Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Zarzuty pod adresem Kościoła niezasadne

13.03.2013

Rozmowa z publicystą, dziennikarzem "Gościa Niedzielnego" Bogumiła Łozińskiego.

Stefczyk.info: Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie ws. wniosku RPO o zbadanie konstytucyjności prawa dotyczącego Komisji Majątkowej. Rzecznik wskazywała, że prawo nie daje samorządom prawa odwoływania się od decyzji Komisji (w przypadku Kościoła katolickiego) oraz, że przedstawiciele samorządów nie muszą być obecni przy podejmowaniu decyzji (w przypadku gmin żydowskich) i chciała zakwestionowania przepisów. Czy ten wyrok można wykorzystać do akcji obrony Kościoła w Polsce?

Bogumił Łoziński: Komisja Majątkowa jest niewątpliwie pod pręgierzem środowisk niechętnych Kościołowi, które kwestionują również konieczność wyrównania krzywd oraz zwrotu majątku zabranego Kościołowi niezgodnie z komunistycznym prawem PRL. Wbrew temu, co słyszymy w mediach, nie mamy do czynienia z reprywatyzacją, nie mamy do czynienia ze zwrotem całego zagrabionego majątku. Mowa jedynie o części majątku. Zarzuty w tej sprawie są bardzo niesprawiedliwe. Mówi się o chciwości Kościoła, o pasożytnictwie. Jednak obecnie orzeczenie TK pokazuje, że zarzuty są bezzasadne. Trybunał orzekł, że Komisja nie miała obowiązku konsultowania decyzji z samorządami. Samorząd nie miał prawa do udziału w postępowaniu Komisji. TK nie uznał tych rozwiązań za niezgodne z konstytucją.

To ważne orzeczenie?

Tak. Sprawa dotyczy wprawdzie konkretnego przypadku związanego z gminą żydowską, ale takie orzeczenie oznacza przeniesienie tego rozstrzygnięcia na inne Kościoły. To również będzie dotyczyło katolików. Roszczenia wobec Kościoła katolickiego są duże, np. dot. Krakowa. W tej sprawie pojawiają się zarzuty, że Kościół dostał majątek wbrew przepisom, ponieważ samorząd nie miał prawa brać udział w posiedzeniu Komisji. Obecnie można wnioskować, że wszystko było zgodne z prawem.

Co to oznacza?

Akcja pokazywania Komisji Majątkowej jako siedliska korupcji, czy innych patologii, pali na panewce raz za razem. To pokazuje, że zarzuty są bezzasadne, są hucpą, są częścią gry tematyką kościelną, obliczoną na osłabienie Kościoła. W tę grę włącza się również rząd. To szczególnie przykre. Władza wysyła dziwne sygnały, nasyła na Komisję CBA, by sprawdzało konkretne sprawy. Jak się potem okazuje, wszystko jest umarzane, nie ma podstaw. Wszystko odbywało się zgodnie z prawem.

Takie orzeczenia pozwolą zatrzymać nagonkę na Kościół?

Problem w tym, że we współczesnym świecie nie liczy się prawda. Liczy się propaganda. W związku z tym istnieje obawa, że takie orzeczenia nie zmienią niczego. Media są zideologizowane. Obecnie przekaz dnia jest taki, że Komisja Majątkowa to miejsce korupcji. I choć bardzo wiele orzeczeń i dowodów stoi wbrew tej opinii, to one nie przebijają się do opinii publicznej. Sytuacja dla Kościoła jest trudna.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook