Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Łoziński: Tusk włączył papieża w kampanię

19.05.2014

Rozmowa z publicystą „Gościa Niedzielnego” Bogumiłem Łozińskim.

Stefczyk.info: Donald Tusk został przyjęty przez papieża Franciszka. Wiele osób zastanawia się, jak dziś traktować premiera? Czy w pana ocenie on jest politykiem chrześcijańskim? Czy w życiu publicznym wartości chrześcijańskie są dla niego ważne? W czasach początków PO często o nich mówiono...

Bogumił Łoziński: Mówiąc o samej audiencji nie sposób nie zauważyć, że to jest włączenie papieża w kampanię wyborczą. Ja się jednak na to nie oburzam tak mocno, ponieważ premier Polski jadący do Włoch zwyczajowo spotyka się z Ojcem Świętym. Byłby problem, gdyby Tusk nie spotkał się z papieżem. Premier wykorzystał sytuację, ale to mieści się w normach relacji Polski i Stolicy Apostolskiej. Natomiast relacje Donalda Tuska do wartości chrześcijańskich, jakie widać w życiu publicznym, wskazują, że premier bardzo często zmienia stosunek do wartości chrześcijańskich.

Jakie zmiany pan widział?

W pierwszym okresie, gdy Donald Tusk był liberałem, był zwolennikiem aborcji. Potem, gdy założył PO, przeszedł na pozycje konserwatywne. Deklarował, że wartości chrześcijańskie są dla niego ważne. To nawet przyjęło formę zapisów programowych, ponieważ znalazło się w nich stwierdzenie, że program PO opiera się na dekalogu. Co więcej, Platforma jako pierwsza partia odbyła partyjne rekolekcję. Był osobisty akt Donalda Tuska, który po latach małżeństwa wziął ślub kościelny. Po tym liberalnym okresie rzeczywiście Tusk wysyłał inne sygnały, pokazujące, że on wyznaje te wartości.

Potem znów był kolejny zwrot? Jak oceniać ostatnie lata?

Sytuacja znów zmieniła się w 2007 roku, gdy Platforma przejęła władzę. Od tamtej pory widać ciąg działań, wymierzonych przeciwko Kościołowi czy wartościom Kościoła. Mamy opowiedzenie się za in vitro, mamy wprowadzenie de facto w życie finansowania in vitro, mamy zerwanie bardzo zaawansowanych rozmów z Kościołem o maturze z religii, mamy praktyczne opowiedzenie się za związkami partnerskimi, z zastrzeżeniem, że najpierw trzeba zmienić konstytucję. Mamy również promowanie zapisów Konwencji przemocowej, która jest nie do przyjęcia, która promuje gender i jest nie do przyjęcia z punktu widzenia Kościoła. Pamiętamy również słynne słowa o tym, że Tusk nie zamierza klękać przed księżmi.

Jaki obraz podejścia Tuska do kwestii wartości obrazują te zmiany?

To pokazuje, że Tusk traktuje Kościół i wiarę instrumentalnie, wykorzystuje je do bieżącej polityki. Wygląda na to, że przed tymi wyborami premier uznał, że jakieś gesty w stronę ludzi, dla których wiara jest ważna, należy wykonać. Stąd wizyta Donalda Tuska na kanonizacji, stąd wzięcie udziału w otwarciu Muzeum Jana Pawła II i dzisiejsze spotkanie z Franciszkiem.

Do Polski dociera kolejna fala lewicowych ideologii, gender itd. Widząc zmiany Tuska można być pewnym stanowiska Donalda Tuska w takich sprawach?

Sądzę, że on to traktuje instrumentalnie. On będzie głosił poglądy, w zależności od tego, co mu będzie potrzebne dla utrzymania władzy, dla zdobycia poparcia. Tusk to jest człowiek bez kręgosłupa aksjologicznego. Jego stosunek do aksjologii jest instrumentalny.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 2. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 3. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 4. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 5. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 6. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 17.01.2017

  Ziemkiewicz: "Rzepliński powinien się liczyć z gębą"

  "To, na co sobie pozwala Andrzej Rzepliński jest przesadą".

 8. hkjlkl 17.01.2017

  Tyszka: Groźby kar najwyraźniej podziałały

  "Obywatele nie po to płacą posłom 10 tys. zł miesięcznie, by oglądać takie awantury, ale po to, by uczciwie pracowali".

Facebook