Jedynie prawda jest ciekawa


Łzy Czapińskiego i księżyc (jako pokrzywdzony)

14.12.2013

Przestroga dla polityków. Zdjęcie na dwie kolumny w najbardziej znanym amerykańskim tygodniku. Rok 1979, roześmiany od ucha do ucha prezydent USA Jimmy Carter, na masce(!) limuzyny, otoczony przez rozentuzjazmowany tłum w morzu chorągiewek Stars and Stripes.

Głowa Państwa dosłownie w pozycji półleżącej przed przednią szybą, jest bez marynarki, ściska dłonie rodaków, ludzie wyciągają ręce niczym w czasie pielgrzymek Jana Pawła II (skądinąd Carter przegrał z Polakiem, bo prestiżową okładkę tegoż tygodnika „zajął” w tym numerze nasz Ojciec Święty…), błyskają flesze, same uśmiechnięte twarze wokół.

Nie mam tego zdjęcia w moim domowym archiwum, ale mogę je sobie wyobrazić: półtora roku później przygnębiona twarz Jimmy’ego Cartera, gdy w noc wyborczą dowiaduje się, iż nie będzie prezydentem na następną kadencję – bo będzie nim były aktor i działacz Związku Zawodowego Aktorów Filmowych Ronald Reagan...

Zaiste, miał rację nie tylko dzielny, ale mądry przeor Augustyn Kordecki z Jasnej Góry, gdy mówił Szwedom, iż „fortuna kołem się toczy”. W polityce widać to szczególnie. Bo w polityce, w rzeczy samej „dłużej klasztora niż przeora”. To wpisuję do sztambucha sobie, a także moim koleżankom i kolegom – politykom rożnej maści.

Czy pamiętacie Państwo, reklamowane zresztą przez „Gazetę Wyborczą”, koszulki z 2005 roku z napisem „Nie płakałem po papieżu”? Ja pamiętam i będę pamiętać zawsze, aby nie uniosły mnie opary idealizmu w odniesieniu do społeczeństwa, w którym żyję. Zgoda, ci co koszulki reklamowali nie mają ze mną, z nami, nic wspólnego. Ale już ci, którzy je kupowali – mają, bo to dzieci sąsiadów czy znajomych, którzy w Boga wierzą i ojczyznę kochają.  

„Pendolino” przez historię. Wysiadam na polskiej stacji 17 kwietnia 2005 roku. Właśnie umarł Polak na Stolicy Piotrowej. Biorę do reki lewicowy tygodnik „Przegląd”, na okładce cytat pewnego profesora: „jestem ateistą, a się popłakałem”. Czyżby chodziło o ulubionego ateistę „Radia Maryja”, rzeczywiście patriotycznego i broniącego Kościoła, którego częścią jednak nie jest – Bogusława Wolniewicza? Nie, to kłania się prof. Janusz Czapiński. W ciągu tych paru lat Czapińskiemu, tej gwieździe mediów mainstreamowych, autorytetowi na każdy dyżurny temat, łzy jakoś szybko obeschły.

– mawiał Bismarck. Pewnie nie bez kozery. Inny profesor, Aleksander Wolszczan, kolejny bohater ludzi z ulicy Czerskiej, będący w przeszłości TW SB został najlepiej, bo najkrócej, podsumowany w rysunku Andrzeja Krauzego. Przedstawia on człowieka piszącego na biurku, wielki teleskop, a podpis jest następujący: „Astronom pisze donos. Księżyc dostaje status pokrzywdzonego. Nobla dostaje ktoś inny”. Rysunek też z domowego archiwum, jako rzetelny archiwista podaję źródło: „Rzeczpospolita” z 8.10.2008, str. 2. 

Oczywiście nie trzeba być profesorem rodem z PRL-u (w sensie mentalności, ale nie w sensie uzyskania tytułu, bo przecież szereg zacnych osób owe tytuły w tamtych trudnych czasach uzyskało), by być hipokrytą, cynikiem, donosicielem czy głupcem. Udowodnił to, jakże spektakularnie, minister, którego zawodowym obowiązkiem jest słuchanie opinii profesorów, zwłaszcza tych z uczelni artystycznych. Mowa o szefie resortu kultury Bogdanie Zdrojewskim. Ten politycznie mało kontrowersyjny i nie budzący większych złych emocji (dobrych też nie) polityk PO był łaskaw powiedzieć, akurat równo trzy lata temu, na początku grudnia 2010 rzecz niebywałą: „wzrost VAT na książki o 5% spowoduje, że w 2011 roku wzrośnie czytelnictwo” (sic!). I dodał beztrosko: „W ciągu trzech lat zakup książek powinien się zwiększyć dwukrotnie”. Cóż, minęło właśnie 36 miesięcy, archiwista Czarnecki pamiętał ową piramidalną, ministerialną głupotę i cytuje. Mówiąc Miłoszem: „spisane będą czyny i rozmowy”. Sprzedaż książek nie wzrosła dwukrotnie, przeciwnie, a czytelnictwo spadło. Zdrojewski natomiast dalej plecie, co mu ślina na język przyniesie.

Papier plami, jak mówiły nasze babcie. A historyk pamięta – trawestując – i tym razem Miłosza.

Ryszard Czarnecki

[FOTO: Clawson - Wikipedia]

* artykuł ukazał się w "Nowym Państwie"

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook