Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Tuskowi puściły hamulce wobec Kościoła

01.03.2013

Wypychanie Jarosława Gowina z Platformy Obywatelskiej to tylko fragment szerszego obrazu partii rządzącej, na którym coraz wyraźniej maluje się konfrontacyjna postawa wobec Kościoła i wartości chrześcijańskich. O ewolucji ugrupowania Donalda Tuska rozmawiamy z Bogumiłem Łozińskim, publicystą „Gościa Niedzielnego”.

Stefczyk.info: Czy momentem zwrotnym były słowa Tuska rzucone podczas ostatniej kampanii wyborczej, że rząd  nie będzie „klękał przed księdzem”?

Bogumił Łoziński: To stwierdzenie, określające wprost stosunek do Kościoła, było raczej finałem pewnego procesu. Gdy 2005 r. Platforma wchodziła do Sejmu i miała prawie taki sam wynik jak PiS, Donald Tusk od  skrajnie liberalnych poglądów w kwestiach światopoglądowych doszedł do poglądów zbieżnych z nauczaniem Kościoła. Wziął nawet ślub kościelny. Ale stopniowo znów zaczął od tych poglądów odchodzić. Pierwszym ważnym aktem potwierdzającym tę ewolucję było zablokowanie przez Tuska, gdy został premierem, matury z religii. Wbrew nauczaniu Kościoła opowiedział się też za in vitro.

Teraz premier popiera też tzw. związki partnerskie, choć jeszcze kilka lat temu mówił o wstrzemięźliwości wobec „lewicowo-liberalnych nowinek”. Z czego to wynika?

Jeśli popatrzymy na Donalda Tuska personalnie, to taką cezurą była katastrofa smoleńska. Kościół prowadził żałobę bezpośrednio po tragedii. Poza bodajże jednym pogrzebem, który był świecki, wszystkie odbywały się w Kościołach.  Siłą rzeczy mówiono o zmarłych pozytywnie. Ponieważ większość pochodziła z Prawa i Sprawiedliwości powstało wrażenie, że Kościół popiera PiS. Tak to zostało zdiagnozowane w PO.  A dołożyła się do tego „Gazeta Wyborcza”.

W jaki sposób?

Tusk pilnie czyta „Wyborczą”, a ta wmawiała, że Kościół po katastrofie smoleńskiej wypowiedział się za PiS. Nagłośniła przypadek księdza z Przemyśla, który w homilii zadał pytanie co by się stało, gdyby nie rozbił się samolot z prezydentem, tylko ten, który 7 kwietnia wiózł do Katynia premiera. Kapłan nie sugerował bynajmniej, że życzy śmierci szefowi rządu, ale „Wyborcza” tak to zinterpretowała. Z moich informacji od ludzi będących blisko lidera PO, wynika, że był to dla Tuska psychologicznie moment przełomowy. Puściły mu wszelkie hamulce wobec Kościoła i rozpoczął  z nim otwartą walkę.

JKUB

fot. PAP/premier.gov.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook