Jedynie prawda jest ciekawa


Ludzie, którzy nienawidzą PiS-u, czyli dlaczego Platforma przegra kolejne wybory

10.05.2017

Najważniejsze strony sceny politycznej w Polsce niezwykle łatwo znajdują różnorodne argumenty po to, żeby drwić ze swoich przeciwników, ale jeden konkretny powód – z powodu swojej medialności – podnoszony był do niedawna częściej niż inne. Przez kilka lat PiS był obiektem drwin i szyderstwa ze strony posłów PO dlatego, iż nie potrafił wygrać wyborów. Donald Tusk ironizował nawet, licząc porażki swoich oponentów w kolejnych wyborach, a prasa sympatyzująca z Platformą ochoczo podchwytywała tę narrację. Wiele wskazuje na to, że podobny los czeka w najbliższej przyszłości właśnie Platformę Obywatelską, bo powtarza ona wszystkie błędy popełnione w przeszłości przez PiS.

Dlaczego PiS przegrywał? Oczywiście szczegółowa odpowiedź jest kwestią złożonej analizy politologicznej, na którą składa się cały szereg różnorodnych czynników, zróżnicowanych ze względu na poszczególne wybory. Na taki stan rzeczy składały się zarówno czynniki wewnętrzne, jak i sprawy niezależne od naszych krajowych realiów, wynikające m.in. ze zmiany równowagi geopolitycznej na świecie. Można jednak - zgadzając się na pewnego rodzaju uproszczenie - napisać, iż PiS przegrywał, bo nie stanowił silnej opozycji i nie przedstawiał dobrej alternatywy dla rządzących, pomimo popełnianych przez nich błędów. Był partią słabą, pogrążoną w wewnętrznych konfliktach, dodatkowo osłabiało go zafiksowanie na punkcie kilku zagadnień, które niekoniecznie były ważne dla całości społeczeństwa, choć służyły do cementowania tzw. 'twardego elektoratu". 

Brakowało PiS-owi pozytywnego programu, królował resentyment. Dodatkowo, partię Jarosława Kaczyńskiego osłabiał brak jednoznacznie i prosto skonstruowanego programu wyborczego, który mógłby zostać przedstawiony w zrozumiałych i dających się powtórzyć hasłach. To banał, ale jednocześnie niezwykle ważny element polityki, który w Polsce często jest bagatelizowany nawet przez doświadczonych graczy. Niezwykle trudno jest dziś powiedzieć, jaki jest aktualny program wyborczy kilku ważnych graczy na polskiej scenie politycznej, nawet jeśli miałby się on ograniczać do wymienienia kilku haseł. Ciężko w to uwierzyć, ale partie opozycyjne w kwestiach programowych nie mają do powiedzenia niemal nic, co różnicowałoby je od innych. Dodatkowo, ich jedyny program to program negatywny, który oczywiście przydaje się do podburzania nastrojów społecznych, ale nie służy konstruktywnej, rozsądnej politycznej kalkulacji podczas wyborów. 

Skrajne skonfliktowanie opozycji, brak charyzmatycznego lidera i niespójny przekaz, który wysyłany jest do mediów sprawia, że od Platformy odwracają się już nawet ci, którzy dokonując wyborów politycznych kierują się głównie nienawiścią do PiS-u. Platforma Obywatelska powtarza wszystkie błędy Prawa i Sprawiedliwości z przeszłości. Dodatkowo, nie ma żadnego elektoratu, do którego kieruje swoje słowa. Oczywiście innego elektoratu niż ci, którzy nienawidzą PiS-u, a w szczególności Jarosława Kaczyńskiego. Platforma, która mówi dziś, że nie chce przyjmować uchodźców, a kwestie dotyczące związków partnerskich, emerytur i podniesienia pracy minimalnej odkłada na bliżej nieokreśloną przyszłość, mówi tak naprawdę: - Chcemy przegrać kolejne wybory, bo spodobało nam się życie totalnej opozycji. Od rządzenia Polską wolimy skoki i pląsy na wiecach, a zamiast programu wolimy złośliwe Twitty i zabawne zdjęcia na Instagramie. I to jest na tę chwilę jedyna realna wizja przyszłości Platformy.

Artur Ceyrowski

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook