Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Zarzuty pod adresem Kościoła niezasadne

13.03.2013

Rozmowa z publicystą, dziennikarzem "Gościa Niedzielnego" Bogumiła Łozińskiego.

Stefczyk.info: Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie ws. wniosku RPO o zbadanie konstytucyjności prawa dotyczącego Komisji Majątkowej. Rzecznik wskazywała, że prawo nie daje samorządom prawa odwoływania się od decyzji Komisji (w przypadku Kościoła katolickiego) oraz, że przedstawiciele samorządów nie muszą być obecni przy podejmowaniu decyzji (w przypadku gmin żydowskich) i chciała zakwestionowania przepisów. Czy ten wyrok można wykorzystać do akcji obrony Kościoła w Polsce?

Bogumił Łoziński: Komisja Majątkowa jest niewątpliwie pod pręgierzem środowisk niechętnych Kościołowi, które kwestionują również konieczność wyrównania krzywd oraz zwrotu majątku zabranego Kościołowi niezgodnie z komunistycznym prawem PRL. Wbrew temu, co słyszymy w mediach, nie mamy do czynienia z reprywatyzacją, nie mamy do czynienia ze zwrotem całego zagrabionego majątku. Mowa jedynie o części majątku. Zarzuty w tej sprawie są bardzo niesprawiedliwe. Mówi się o chciwości Kościoła, o pasożytnictwie. Jednak obecnie orzeczenie TK pokazuje, że zarzuty są bezzasadne. Trybunał orzekł, że Komisja nie miała obowiązku konsultowania decyzji z samorządami. Samorząd nie miał prawa do udziału w postępowaniu Komisji. TK nie uznał tych rozwiązań za niezgodne z konstytucją.

To ważne orzeczenie?

Tak. Sprawa dotyczy wprawdzie konkretnego przypadku związanego z gminą żydowską, ale takie orzeczenie oznacza przeniesienie tego rozstrzygnięcia na inne Kościoły. To również będzie dotyczyło katolików. Roszczenia wobec Kościoła katolickiego są duże, np. dot. Krakowa. W tej sprawie pojawiają się zarzuty, że Kościół dostał majątek wbrew przepisom, ponieważ samorząd nie miał prawa brać udział w posiedzeniu Komisji. Obecnie można wnioskować, że wszystko było zgodne z prawem.

Co to oznacza?

Akcja pokazywania Komisji Majątkowej jako siedliska korupcji, czy innych patologii, pali na panewce raz za razem. To pokazuje, że zarzuty są bezzasadne, są hucpą, są częścią gry tematyką kościelną, obliczoną na osłabienie Kościoła. W tę grę włącza się również rząd. To szczególnie przykre. Władza wysyła dziwne sygnały, nasyła na Komisję CBA, by sprawdzało konkretne sprawy. Jak się potem okazuje, wszystko jest umarzane, nie ma podstaw. Wszystko odbywało się zgodnie z prawem.

Takie orzeczenia pozwolą zatrzymać nagonkę na Kościół?

Problem w tym, że we współczesnym świecie nie liczy się prawda. Liczy się propaganda. W związku z tym istnieje obawa, że takie orzeczenia nie zmienią niczego. Media są zideologizowane. Obecnie przekaz dnia jest taki, że Komisja Majątkowa to miejsce korupcji. I choć bardzo wiele orzeczeń i dowodów stoi wbrew tej opinii, to one nie przebijają się do opinii publicznej. Sytuacja dla Kościoła jest trudna.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook