Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Niesiołowski to ignorant

11.09.2014

Rozmowa z publicystą i dziennikarzem Bogumiłem Łozińskim z „Gościa Niedzielnego”.

Stefczyk.info: Stefan Niesiołowski w swoim stylu zaatakował ostatnio Kościół. Mówił w tvn24, że „niektóre kościoły do budki wyborcze PiS”, oskarżył ks. kard. Dziwisza o kłamanie ws. in vitro, włączył Kościół w jego zdaniem kłamliwą stronę sporu politycznego, przed którym Polskę broni PO. Poseł przekroczył kolejną granicę?

Bogumił Łoziński: Problem z panem posłem Niesiołowskim polega na tym, że on zupełnie nie dostrzega niestosowności swojego zachowania. On zionie nienawiścią do wszystkich, którzy myślą inaczej. To jest przykład sztandarowy tego zjawiska. W wielu momentach jego poglądy dotyczące sprawa moralnych są zupełnie inne niż nauczanie Kościoła. Teraz więc oprócz przeciwników politycznych jego nienawiść dotyka również Kościoła i ludzi Kościoła. Pan Niesiołowski jest kompletnym ignorantem, jeśli chodzi o nauczanie Kościoła. Jeśli któryś z biskupów mówi o niemoralności in vitro, to mówi głosem nauczania Kościoła i Jana Pawła II.

Dla posła Niesiołowskiego to powód to ataków

Pan poseł personalizuje to, że to właśnie ten hierarcha powiedział. W ten sposób pokazuje jednak zupełną ignorancję. On nie rozróżnia poglądów prywatnych księży od nauczania Kościoła, które poglądami prywatnymi nie są.

Niesiołowski nie po raz pierwszy utożsamia Kościół z PiS-em, przekonując, że to jeden podmiot życia publicznego. Jak to oceniać?

Wiele inicjatyw związanych z etyką, jak choćby kwestie zakazu in vitro, czy zmiany tzw. ustawy aborcyjnej, pochodzi ze strony świeckich katolików. Niesiołowski z uporem tym inicjatywom przypisuje na siłę konotacje polityczną. Wpisuje je do obozu PiSowskiego. To wykorzystuje do swojej kampanii nienawiści wobec PiSu. U podstaw tego leżą jego osobiste poglądy, które są sprzeczne z nauczaniem Kościoła. To bardzo przykre. On jest najbardziej jaskrawym przykładem polityka, odwołującego się do języka nienawiści.

Kolejny raz okazuje się, że rozdział Kościoła od państwa jest dla polityków pokroju Niesiołowskiego dobry tylko wtedy, gdy można uderzyć w Kościół. Czy Kościół powinien reagować na ostatni atak Niesiołowskiego?

Sądzę, że w sposób publiczny nie powinien nikt odpowiadać posłowi Niesiołowskiemu. Jednak na pewno należy zwracać uwagę w przestrzeni publicznej, że to co on robi jest mową nienawiści. I to klasyczną. To zadanie głównie dla dziennikarzy. Ponieważ jednak poseł PO nie odżegnuje się od tego, że jest katolikiem, więc sądzę, że dobrze byłoby również, gdyby z posłem porozmawiał jakiś mądry ksiądz.

Co miałby mu powiedzieć?

Duchowny, do którego poseł ma zaufanie, czy którego darzy szacunkiem, powinien spokojnie, z miłością z nim porozmawiać i wytłumaczyć mu, że jeśli nawet z czymś się nie zgadza musi mieć świadomość, że występuje przeciwko nauczaniu Kościoła. Ktoś spokojnie powinien mu to wytłumaczyć.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook