Jedynie prawda jest ciekawa


Ludzie służb PRL wciąż są forsowani

10.10.2012

10 kwietnia 2010 r. rząd otrzymał ofertę przekazania bezpłatnie trumien dla ofiar katastrofy smoleńskiej oraz darmowego zorganizowania transportu i pogrzebów. Nie skorzystał z niej. Zamiast tego podpisał umowę na kilkaset tysięcy zł z firmą byłego tajnego współpracownika WSW.

Skandal związany z decyzją rządu i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych komentuje Antoni Macierewicz, były minister spraw wewnętrznych, były wiceminister obrony narodowej, likwidator WSI, a dziś przewodniczący zespołu badającego katastrofie smoleńską.

 

Stefczyk.info: - Wydawało się niewyobrażalne, że urzędnicy państwowi, jak i wojskowi mogą się tak zachować.

Antoni Macierewicz: - Niestety mnie to nie zaskoczyło, choć oczywiście jestem zdumiony, że taki fakt miał miejsce w tej właśnie sprawie. Że ten mechanizm działał także przy pochówku naszych najbliższych i naszych przywódców, że żeruje się nawet na narodowym dramacie. Wielokrotnie przestrzegaliśmy przed sytuacjami, w których dawni współpracownicy służb komunistycznych są uprzywilejowani przez obecną administrację. Podobne przykłady nie raz były wskazywane i udowadniane. W tym przypadku szokuje, że ktoś jakby chciał dodatkowo zadrwić z tej wielkiej tragedii, upokorzyć tych, którzy zginęli. Można sądzić, że dominował tu interes finansowy, bo przeważnie na tym polegają te powiązania, zasady funkcjonowania w obecnej strukturze gospodarczej i politycznej ludzi z dawnych służb komunistycznych. Oni po prostu są we wszystkich układach najczęściej forsowani. Bezwzględnie to wykorzystują. Choć to już nie dziwi, jednak boli, że odbywa się nawet w tak istotnej dla całego narodu sprawie, wobec pamięci o takich ludziach, którzy zginęli w Smoleńsku. To jest signum temporis, najlepiej charakteryzującym ten rząd. Jeżeli zestawimy te informacje ze znanym zdjęciem pana prezydenta z lotniska, będziemy mieli całkowity opis stosunku tej ekipy do tragedii smoleńskiej, do nas wszystkich.

 

Kogo za tę sprawę winić bardziej – urzędników rządowych czy jednak wojsko i Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, o którym jako były członek kierownictwa MON i obecny komisji obrony ma pan sporą wiedzę i zapewne dobrze pamięta kilka innych aferalnych spraw, w których o tej jednostce się mówiło.

To prawda, ale nie chodzi tylko o ten departament. To raczej kwestia powrotu tych obyczajów, ludzi i powiązań po odejściu rządu Jarosława Kaczyńskiego. To powrót do starej zasady dominacji służb komunistycznych i korzystania ich ludzi z przywilejów gospodarczo-politycznych. Wystarczy spojrzeć na analogiczne sprawy – uprzywilejowania rozmaitych stowarzyszeń związanych z aparatem służb specjalnych PRL przez obecną administrację, także wojskową. To kwestia, z której sobie świetnie zdajemy sprawę, ale o której nie chciano słuchać. Tym razem mam nadzieję, że może to kimś wreszcie na krótki czas wstrząśnie. Bo aby naprawdę to zmienić, trzeba zrewidować stosunek do WSI, aparatu komunistycznego, ludzi po szkołach moskiewskich wśród generalicji. To jest istota obecnego systemu, więc szanse na taką zmianę, obawiam się, są niewielkie. Przynajmniej tak długo, jak długo nie zmieni się obecna administracja. Proszę zwrócić uwagę, jaki był brak reakcji na słynną listę ludzi związanych z agenturą i po szkołach w Moskwie publikowaną w najważniejszych polskich mediach. Mimo to pan minister Sikorski tę praktykę promowania ludzi po MGIMO uprawia bez żadnych konsekwencji. Pan Donald Tusk to aprobuje i forsuje. To samo dzieje się w wojsku.

 

Jak powinien teraz zareagować minister obrony? Zlecić kontrolę, kogoś odwołać, zawiesić z Inspektoratu Wsparcia?

Jest zupełnie oczywiste, że takie działanie powinno zostać podjęte, ale nie mam specjalnych złudzeń, by obecne MON się na to zdecydowało. Być może dla pozoru zostanie coś powiedziane. Można za to oczekiwać absolutnego cynizmu. Dowiemy się zapewne, że prawo tego nie zabraniało, wszystko odbyło się zgodnie z procedurami. Tak funkcjonuje rząd Donalda Tuska, tak funkcjonuje obecne ministerstwo obrony.

 

not. ruk

[Fot. PAP / Radek Pietruszka]

 

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook