Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Tuskowi puściły hamulce wobec Kościoła

01.03.2013

Wypychanie Jarosława Gowina z Platformy Obywatelskiej to tylko fragment szerszego obrazu partii rządzącej, na którym coraz wyraźniej maluje się konfrontacyjna postawa wobec Kościoła i wartości chrześcijańskich. O ewolucji ugrupowania Donalda Tuska rozmawiamy z Bogumiłem Łozińskim, publicystą „Gościa Niedzielnego”.

Stefczyk.info: Czy momentem zwrotnym były słowa Tuska rzucone podczas ostatniej kampanii wyborczej, że rząd  nie będzie „klękał przed księdzem”?

Bogumił Łoziński: To stwierdzenie, określające wprost stosunek do Kościoła, było raczej finałem pewnego procesu. Gdy 2005 r. Platforma wchodziła do Sejmu i miała prawie taki sam wynik jak PiS, Donald Tusk od  skrajnie liberalnych poglądów w kwestiach światopoglądowych doszedł do poglądów zbieżnych z nauczaniem Kościoła. Wziął nawet ślub kościelny. Ale stopniowo znów zaczął od tych poglądów odchodzić. Pierwszym ważnym aktem potwierdzającym tę ewolucję było zablokowanie przez Tuska, gdy został premierem, matury z religii. Wbrew nauczaniu Kościoła opowiedział się też za in vitro.

Teraz premier popiera też tzw. związki partnerskie, choć jeszcze kilka lat temu mówił o wstrzemięźliwości wobec „lewicowo-liberalnych nowinek”. Z czego to wynika?

Jeśli popatrzymy na Donalda Tuska personalnie, to taką cezurą była katastrofa smoleńska. Kościół prowadził żałobę bezpośrednio po tragedii. Poza bodajże jednym pogrzebem, który był świecki, wszystkie odbywały się w Kościołach.  Siłą rzeczy mówiono o zmarłych pozytywnie. Ponieważ większość pochodziła z Prawa i Sprawiedliwości powstało wrażenie, że Kościół popiera PiS. Tak to zostało zdiagnozowane w PO.  A dołożyła się do tego „Gazeta Wyborcza”.

W jaki sposób?

Tusk pilnie czyta „Wyborczą”, a ta wmawiała, że Kościół po katastrofie smoleńskiej wypowiedział się za PiS. Nagłośniła przypadek księdza z Przemyśla, który w homilii zadał pytanie co by się stało, gdyby nie rozbił się samolot z prezydentem, tylko ten, który 7 kwietnia wiózł do Katynia premiera. Kapłan nie sugerował bynajmniej, że życzy śmierci szefowi rządu, ale „Wyborcza” tak to zinterpretowała. Z moich informacji od ludzi będących blisko lidera PO, wynika, że był to dla Tuska psychologicznie moment przełomowy. Puściły mu wszelkie hamulce wobec Kościoła i rozpoczął  z nim otwartą walkę.

JKUB

fot. PAP/premier.gov.pl

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook