Jedynie prawda jest ciekawa


Lubnauer: Liberalizacja prawa antyaborcyjnego jest konieczna

08.08.2016

„Nie ma klimatu na takie działania. w tej chwili mamy Sejm, w którym większość ma Prawo i Sprawiedliwość. Także posłowie z innych klubów głosowali za zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej. Mamy więc określony układ w parlamencie, w którym nie ma możliwości jakiejkolwiek liberalizacji. Jest możliwość tylko tego, że nastąpi zaostrzenie tej - już bardzo ostrej - ustawy” — stwierdziła w rozmowie z Dominiką Wielowieyską na antenie TOK FM posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Posłanka bardzo ubolewała nad tym, że w Polsce jest jedno z najbardziej represyjnych praw dotyczących aborcji, w którym jest ona dopuszczalna z trzech powodów. Jej zdaniem w Polsce obowiązują przepisy, które mogą się pogorszyć.

Przyznała jednak, że pomysł liberalizacji w tej sytuacji jest porywaniem się z motyką na słońce

„Ktoś sobie zażartował, że wygląda to tak samo, jakby ktoś w grupie wegetarian zaproponował stek na obiad. To mniej więcej tak wygląda” - powiedziała posłanka.

Dominika Wielowieyska broniąc wspaniałego - jej zdaniem - pomysłu komitetu „Ratujmy Kobiety” powiedziała, że jego intencje są takie, że ta kwestia musi być wciąż podnoszona. Stwierdziła, że ta ustawa jest zbyt restrykcyjna. Lubnauer zawtórowała jej w tym.

„Też nie mam wątpliwości, że ustawa jest zbyt restrykcyjna i wyraźnie deklaruję, że głosowałabym za jej liberalizacją. Zdaję jednak sobie sprawę z tego, że to się nie uda. Nie ma najmniejszych szans na liberalizację prawa antyaborcyjnego. Trzeba bronić tego, co mamy w tej chwili. Istotne są jednak inne sprawy. Dla opozycji w tej chwili priorytetem powinny być trzy rzeczy: po pierwsze, obrona ustawy, która jest w tej chwili. Po drugie, zadbanie o to, żeby ta ustawa funkcjonowała, ponieważ mamy w tej chwili sytuację, w której tak naprawdę mamy ustawę, która nie funkcjonuje. Po trzecie, edukacja seksualna” - wymieniła Lubnauer.

W rozmowie przytoczony został przykład Podkarpacia, gdzie nie ma żadnego szpitala, który dokonywałby aborcji, ponieważ klauzula sumienia umożliwia lekarzom odmowę. Stwierdziła, że dla lekarzy jest to wygodniejsze, bo nie naraża ich na ataki.

Zbulwersowana grzmiała na antenie TOK FM, że obowiązkiem państwa  jest zapewnienie szpitali, w których dokonuje się morderstwa poczętych dzieci. Stwierdziła, że mogłoby się to odbywać poprzez finansowanie.

„Jeśli ktoś oferuje pełen zakres usług z dziedziny ginekologii i położnictwa, to możliwość wykonania badań prenatalnych i legalnej aborcji w sytuacjach dopuszczanych ustawą powinno być zagwarantowane. To zadanie państwa” - mówiła posłanka Nowoczesnej.


Katarzyna Lubnauer zarzekała się, że poprze ten projekt, ponieważ - w jej opinii - polskie prawo jest dyskryminujące. Stwierdziła również, że aborcji nie dokonują tylko ludzie biedni.


„Poprę ten projekt, bo w polskiej rzeczywistości tajemnicą poliszynela jest, że tak naprawdę aborcji nie może dokonać tylko ten, kogo na to nie stać. We wszystkich krajach sąsiedzkich jest możliwość legalnego dokonania aborcji - również dla Polek. Wystarczy za to zapłacić” - powiedziała Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

wkt/tokfm.pl

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook