Jedynie prawda jest ciekawa


Lubnauer: Liberalizacja prawa antyaborcyjnego jest konieczna

08.08.2016

„Nie ma klimatu na takie działania. w tej chwili mamy Sejm, w którym większość ma Prawo i Sprawiedliwość. Także posłowie z innych klubów głosowali za zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej. Mamy więc określony układ w parlamencie, w którym nie ma możliwości jakiejkolwiek liberalizacji. Jest możliwość tylko tego, że nastąpi zaostrzenie tej - już bardzo ostrej - ustawy” — stwierdziła w rozmowie z Dominiką Wielowieyską na antenie TOK FM posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Posłanka bardzo ubolewała nad tym, że w Polsce jest jedno z najbardziej represyjnych praw dotyczących aborcji, w którym jest ona dopuszczalna z trzech powodów. Jej zdaniem w Polsce obowiązują przepisy, które mogą się pogorszyć.

Przyznała jednak, że pomysł liberalizacji w tej sytuacji jest porywaniem się z motyką na słońce

„Ktoś sobie zażartował, że wygląda to tak samo, jakby ktoś w grupie wegetarian zaproponował stek na obiad. To mniej więcej tak wygląda” - powiedziała posłanka.

Dominika Wielowieyska broniąc wspaniałego - jej zdaniem - pomysłu komitetu „Ratujmy Kobiety” powiedziała, że jego intencje są takie, że ta kwestia musi być wciąż podnoszona. Stwierdziła, że ta ustawa jest zbyt restrykcyjna. Lubnauer zawtórowała jej w tym.

„Też nie mam wątpliwości, że ustawa jest zbyt restrykcyjna i wyraźnie deklaruję, że głosowałabym za jej liberalizacją. Zdaję jednak sobie sprawę z tego, że to się nie uda. Nie ma najmniejszych szans na liberalizację prawa antyaborcyjnego. Trzeba bronić tego, co mamy w tej chwili. Istotne są jednak inne sprawy. Dla opozycji w tej chwili priorytetem powinny być trzy rzeczy: po pierwsze, obrona ustawy, która jest w tej chwili. Po drugie, zadbanie o to, żeby ta ustawa funkcjonowała, ponieważ mamy w tej chwili sytuację, w której tak naprawdę mamy ustawę, która nie funkcjonuje. Po trzecie, edukacja seksualna” - wymieniła Lubnauer.

W rozmowie przytoczony został przykład Podkarpacia, gdzie nie ma żadnego szpitala, który dokonywałby aborcji, ponieważ klauzula sumienia umożliwia lekarzom odmowę. Stwierdziła, że dla lekarzy jest to wygodniejsze, bo nie naraża ich na ataki.

Zbulwersowana grzmiała na antenie TOK FM, że obowiązkiem państwa  jest zapewnienie szpitali, w których dokonuje się morderstwa poczętych dzieci. Stwierdziła, że mogłoby się to odbywać poprzez finansowanie.

„Jeśli ktoś oferuje pełen zakres usług z dziedziny ginekologii i położnictwa, to możliwość wykonania badań prenatalnych i legalnej aborcji w sytuacjach dopuszczanych ustawą powinno być zagwarantowane. To zadanie państwa” - mówiła posłanka Nowoczesnej.


Katarzyna Lubnauer zarzekała się, że poprze ten projekt, ponieważ - w jej opinii - polskie prawo jest dyskryminujące. Stwierdziła również, że aborcji nie dokonują tylko ludzie biedni.


„Poprę ten projekt, bo w polskiej rzeczywistości tajemnicą poliszynela jest, że tak naprawdę aborcji nie może dokonać tylko ten, kogo na to nie stać. We wszystkich krajach sąsiedzkich jest możliwość legalnego dokonania aborcji - również dla Polek. Wystarczy za to zapłacić” - powiedziała Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

wkt/tokfm.pl

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook