Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: To szansa dla TV Trwam

27.12.2012

O konkursie na miejsca na multipleksie oraz szansach TV Trwam na sprawiedliwe potraktowanie portal Stefczyk.info rozmawia z publicystą Bogumiłem Łozińskim z "Gościa Niedzielnego".

Stefczyk.info: KRRiT ogłosiła konkurs na cztery miejsca na multipleksie, które w 2014 roku mają zostać zwolnione przez TVP. Jeden z kanałów ma być kanałem społeczno-religijnym. Czy to szansa dla TV Trwam na wejście na multipleks?

Bogumił Łoziński: Krajowa Rada od dawna zapowiadała, że taki konkurs na kanał społeczno-religijny ogłosi. Teraz wypełniła zapowiedzi. Obecnie Telewizja Trwam jest jedyną stacją, która nadaje program społeczno-religijny. W związku z tym spełnia kryteria, o których mówi KRRiT. Trudno mi znaleźć inny program, który spełniałby te kryteria. Szczególnie, że program Religia.tv się zwija i ogranicza swoje działanie jedynie do emisji powtórek. Obecny konkurs jest więc szansą dla TV Trwam. Oczywiście o ile zostanie potraktowana w sposób sprawiedliwy i uczciwy.

Są na to szanse w Pana ocenie?

Sądzę, że KRRiT nie powtórzy błędu, jaki zrobiła przy pierwszym konkursie koncesyjnym. Sądzę, że przyjmie jasne kryteria, których sama będzie się trzymać. Ja do dziś nie wiem, dlaczego telewizja działająca od lat, mająca zabezpieczenia i nadająca na bieżąco mogła mieć gorszą sytuację ekonomiczną niż telewizje, które musiały wnosić opłaty koncesyjne zaciągając kredyty. Jest dla mnie zagadką, na jakich zasadach opierała się Rada w postępowaniu koncesyjnym. Jest oczywiste, że jest duża grupa osób w całej Polsce, która chce, by na multipleksie obecna była TV Trwam. To oznacza, że sprawa koncesji dotyczy również wolności obywatelskich i wolności słowa.

Nie obawia się Pan, że będziemy mieli próby wykreowania nowej telewizji, która trafi na multipleks zamiast TV Trwam? Ostatnio pojawiła się np. inicjatywa Boska.tv...

Tego oczywiście nie można wykluczyć. Jednak Boska.tv jest telewizją internetową. Z tego co wiem, nie zamierza ona interesować się multipleksem. To bowiem wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Ich się nie gromadzi tak szybko. To nie jest konkurencja dla TV Trwam. To inna kategoria i technologia.

Sprawa TV Trwam skutkowała również ważną inicjatywą RPO.

Rzeczywiście, warto pamiętać, że prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, złożyła skargę do TK na ustawę o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Na podstawie sprawy TV Trwam uznała bowiem, że ustawa jest nieprecyzyjna, ponieważ daje KRRiT zbyt duże kompetencje dot. kryteriów konkursu. Wolność mediów, pluralizm opinii jest wartością konstytucyjną. Jej nie można ograniczać czy regulować na mocy decyzji podejmowanych na poziomie rozporządzenia, a nie ustawy. Ustawa jest wadliwa, ponieważ nie stwarza odpowiednich kryteriów. Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna wadliwość przepisów o KRRiT to konkurs, w którym nie przyznano TV Trwam miejsca na multipleksie, może zostać unieważniony. To będzie już sprawa symboliczna, ale postawi w niezmiernie trudnej sytuacji Radę.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook