Jedynie prawda jest ciekawa


Ludzie komuny i służb w Pałacu

22.09.2011

Bronisław Komorowski w latach 90. nadzorował WSI. Dziś chętnie sięga po ludzi, z którymi wtedy współpracował.

Rosną wątpliwości związane z otoczeniem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Media raz na jakiś czas opisują groźne dla państwa powiązania ludzi, którzy pracują w Pałacu Prezydenckim. Pojawiają się poważne wątpliwości dotyczące ich przeszłości oraz związków z byłymi służbami, również rosyjskimi.

Jednym z najważniejszych doradców prezydenta jest obecnie Waldemar Strzałkowski. Na stronie Kancelarii Prezydenta wiadomości na jego temat są bardzo skąpe. Więcej znajduje się w archiwach IPN. Jak pisze portal Niezalezna.pl, w Instytucie znajdują się zapisy świadczące o tym, że Strzałkowski był szefem Podstawowej Organizacji Partyjnej w Wojskowym Instytucie Historycznym im. Wandy Wasilewskiej. Akta dowodzą, że wielokrotnie jeździł on do Związku Sowieckiego. W latach 80. jego pracownia ściśle współpracowała ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego. Z Bronisławem Komorowskim współpracuje od 1990 roku.

Inny z bardzo aktywnych doradców prezydenta, Roman Kuźniar miał z kolei w latach 70. przechodzić szkolenie wojskowe, a w stanie wojennym odznaczono go za „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Od końca lat 70. do dziś pracuje w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW. W czasie PRLu, m.in. za sprawą działania w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, prowadził w sposób nieskrępowany badania naukowe, jeżdżąc po świecie. Dziś jest doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. stosunków międzynarodowych.

Również przeszłość Tomasza Nałęcza, który w imieniu prezydenta wypowiada się często na tematy historyczne, budzi wątpliwości. W czasie PRLu włączył się w aparat partyjny. Jak pisze Niezalezna.pl, miał dzięki temu w 1990 roku spędzić luksusowy urlop na Krymie na zaproszenie Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Jak wskazywali komentatorzy, wypowiedzi Nałęcza wielokrotnie udowadniały, że wciąż czuje on sentyment do Rosji.

Bronisław Komorowski w latach 90. nadzorował WSI. Dziś chętnie sięga po ludzi, z którymi wtedy współpracował. Jego rzecznikiem prasowym w Sejmie był Jerzy Smoliński. To były major, absolwent wojskowej szkoły, który potem ściśle współpracował z WSI. Dziś jest doradcą prezydenta Komorowskiego ds. mediów. Jego pozycją nie zachwiał nawet skandaliczny wybryk, jakiego dopuścili się wraz ze Strzałkowskim. Składali w imieniu prezydenta RP kwiaty na grobie Anny Walentynowicz. Jak donosiły lokalne media, obaj byli tak pijani, że omal się nie przewracali. Smoliński został zdymisjonowany na chwilę tylko po to, by powrócić do Pałacu.

Z wiadomości ujawnionych przez „Gazetę Polską” wynika również, że szef BBN Stanisław Koziej miał kontakty ze służbami w czasie komuny. W sierpniu 1987 r. miał brać udział w zabezpieczanym przez GRU kursie Sztabu Generalnego ZSRR. Jako żołnierz I Zarządu Sztabu Generalnego w latach 1978-81 brał udział w opracowaniach planu ataku wojsk UW na państwa Europy Zachodniej. Jako szef BBN zaprosił na XX-lecie Biura generała KGB Nikołaja Patruszewa, sekretarza Rady Bezpieczeństwa prezydenta Rosji i przyjaciela Władimira Putina.

W sposobie doboru ludzi przez Bronisława Komorowskiego widać niebezpieczną tendencję. Szczególnie chętnie obsadza on stanowiska ludźmi, których przeszłość związana jest z komunistycznym reżimem oraz służbami specjalnymi. Takie powiązania ludzi z Pałacu Prezydenckiego mogą być niebezpieczne i zagrażać państwu. Nie wiadomo bowiem, z kim ci ludzie mają powiązania i z kim utrzymują kontakty.

Stanisław Żaryn

[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook