Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Niesiołowski to ignorant

11.09.2014

Rozmowa z publicystą i dziennikarzem Bogumiłem Łozińskim z „Gościa Niedzielnego”.

Stefczyk.info: Stefan Niesiołowski w swoim stylu zaatakował ostatnio Kościół. Mówił w tvn24, że „niektóre kościoły do budki wyborcze PiS”, oskarżył ks. kard. Dziwisza o kłamanie ws. in vitro, włączył Kościół w jego zdaniem kłamliwą stronę sporu politycznego, przed którym Polskę broni PO. Poseł przekroczył kolejną granicę?

Bogumił Łoziński: Problem z panem posłem Niesiołowskim polega na tym, że on zupełnie nie dostrzega niestosowności swojego zachowania. On zionie nienawiścią do wszystkich, którzy myślą inaczej. To jest przykład sztandarowy tego zjawiska. W wielu momentach jego poglądy dotyczące sprawa moralnych są zupełnie inne niż nauczanie Kościoła. Teraz więc oprócz przeciwników politycznych jego nienawiść dotyka również Kościoła i ludzi Kościoła. Pan Niesiołowski jest kompletnym ignorantem, jeśli chodzi o nauczanie Kościoła. Jeśli któryś z biskupów mówi o niemoralności in vitro, to mówi głosem nauczania Kościoła i Jana Pawła II.

Dla posła Niesiołowskiego to powód to ataków

Pan poseł personalizuje to, że to właśnie ten hierarcha powiedział. W ten sposób pokazuje jednak zupełną ignorancję. On nie rozróżnia poglądów prywatnych księży od nauczania Kościoła, które poglądami prywatnymi nie są.

Niesiołowski nie po raz pierwszy utożsamia Kościół z PiS-em, przekonując, że to jeden podmiot życia publicznego. Jak to oceniać?

Wiele inicjatyw związanych z etyką, jak choćby kwestie zakazu in vitro, czy zmiany tzw. ustawy aborcyjnej, pochodzi ze strony świeckich katolików. Niesiołowski z uporem tym inicjatywom przypisuje na siłę konotacje polityczną. Wpisuje je do obozu PiSowskiego. To wykorzystuje do swojej kampanii nienawiści wobec PiSu. U podstaw tego leżą jego osobiste poglądy, które są sprzeczne z nauczaniem Kościoła. To bardzo przykre. On jest najbardziej jaskrawym przykładem polityka, odwołującego się do języka nienawiści.

Kolejny raz okazuje się, że rozdział Kościoła od państwa jest dla polityków pokroju Niesiołowskiego dobry tylko wtedy, gdy można uderzyć w Kościół. Czy Kościół powinien reagować na ostatni atak Niesiołowskiego?

Sądzę, że w sposób publiczny nie powinien nikt odpowiadać posłowi Niesiołowskiemu. Jednak na pewno należy zwracać uwagę w przestrzeni publicznej, że to co on robi jest mową nienawiści. I to klasyczną. To zadanie głównie dla dziennikarzy. Ponieważ jednak poseł PO nie odżegnuje się od tego, że jest katolikiem, więc sądzę, że dobrze byłoby również, gdyby z posłem porozmawiał jakiś mądry ksiądz.

Co miałby mu powiedzieć?

Duchowny, do którego poseł ma zaufanie, czy którego darzy szacunkiem, powinien spokojnie, z miłością z nim porozmawiać i wytłumaczyć mu, że jeśli nawet z czymś się nie zgadza musi mieć świadomość, że występuje przeciwko nauczaniu Kościoła. Ktoś spokojnie powinien mu to wytłumaczyć.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook