Jedynie prawda jest ciekawa


Łysiak: Nie nazywajmy Powstania Warszawskiego "obłędem' 44"

02.08.2016

„Tylko na dobrej pamięci i na odwadze - jak mówił papież do młodzieży w trakcie Światowych Dni Młodzieży - można budować dobrą teraźniejszość i marzyć o pięknej przyszłości” - pisze Tomasz Łysiak w „Gazecie Polskiej” nawiązując do obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Autor w swoim tekście „Miłość’ 44” podkreśla „fenomen” godziny „W”. W opinii Łysiaka moment kiedy mieszkańcy Warszawy zatrzymują się, aby oddać hołd powstańcom, wynika z potrzeby „zatrzymania się w biegu codzienności i spojrzenia w przyszłość”.

„Refleksja wokół sprawy, która powinna nas, Polaków jednoczyć, bywa niestety zakłócana. Choćby wtedy, gdy rozpętuje się medialną wojnę o sposób upamiętniania” - czytamy. 

Zdaniem dziennikarze również „język” używany podczas debat nad Powstaniem Warszawskim nie pozwala zjednoczyć się Polakom wokół tych wydarzeń.

„Nasze dysputy na temat powstania utrudnia także język, jakim posługują się jego krytycy. Możemy bowiem spierać się o sens i słuszność decyzji. Nie powinniśmy jednak nazywać „obłędem” całego zrywu, bo w ten sposób uwłaczamy czci tych wszystkich, którzy brali w nim udział. Zamiast „obłęd’44 mówmy „Miłość’ 44”. To będzie nas jednoczyło” - pisze Tomasz Łysiak.

kk/Gazeta Polska

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook