Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Nałęcz przekroczył granice przyzwoitości

19.01.2013

Niektóre komentarze związane z bolesną utratą przez Jarosława Kaczyńskiego najbliższej mu osoby - matki - każą zastanowić się nad tym co stało się w Polsce z szacunkiem wobec majestatu śmierci. O problemie rozmawiamy z Bogumiłem Łozińskim, publicystą „Gościa Niedzielnego”.

Stefczyk.info: Czy obserwując reakcje na śmierć osób związanych z życiem publicznym, ostatnio śp. Jadwigi Kaczyńskiej,  można powiedzieć, że w Polsce istnieje jeszcze coś takiego jak majestat śmierci?

Bogumił Łoziński: Zwykle, gdy umiera bliska lub najbliższa osoba kogoś publicznego, to pierwsze reakcje są jednak pełne szacunku. Tak było po katastrofie smoleńskiej, czy po zamordowaniu działacza PiS Marka Rosiaka w Łodzi, kiedy nastąpiło kilka dni powstrzymania się od walki politycznej i ostrych wypowiedzi. A później to wróciło do normy.

Spytam teraz banalnie, choć nie od rzeczy, kim dla nas jest matka?

W polskiej kulturze matka  jest przedmiotem szczególnego szacunku. Można nawet mówić w tym względzie o zjawisku niespotykanym w skali światowej. Matka to dla nas postać wyniesiona, na piedestale.

Okazuje się jednak, że do uznawanych powszechnie świętości można mieć co najmniej zadziwiające podejście. Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz komentując śmierć śp. Jadwigi Kaczyńskiej, stwierdził, że teraz Jarosław Kaczyński będzie „jeszcze bardziej takim osamotnionym i pełnym bólu odyńcem na tej scenie, szarżującym na różne barykady.” Co pan sądzi o tych słowach?

Jeśli Tomasz Nałęcz taką diagnozę stawia, do czego ma prawo, to moment w jakim to robi jest wyjątkowo nieodpowiedni. Z tego względu, nie po raz pierwszy, przekracza granicę przyzwoitości. Kiedyś mówił np. o pedofilii, gdy PiS urządził spotkanie dla młodzieży. To są słowa skandaliczne, które paść nie powinny. To właśnie jest mowa nienawiści. Tym bardziej jest to przykre, że prezydent wystosował kondolencje do Jarosława Kaczyńskiego. W tym kontekście pojawia się pytanie o wiarygodność.  Jeżeli urzędnik prezydenta, który de facto pełni funkcję rzecznika prasowego – ponieważ zdaje się, że jego obecność w Kancelarii Prezydenta sprowadza się do występowania we wszystkich możliwych mediach i wypowiadania się na wszelkie tematy, również takie, o których nie ma pojęcia – pozwolił sobie na zdecydowanie za dużo. Nawet jeśli mamy pewne poglądy, to są momenty, w których elementarna kultura nakazuje, żeby powstrzymać się  z ich wygłaszaniem.

Czy nie odnosi pan wrażenia, że mamy do czynienia z  szerszym zjawiskiem, które odnosi się nie tylko do polityków? Skąd się bierze brak poszanowania wartości?

Jesteśmy poddawani różnym zmianom cywilizacyjnym i takie wartości, jak godność drugiego człowieka, czy pewien majestat śmierci, nie wszyscy podzielają. To się zaczęło od Janusza Palikota, który przekracza wszelkie granice, w których funkcjonujemy, gdzie naczelną wartością jest godność drugiego człowieka. Palikot to absolutny barbarzyńca. Za nim idą członkowie jego partii, ale też inni politycy. Chociażby Stefan Niesiołowski. Choć trzeba uczciwie powiedzieć, że z drugiej strony też są takie zachowania. Oskarżenie o zamach, czy morderstwo smoleńskie, sugerowanie czegoś takiego ze strony Antoniego Macierewicza, gdy nie ma na to pewnych dowodów, też jest przekroczeniem granicy cywilizacyjnej, w której do tej pory funkcjonowaliśmy. Równie negatywnie to oceniam.

JKUB

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook