Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Wyborcza manipuluje słowami papieża

01.08.2013

Słowa papieża Franciszka wykraczają w żaden sposób poza nauczanie Kościoła, te same sformułowania są w Katechizmie Kościoła Katolickiego, który obowiązuje już od 50 lat - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Bogumił Łoziński, publicysta "Gościa Niedzielnego".

Stefczyk.info: Gazeta Wyborcza usilnie przedstawia wypowiedź papieża nt. osób homoseksualnych jako rewolucyjną. "Jeśli ktoś jest homoseksualistą, poszukuje Boga i ma dobrą wolę, to kimże ja jestem, żeby go osądzać. Katechizm wyjaśnia, że tych osób nie należy marginalizować, powinny być włączone do społeczeństwa" - Czy można z tych słów Ojca Świętego wyciągnąć wniosek o jakiejś kluczowej zmianie poglądów Kościoła?

Bogumił Łoziński: "Gazeta Wyborcza" ma pewną określoną wizję tego jak powinien wyglądać Kościół Katolicki. W tej wizji np. nauczanie dotyczące osób homoseksualnych jest zupełnie inne od nauczania Kościoła. Jest to środowisko, które uważa, że Kościół powinien zaakceptować związki homoseksualne. Dlatego, gdy papież powiedział w samolocie te słowa - które nie wykraczały w żaden sposób poza nauczanie Kościoła, można powiedzieć że te same sformułowania są w Katechizmie Kościoła Katolickiego, który obowiązuje już od 50 lat - oni podchwycili fragment, w którym papież inaczej rozłożył akcenty.

Jak formułuje to katechizm?

Katechizm mówi o dwóch rzeczach, które należy czytać łącznie. Z jednej strony mówi, że akty homoseksualne to głębokie nieuporządkowanie moralne i tutaj stosunek Kościoła jest jednoznacznie negatywny, ale z drugiej strony odróżnia samo zachowanie homoseksualne od człowieka, którego nie należy potępiać, wykluczać, tylko należy podejść do niego z dużą delikatnością, otoczyć modlitwą i dać mu szansę na nawrócenie - w naszym przypadku na życie moralne, zgodne z nauczaniem Kościoła. Gazeta Wyborcza wyjęła tylko ten jeden fragment, nie czytając tej wypowiedzi w całości. Próbuje to pokazać, jako coś całkowicie nowego. Tak nie jest. To jest taktyka, którą Wyborcza stosuje od lat. Nie jestem zaskoczony tymi słowami. To jest raczej myślenie o tym, jak Wyborcza by chciała, żeby wyglądał Kościół i jakie ma być jego nauczanie, a nie jaka jest prawda. Układa się to oczywiście układa się w szerszą koncepcję - trzeba powiedzieć wprost - walki z Kościołem w kwestiach moralnych, takich jak aborcja, eutanazja, związki partnerskie. Ta walka prowadzona jest w GW w sposób bezpardonowy i Kościół jest atakowany bez przerwy.

Katarzyna Wiśniewska idzie w swoim dzisiejszym felietonie jeszcze dalej. Próbuje ukazać polskich katolików, jako skrajnie myślący motłoch, który nie potrafi nawet przyjąć słów swojego papieża. Sugeruje, że Franciszek powinien rozważyć swoje bezpieczeństwo podczas wizyty w Polsce, bo może na jego sutannie wylądować jajko rzucone przez prawicowych katolików, czym papież podzieli los Bronisława Komorowskiego na Ukrainie.

Zestawienie papieża z prezydentem, który jawnie opowiada się przeciwko nauczaniu Kościoła jest zupełnie nie na miejscu. Zresztą po co mieszać w ten cały spór prezydenta? Chyba, że pani Wiśniewska uważa, że prezydent swoimi poglądami mieści się w nauczaniu Kościoła, choć się nie mieści. To znowu życzeniowe myślenie Gazety Wyborczej, związane z nadziejami, które to środowisko lewicowe wiąże z nowym papieżem. Wyciąga niektóre sformułowania czy sprawy, sugerując, że następuje jakaś zmiana, ponieważ przyszedł papież mówiący o ubóstwie i prostocie. Tymczasem rzeczywistość jest taka, że nastąpiło nieco inne rozłożenie akcentów. Kościół jest bardzo bogaty, ma wiele aspektów i różni papieże na różne aspekty Kościoła zwracali uwagę. Myślę, że Gazeta Wyborcza raczej nie doczeka się sytuacji, w której papież Franciszek będzie formułował jakieś tezy sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

Not. Marzena Nykiel
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook