Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Tusk lekceważy Kościół

18.03.2012

Propozycji rządowej nie wróżę sukcesów. Widząc, w jaki sposób minister Boni przedstawiał i argumentował propozycję, sądzę, że Kościół pójdzie na konflikt w tej sprawie – mówi portalowi Stefczyk.info dziennikarz „gościa Niedzielnego” Bogumił Łoziński.

Stefczyk.info: Trwa debata nad propozycjami rządu ws. Funduszu Kościelnego. Jak Pan ocenia sposób, w jaki rząd Tuska traktuje w tej sprawie Kościół?

Bogumił Łoziński: Postawa rządzących wobec Kościoła jest wyraźnie konfrontacyjna. Jakiś czas temu Donald Tusk powiedział, że nie będzie klękał przez księżmi, ostatnio nazwał Kościół świętą krową. Widać pewne przesilenie w polskiej polityce. Do niedawna niektóre partie chciały wypływać na Kościele. Dziś Ruch Palikota chce wypływać na niszczeniu Kościoła. Zachowanie Tuska natomiast pokazuje rozdwojenie jaźni. On z jednej strony deklaruje, że nie chce szkodzić Kościołowi, mówi, że nie jest antyklerykałem. Jednak właśnie na antyklerykalnych hasłach chce zyskać. To schizofrenia.

Co chce zyskać?

Tusk działa inteligentniej niż Palikot, który prowadzi politykę w sposób prostacki i mało przekonujący. Jednak zapowiedź likwidacji Funduszu Kościelnego z fałszywym uzasadnieniem, że Kościół już otrzymał co mu się należało, jest populistycznym zagraniem Tuska, które ma na celu przelicytowanie Palikota i odebranie mu elektoratu umiarkowanie antykościelnego.

Co budzi obecnie największe emocje ws. propozycji rządu?

Wydaje się, że sposób podejmowania decyzji w tej sprawie. Rząd chce, żeby zmiana nastąpiła w wyniku uchwalenia jednostronnej ustawy bez konieczności uzgadniania jej treści z Kościołem. To absolutnie nie do przyjęcia. To złamanie nie tylko zapisów Konkordatu, ale również przepisów Konstytucji, w tym art. 25. Propozycja rządowa pokazuje konfrontacyjny charakter prac nad zmianami w Funduszu. Informowanie o propozycji zmian w trakcie rozmów Episkopatu jest przejawem lekceważenia Kościoła.

Rząd obstaje przy swoim, mówiąc, że potrzebuje oszczędności. Do wielu ta argumentacja trafia

Jednak pamiętajmy, że mówimy o grupie społecznej, która do tej pory była niszczona. Przecież Kościołowi zrabowano ziemie w PRLu. Duchowni byli przedmiotem szczególnej troski państwa, nikogo w takim stopniu komuniści nie gnębili jak księży. O tym jednak rząd nie pamięta.

Czego się Pan spodziewa po stanowisku Kościoła?

Biskupi się postawili. Nie zgodzili się na jednostronną formułę. Zobaczymy w najbliższych tygodniach, która koncepcja zwycięży. Jednak propozycji rządowej nie wróżę sukcesów. Patrząc w jaki sposób minister Boni przedstawiał i argumentował propozycję, sądzę, że Kościół pójdzie na konflikt w tej sprawie. Warto zauważyć, że nawet biskupi, którzy do tej pory wypowiadali się z powściągliwością czy nawet sympatią do rządu Tuska, dziś zaczęli publicznie ostro krytykować władze. Tu widać zmianę.

Rząd proponuje możliwość odpisania na Kościół 0,3 proc. podatku. Jak Pan to ocenia?

Ta propozycja oznacza, że Kościołowi może zabraknąć środków na utrzymanie. To dlatego hierarchowie chcą, by zmiana dot. Funduszu Kościelnego była całościową reformą. Biskupi chcą, by państwo spełniało standardy obowiązujące powszechnie w Europie.

Jakie?

Wszędzie w Europie w dziełach opiekuńczych, charytatywnych, edukacyjnych czy religijnych państwo wspiera Kościół różnymi dotacjami. Tak dzieje się w każdym kraju. Warto przypomnieć, ze Francja uznała się za właściciela budynków kościelnych wybudowanych przed 1905 rokiem w całym kraju i je utrzymuje. To jest jednym z głównych wydatków Kościoła w Polsce. Belgia, która jest laicka, opłaca nauczanie religii w szkołach. My jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o standardy wspierania Kościoła przez państwo. Kościół słusznie wskazuje, że trzeba jasno określić, czy państwo uznaje rolę i wkład Kościoła w życie społeczne, czy nie. Wydaje się, że rząd Tuska w ogóle nie widzi w tym wartości.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook