Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: To szansa dla TV Trwam

27.12.2012

O konkursie na miejsca na multipleksie oraz szansach TV Trwam na sprawiedliwe potraktowanie portal Stefczyk.info rozmawia z publicystą Bogumiłem Łozińskim z "Gościa Niedzielnego".

Stefczyk.info: KRRiT ogłosiła konkurs na cztery miejsca na multipleksie, które w 2014 roku mają zostać zwolnione przez TVP. Jeden z kanałów ma być kanałem społeczno-religijnym. Czy to szansa dla TV Trwam na wejście na multipleks?

Bogumił Łoziński: Krajowa Rada od dawna zapowiadała, że taki konkurs na kanał społeczno-religijny ogłosi. Teraz wypełniła zapowiedzi. Obecnie Telewizja Trwam jest jedyną stacją, która nadaje program społeczno-religijny. W związku z tym spełnia kryteria, o których mówi KRRiT. Trudno mi znaleźć inny program, który spełniałby te kryteria. Szczególnie, że program Religia.tv się zwija i ogranicza swoje działanie jedynie do emisji powtórek. Obecny konkurs jest więc szansą dla TV Trwam. Oczywiście o ile zostanie potraktowana w sposób sprawiedliwy i uczciwy.

Są na to szanse w Pana ocenie?

Sądzę, że KRRiT nie powtórzy błędu, jaki zrobiła przy pierwszym konkursie koncesyjnym. Sądzę, że przyjmie jasne kryteria, których sama będzie się trzymać. Ja do dziś nie wiem, dlaczego telewizja działająca od lat, mająca zabezpieczenia i nadająca na bieżąco mogła mieć gorszą sytuację ekonomiczną niż telewizje, które musiały wnosić opłaty koncesyjne zaciągając kredyty. Jest dla mnie zagadką, na jakich zasadach opierała się Rada w postępowaniu koncesyjnym. Jest oczywiste, że jest duża grupa osób w całej Polsce, która chce, by na multipleksie obecna była TV Trwam. To oznacza, że sprawa koncesji dotyczy również wolności obywatelskich i wolności słowa.

Nie obawia się Pan, że będziemy mieli próby wykreowania nowej telewizji, która trafi na multipleks zamiast TV Trwam? Ostatnio pojawiła się np. inicjatywa Boska.tv...

Tego oczywiście nie można wykluczyć. Jednak Boska.tv jest telewizją internetową. Z tego co wiem, nie zamierza ona interesować się multipleksem. To bowiem wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Ich się nie gromadzi tak szybko. To nie jest konkurencja dla TV Trwam. To inna kategoria i technologia.

Sprawa TV Trwam skutkowała również ważną inicjatywą RPO.

Rzeczywiście, warto pamiętać, że prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, złożyła skargę do TK na ustawę o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Na podstawie sprawy TV Trwam uznała bowiem, że ustawa jest nieprecyzyjna, ponieważ daje KRRiT zbyt duże kompetencje dot. kryteriów konkursu. Wolność mediów, pluralizm opinii jest wartością konstytucyjną. Jej nie można ograniczać czy regulować na mocy decyzji podejmowanych na poziomie rozporządzenia, a nie ustawy. Ustawa jest wadliwa, ponieważ nie stwarza odpowiednich kryteriów. Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna wadliwość przepisów o KRRiT to konkurs, w którym nie przyznano TV Trwam miejsca na multipleksie, może zostać unieważniony. To będzie już sprawa symboliczna, ale postawi w niezmiernie trudnej sytuacji Radę.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook