Jedynie prawda jest ciekawa


"Ludzie służb mają dosyć i patrzą na ten cyrk z rozgoryczeniem"

21.02.2013

Rozmowa z posłem PiS Tomaszem Kaczmarkiem, byłym funkcjonariuszem policji oraz CBA.

Stefczyk.info: Bartłomiej Sienkiewicz (zdj.), człowiek związany na początku lat 90. z UOPem, ma zostać szefem MSW, ma objąć nadzór nad służbami. Jak pan ocenia tę nominację?

Tomasz Kaczmarek: Bartłomiej Sienkiewicz nie ma wiedzy, ani kompetencji z zakresu funkcjonowania policji. Rozumiem, że on był kiedyś funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa, ale to za mało. Kiedyś mówił o tym również kolega Sienkiewicza z UOP, pan Piotr Niemczyk. Także wskazywał, że Sienkiewiczowi brak wiedzy o policji, straży granicznej czy straży pożarnej. Pod rządami Donalda Tuska służby specjalne oraz policja są świadomie rozmontowywane. Chęć przeprowadzenia reform to jedynie zasłona dymna. Te reformy niczego nie zmienią. Od dawna zapowiadano wyłączenie CBŚ ze struktur KGP. Mija już rok od tych zapowiedzi i nic nie zostało zrobione. Sądzę, że premier Tusk boi się policji i służb. Z drugiej strony powołuje na stanowiska, dotyczące koordynacji i nadzoru nad służbami, osoby mu oddane i wierne. Chodzi o to, by służbami kierowano w taki sposób, by jego nic się nie stało.

Dlaczego pan tak uważa?

Wynika to z okoliczności odwołania szefa ABW gen. Krzysztofa Bondaryka. Nasuwa się silna sugestia, że Bondaryk poniósł konsekwencje związane z wykryciem afery Amber Gold i zaangażowania w tę aferę samego premierowicza.

Co obecnie mogą czuć funkcjonariusze służb? Po zapowiedziach zmian odwołuje się szefa MSW, powołuje nowego, który nie wiadomo jaką politykę będzie kreował w resorcie...

Jeden mało kompetentny człowiek, Jacek Cichocki, odszedł. Zastąpił go również mało kompetentny minister. Sądzę, że ci ludzie mają już dosyć, sądzę, że ludzie służb mają dosyć i patrzą na ten cyrk z dużym rozgoryczeniem.

Co dalej z polskim bezpieczeństwem narodowym?

Pytanie czy coś się zmieni na lepsze? Niestety w mojej ocenie nic się nie zmieni. Degradacja polskiej policji i służb będzie postępować. Polska leży na łopatkach. Bezpieczeństwo wewnętrzne, związane np. ze zwalczaniem przestępczości pospolitej, kryminalnej, jest w kryzysie. Są oczywiście ludzie walczący dzielnie z patologiami i przestępstwami. Oni nie mają jednak wsparcia ze strony przełożonych. Jeśli szef policji pan Działoszyński dostaje kwartalnie nagrodę w wysokości 20 tys. złotych, a funkcjonariusze na co dzień narażający życie dostają jedynie niską pensję, to nie jest to sytuacja motywująca funkcjonariuszy do poświęcania się na rzecz Polski, naszej ojczyzny, do narażania siebie. Równie niedobrze jest w sprawach ochrony przed zewnętrznymi zagrożeniami. SKW staje się powoli trupą objazdową. Ta formacja nie robi nic dobrego na rzecz Polski. Brakuje słów, by określić jakie jest zabezpieczenie kontrwywiadowcze np. misji w Afganistanie. Żołnierze nic nie mówią, bo służą w tych jednostkach, ale oni są bardzo krytyczni. Mówią, że w Polsce tak dramatycznej sytuacji, jak dziś nie było.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook