Jedynie prawda jest ciekawa

Łysiak we "wSieci": Płaczliwa Europa

02.04.2016

Dziennikarz "wSieci" pisze o kondycji Europy po zamachach w Brukseli.

„Kolejny wstrząs, jaki przeżyła Europa po atakach w Brukseli, znowu pokazał naszą całkowitą słabość. Także tę przejawiającą się w formie reakcji na zbrodnię dokonaną z zimną krwią” – pisze Tomasz Łysiak w swoim felietonie na łamach „wSieci”.

Publicysta przypomina w jak infantylny sposób Europa zareagowała na terrorystyczny atak. Podświetlone budynki, wyraz wsparcia i kolorowe kredki chyba nie wystarczą.

„Muszę przyznać, że gdy zobaczyłem zdjęcia, na których szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, występując na konferencji prasowej w Jordanii, rozpłakała się jak mała dziewczynka, poczułem wstyd” – pisze Łysiak.

„Czy bierze się on z tego, że — jako „nieczułe bydlę” — nie jestem wstrząśnięty potworną tragedią? Jestem. Do głębi. Ale też, patrząc na film z konferencji, od razu wyobraziłem sobie muzułmanów, którzy w osobie szefowej dyplomacji widzą Europę jako taką. Czy nie czuli satysfakcji, widząc, jak „Europa” bezradnie płacze?” – dodaje.

Dziennikarz „wSieci” przypomina wyobrażenia Europy jakie odnaleźć możemy w naszej kulturze. Pokazywały one siłę i potęgę Europy.


„Ta dawna siła Europy — biorąca się z historii i kultury — została rozmieniona na drobne. Europa sama przetrąciła swój kręgosłup. Ze zgrozą można patrzeć na zdjęcia ukazujące burzenie we Francji gotyckich świątyń. Boli każda cegła lecąca na ziemię” – pisze Tomasz Łysiak.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook