Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: proces bez precedensu

18.01.2014

Rozmowa z publicystą Bogumiłem Łozińskim z „Gościa Niedzielnego”.

Stefczyk.info: Przed sądem we Wrocławiu rusza lada dzień proces, jaki lewicowa aktywistka i działaczka Twojego Ruchu wytoczyła Abp. Józefowi Michalikowi. Poczuła się obrażona homilią hierarchy, w której mówił on o problemach dzieci i polskich rodzin w kontekście pedofilii. Czy ten proces można nazwać wejściem w nową fazę walki z Kościołem?

Bogumił Łoziński: Tę sprawę można rozpatrywać na dwóch płaszczyznach. Sam fakt pozywania do sądu Abp. Michalika za to, co mówił w homilii, jest rzeczywiście sprawą bez precedensu. Do tej pory zdarzały się takie wypadki, ale w poprzednim ustroju. Wtedy księży zamykano do więzień za to, co mówili w homiliach. Obecnie też jest sprawa sporu światopoglądowego. Księża w PRL upominali się o godność ludzi i wolność, Abp Michalik upominał się z kolei o prawa rodziny i o prawa dzieci. Prawo pozywania do sądu dotyczy wszystkich, więc i działaczka feministyczna mogła skierować sprawę do sądu.

 

Jakie znaczenie może mieć ten proces?

Ta sprawa na pewno ma znaczenie propagandowe. Sądzę, że ta sprawa będzie bardzo głośna, a media będą chętnie ją relacjonować i mówić o tym nieustannie. Będą rozgrzebywać tę sprawę, cytować Abp. Michalika i mówić, jakie niewłaściwe słowa hierarcha mówił. Proces jest częścią stałej polityki Twojego Ruchu.

 

Słowa Abp. Michalika były niestosowne?

Aspekt merytoryczny jest jasny. Na tym poziomie pani, która skierowała sprawę do sądu, nie ma szans. Abp nie powiedział niczego obraźliwego, mówił o pewnych zjawiskach, mówił ogólnie i nie personalizował tej sprawy. Co więcej, słowa, które on wypowiedział, są do udowodnienia, są przedmiotem debaty, badań naukowych, czy badań psychologów. Fakt, że u źródeł pedofilii leżą problemy rodzinne, rozwojowe wynikające z dzieciństwa, jest jasny. Pedofilia dotyczy często osób, które pozostały emocjonalnie na poziomie dziecka. O tym mówią np. prace amerykańskich naukowców. Oni wskazują, że pedofilia ma swoje źródła w problemach z czasów młodości, również związanych ze wzrastaniem w niepełnej rodzinie. To może być jednym ze źródeł niedojrzałości, która leży u podstaw pedofilii. Na poziomie merytorycznym to jest oczywiste dla każdego, który choć trochę zna ten problem. Abp powtórzył pewną wiedzę naukową.

 

To znaczy, że jest pan spokojny o losy rozpoczynającego się procesu?

Jestem spokojny o ocenę merytoryczną – sądzę, że Abp Michalik nie zostanie skazany. Natomiast ten proces to będzie kolejna okazja do uderzania w Kościół i prowadzenia antykościelnej propagandy.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook