Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Tusk włączył papieża w kampanię

19.05.2014

Rozmowa z publicystą „Gościa Niedzielnego” Bogumiłem Łozińskim.

Stefczyk.info: Donald Tusk został przyjęty przez papieża Franciszka. Wiele osób zastanawia się, jak dziś traktować premiera? Czy w pana ocenie on jest politykiem chrześcijańskim? Czy w życiu publicznym wartości chrześcijańskie są dla niego ważne? W czasach początków PO często o nich mówiono...

Bogumił Łoziński: Mówiąc o samej audiencji nie sposób nie zauważyć, że to jest włączenie papieża w kampanię wyborczą. Ja się jednak na to nie oburzam tak mocno, ponieważ premier Polski jadący do Włoch zwyczajowo spotyka się z Ojcem Świętym. Byłby problem, gdyby Tusk nie spotkał się z papieżem. Premier wykorzystał sytuację, ale to mieści się w normach relacji Polski i Stolicy Apostolskiej. Natomiast relacje Donalda Tuska do wartości chrześcijańskich, jakie widać w życiu publicznym, wskazują, że premier bardzo często zmienia stosunek do wartości chrześcijańskich.

Jakie zmiany pan widział?

W pierwszym okresie, gdy Donald Tusk był liberałem, był zwolennikiem aborcji. Potem, gdy założył PO, przeszedł na pozycje konserwatywne. Deklarował, że wartości chrześcijańskie są dla niego ważne. To nawet przyjęło formę zapisów programowych, ponieważ znalazło się w nich stwierdzenie, że program PO opiera się na dekalogu. Co więcej, Platforma jako pierwsza partia odbyła partyjne rekolekcję. Był osobisty akt Donalda Tuska, który po latach małżeństwa wziął ślub kościelny. Po tym liberalnym okresie rzeczywiście Tusk wysyłał inne sygnały, pokazujące, że on wyznaje te wartości.

Potem znów był kolejny zwrot? Jak oceniać ostatnie lata?

Sytuacja znów zmieniła się w 2007 roku, gdy Platforma przejęła władzę. Od tamtej pory widać ciąg działań, wymierzonych przeciwko Kościołowi czy wartościom Kościoła. Mamy opowiedzenie się za in vitro, mamy wprowadzenie de facto w życie finansowania in vitro, mamy zerwanie bardzo zaawansowanych rozmów z Kościołem o maturze z religii, mamy praktyczne opowiedzenie się za związkami partnerskimi, z zastrzeżeniem, że najpierw trzeba zmienić konstytucję. Mamy również promowanie zapisów Konwencji przemocowej, która jest nie do przyjęcia, która promuje gender i jest nie do przyjęcia z punktu widzenia Kościoła. Pamiętamy również słynne słowa o tym, że Tusk nie zamierza klękać przed księżmi.

Jaki obraz podejścia Tuska do kwestii wartości obrazują te zmiany?

To pokazuje, że Tusk traktuje Kościół i wiarę instrumentalnie, wykorzystuje je do bieżącej polityki. Wygląda na to, że przed tymi wyborami premier uznał, że jakieś gesty w stronę ludzi, dla których wiara jest ważna, należy wykonać. Stąd wizyta Donalda Tuska na kanonizacji, stąd wzięcie udziału w otwarciu Muzeum Jana Pawła II i dzisiejsze spotkanie z Franciszkiem.

Do Polski dociera kolejna fala lewicowych ideologii, gender itd. Widząc zmiany Tuska można być pewnym stanowiska Donalda Tuska w takich sprawach?

Sądzę, że on to traktuje instrumentalnie. On będzie głosił poglądy, w zależności od tego, co mu będzie potrzebne dla utrzymania władzy, dla zdobycia poparcia. Tusk to jest człowiek bez kręgosłupa aksjologicznego. Jego stosunek do aksjologii jest instrumentalny.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook