Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Nałęcz przekroczył granice przyzwoitości

19.01.2013

Niektóre komentarze związane z bolesną utratą przez Jarosława Kaczyńskiego najbliższej mu osoby - matki - każą zastanowić się nad tym co stało się w Polsce z szacunkiem wobec majestatu śmierci. O problemie rozmawiamy z Bogumiłem Łozińskim, publicystą „Gościa Niedzielnego”.

Stefczyk.info: Czy obserwując reakcje na śmierć osób związanych z życiem publicznym, ostatnio śp. Jadwigi Kaczyńskiej,  można powiedzieć, że w Polsce istnieje jeszcze coś takiego jak majestat śmierci?

Bogumił Łoziński: Zwykle, gdy umiera bliska lub najbliższa osoba kogoś publicznego, to pierwsze reakcje są jednak pełne szacunku. Tak było po katastrofie smoleńskiej, czy po zamordowaniu działacza PiS Marka Rosiaka w Łodzi, kiedy nastąpiło kilka dni powstrzymania się od walki politycznej i ostrych wypowiedzi. A później to wróciło do normy.

Spytam teraz banalnie, choć nie od rzeczy, kim dla nas jest matka?

W polskiej kulturze matka  jest przedmiotem szczególnego szacunku. Można nawet mówić w tym względzie o zjawisku niespotykanym w skali światowej. Matka to dla nas postać wyniesiona, na piedestale.

Okazuje się jednak, że do uznawanych powszechnie świętości można mieć co najmniej zadziwiające podejście. Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz komentując śmierć śp. Jadwigi Kaczyńskiej, stwierdził, że teraz Jarosław Kaczyński będzie „jeszcze bardziej takim osamotnionym i pełnym bólu odyńcem na tej scenie, szarżującym na różne barykady.” Co pan sądzi o tych słowach?

Jeśli Tomasz Nałęcz taką diagnozę stawia, do czego ma prawo, to moment w jakim to robi jest wyjątkowo nieodpowiedni. Z tego względu, nie po raz pierwszy, przekracza granicę przyzwoitości. Kiedyś mówił np. o pedofilii, gdy PiS urządził spotkanie dla młodzieży. To są słowa skandaliczne, które paść nie powinny. To właśnie jest mowa nienawiści. Tym bardziej jest to przykre, że prezydent wystosował kondolencje do Jarosława Kaczyńskiego. W tym kontekście pojawia się pytanie o wiarygodność.  Jeżeli urzędnik prezydenta, który de facto pełni funkcję rzecznika prasowego – ponieważ zdaje się, że jego obecność w Kancelarii Prezydenta sprowadza się do występowania we wszystkich możliwych mediach i wypowiadania się na wszelkie tematy, również takie, o których nie ma pojęcia – pozwolił sobie na zdecydowanie za dużo. Nawet jeśli mamy pewne poglądy, to są momenty, w których elementarna kultura nakazuje, żeby powstrzymać się  z ich wygłaszaniem.

Czy nie odnosi pan wrażenia, że mamy do czynienia z  szerszym zjawiskiem, które odnosi się nie tylko do polityków? Skąd się bierze brak poszanowania wartości?

Jesteśmy poddawani różnym zmianom cywilizacyjnym i takie wartości, jak godność drugiego człowieka, czy pewien majestat śmierci, nie wszyscy podzielają. To się zaczęło od Janusza Palikota, który przekracza wszelkie granice, w których funkcjonujemy, gdzie naczelną wartością jest godność drugiego człowieka. Palikot to absolutny barbarzyńca. Za nim idą członkowie jego partii, ale też inni politycy. Chociażby Stefan Niesiołowski. Choć trzeba uczciwie powiedzieć, że z drugiej strony też są takie zachowania. Oskarżenie o zamach, czy morderstwo smoleńskie, sugerowanie czegoś takiego ze strony Antoniego Macierewicza, gdy nie ma na to pewnych dowodów, też jest przekroczeniem granicy cywilizacyjnej, w której do tej pory funkcjonowaliśmy. Równie negatywnie to oceniam.

JKUB

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook