Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: proces bez precedensu

18.01.2014

Rozmowa z publicystą Bogumiłem Łozińskim z „Gościa Niedzielnego”.

Stefczyk.info: Przed sądem we Wrocławiu rusza lada dzień proces, jaki lewicowa aktywistka i działaczka Twojego Ruchu wytoczyła Abp. Józefowi Michalikowi. Poczuła się obrażona homilią hierarchy, w której mówił on o problemach dzieci i polskich rodzin w kontekście pedofilii. Czy ten proces można nazwać wejściem w nową fazę walki z Kościołem?

Bogumił Łoziński: Tę sprawę można rozpatrywać na dwóch płaszczyznach. Sam fakt pozywania do sądu Abp. Michalika za to, co mówił w homilii, jest rzeczywiście sprawą bez precedensu. Do tej pory zdarzały się takie wypadki, ale w poprzednim ustroju. Wtedy księży zamykano do więzień za to, co mówili w homiliach. Obecnie też jest sprawa sporu światopoglądowego. Księża w PRL upominali się o godność ludzi i wolność, Abp Michalik upominał się z kolei o prawa rodziny i o prawa dzieci. Prawo pozywania do sądu dotyczy wszystkich, więc i działaczka feministyczna mogła skierować sprawę do sądu.

 

Jakie znaczenie może mieć ten proces?

Ta sprawa na pewno ma znaczenie propagandowe. Sądzę, że ta sprawa będzie bardzo głośna, a media będą chętnie ją relacjonować i mówić o tym nieustannie. Będą rozgrzebywać tę sprawę, cytować Abp. Michalika i mówić, jakie niewłaściwe słowa hierarcha mówił. Proces jest częścią stałej polityki Twojego Ruchu.

 

Słowa Abp. Michalika były niestosowne?

Aspekt merytoryczny jest jasny. Na tym poziomie pani, która skierowała sprawę do sądu, nie ma szans. Abp nie powiedział niczego obraźliwego, mówił o pewnych zjawiskach, mówił ogólnie i nie personalizował tej sprawy. Co więcej, słowa, które on wypowiedział, są do udowodnienia, są przedmiotem debaty, badań naukowych, czy badań psychologów. Fakt, że u źródeł pedofilii leżą problemy rodzinne, rozwojowe wynikające z dzieciństwa, jest jasny. Pedofilia dotyczy często osób, które pozostały emocjonalnie na poziomie dziecka. O tym mówią np. prace amerykańskich naukowców. Oni wskazują, że pedofilia ma swoje źródła w problemach z czasów młodości, również związanych ze wzrastaniem w niepełnej rodzinie. To może być jednym ze źródeł niedojrzałości, która leży u podstaw pedofilii. Na poziomie merytorycznym to jest oczywiste dla każdego, który choć trochę zna ten problem. Abp powtórzył pewną wiedzę naukową.

 

To znaczy, że jest pan spokojny o losy rozpoczynającego się procesu?

Jestem spokojny o ocenę merytoryczną – sądzę, że Abp Michalik nie zostanie skazany. Natomiast ten proces to będzie kolejna okazja do uderzania w Kościół i prowadzenia antykościelnej propagandy.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook