Jedynie prawda jest ciekawa


"Ludzie służb mają dosyć i patrzą na ten cyrk z rozgoryczeniem"

21.02.2013

Rozmowa z posłem PiS Tomaszem Kaczmarkiem, byłym funkcjonariuszem policji oraz CBA.

Stefczyk.info: Bartłomiej Sienkiewicz (zdj.), człowiek związany na początku lat 90. z UOPem, ma zostać szefem MSW, ma objąć nadzór nad służbami. Jak pan ocenia tę nominację?

Tomasz Kaczmarek: Bartłomiej Sienkiewicz nie ma wiedzy, ani kompetencji z zakresu funkcjonowania policji. Rozumiem, że on był kiedyś funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa, ale to za mało. Kiedyś mówił o tym również kolega Sienkiewicza z UOP, pan Piotr Niemczyk. Także wskazywał, że Sienkiewiczowi brak wiedzy o policji, straży granicznej czy straży pożarnej. Pod rządami Donalda Tuska służby specjalne oraz policja są świadomie rozmontowywane. Chęć przeprowadzenia reform to jedynie zasłona dymna. Te reformy niczego nie zmienią. Od dawna zapowiadano wyłączenie CBŚ ze struktur KGP. Mija już rok od tych zapowiedzi i nic nie zostało zrobione. Sądzę, że premier Tusk boi się policji i służb. Z drugiej strony powołuje na stanowiska, dotyczące koordynacji i nadzoru nad służbami, osoby mu oddane i wierne. Chodzi o to, by służbami kierowano w taki sposób, by jego nic się nie stało.

Dlaczego pan tak uważa?

Wynika to z okoliczności odwołania szefa ABW gen. Krzysztofa Bondaryka. Nasuwa się silna sugestia, że Bondaryk poniósł konsekwencje związane z wykryciem afery Amber Gold i zaangażowania w tę aferę samego premierowicza.

Co obecnie mogą czuć funkcjonariusze służb? Po zapowiedziach zmian odwołuje się szefa MSW, powołuje nowego, który nie wiadomo jaką politykę będzie kreował w resorcie...

Jeden mało kompetentny człowiek, Jacek Cichocki, odszedł. Zastąpił go również mało kompetentny minister. Sądzę, że ci ludzie mają już dosyć, sądzę, że ludzie służb mają dosyć i patrzą na ten cyrk z dużym rozgoryczeniem.

Co dalej z polskim bezpieczeństwem narodowym?

Pytanie czy coś się zmieni na lepsze? Niestety w mojej ocenie nic się nie zmieni. Degradacja polskiej policji i służb będzie postępować. Polska leży na łopatkach. Bezpieczeństwo wewnętrzne, związane np. ze zwalczaniem przestępczości pospolitej, kryminalnej, jest w kryzysie. Są oczywiście ludzie walczący dzielnie z patologiami i przestępstwami. Oni nie mają jednak wsparcia ze strony przełożonych. Jeśli szef policji pan Działoszyński dostaje kwartalnie nagrodę w wysokości 20 tys. złotych, a funkcjonariusze na co dzień narażający życie dostają jedynie niską pensję, to nie jest to sytuacja motywująca funkcjonariuszy do poświęcania się na rzecz Polski, naszej ojczyzny, do narażania siebie. Równie niedobrze jest w sprawach ochrony przed zewnętrznymi zagrożeniami. SKW staje się powoli trupą objazdową. Ta formacja nie robi nic dobrego na rzecz Polski. Brakuje słów, by określić jakie jest zabezpieczenie kontrwywiadowcze np. misji w Afganistanie. Żołnierze nic nie mówią, bo służą w tych jednostkach, ale oni są bardzo krytyczni. Mówią, że w Polsce tak dramatycznej sytuacji, jak dziś nie było.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook