niepokornych dziennikarzy w mediach o największych zasięgach. Represyjne i bezpodstawne zdjęcie z anteny TVP programu "Bliżej" Jana Pospieszalskiego i Pawła Nowackiego należy tu do najbardziej jaskrawych tego mechanizmu. Z drugiej strony, media rządowe próbują nakręcić histeryczny strach przez zmianą. Średnio im to idzie, bo w jednym okienku wołają, że Andrzej Duda to plastikowy laluś, a w drugim, że groźny mściciel. Sprzeczność nie do pogodzenia. Trzecim elementem jest nachalne wciskanie Polakom opinii celebrytów. Tych samych, którzy są finansowani ze źródeł rządowych, a którzy teraz nie tyle troszczą się o los Polski, co spłacają rachunki lejąc wiadra wazeliny na sponsorów.

A zatem, może ktoś zapytać, nic nowego? Tak przecież wygląda nasza "demokracja" od mniej więcej roku 2007, kiedy po raz pierwszy udało się zbudować zjednoczony front przeciw naprawie Rzeczypospolitej. Nie, tym razem są dwie wyraźne różnica. Po pierwsze, front medialny działa po staremu, ale media niezależne zbudowały już na tyle silną pozycję, że są w stanie przynajmniej próbować realnie kontrolować władzę. Po drugie zaś, i to jest najważniejsze, nie ma tym froncie dużej części poprzednich uczestników. Duża część wyborców odeszła do Pawła Kukiza, a środowiska lewicy, także postkomunistycznej, trzymają wobec obozu władzy wyraźny dystans. Zrozumiano tam najwyraźniej, że polska polityka zmonopolizowana przez Platformę i jej przybudówki to kłopoty także dla SLD. To brak tlenu, to całkowite zepchnięcie na margines, jak otwarcie krzyczał Bronisław Komorowski, wszystkich, którzy nie chcą być sługami Kopacz i Tuska. To także cyniczna wyprzedaż Polski na skalę niespotykaną w cywilizowanym świecie. Dość ciepłe przyjęcie Andrzeja Dudy w lewicowej centrali związkowej OPZZ jest tej generalnej zmiany wyraźnym sygnałem.

Przełamanie zasady iż wszyscy liczący się gracze są przeciw PiS, to ogromny sukces opozycji w tej kampanii wyborczej. To także mocna wskazówka, że tak czy inaczej zmiana w Polsce nastąpi. Jak nie teraz, to za chwilę. Kordon sanitarny wokół Prawa i Sprawiedliwości już nie istnieje, zaczyna powstawać kordon wokół złodziejskiej i cynicznej władzy. Dlatego też szanse Andrzeja Dudy na wygraną w wyborach prezydenckich są dużo większe niż nam się wydaje.

Michał Karnowski

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook