Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Krzywdy niewyrównane

21.06.2013

Rozmowa z Bogumiłem Łozińskim, publicystą "Gościa Niedzielnego".

Stefczyk.info: Pełną parą idą prace nad nową formą finansowania Kościoła w Polsce. Rząd zainicjował zmiany. Wydaje się, że sytuacja byłaby jasna, gdyby doszło do odpłacenia dotychczasowych krzywd i wyjścia niejako na zero w relacjach państwo-Kościół. Tak jest?

Bogumił Łoziński: Państwo musiałoby zbankrutować, żeby było w stanie oddać Kościołowi wszystko, co zostało mu zabrane. Władze komunistyczne odbierały Kościołowi majątek na dwa sposoby. Po pierwsze, na mocy ustawy Bieruta, która nacjonalizowała wszystkie majątki ziemskie. Zakładano jednak, że do 50 hektarów ziemi mogły mieć poszczególne parafie. Komisja Majątkowa, która jest obecnie sekowana, zajmowała się zwrotem tylko tych ziem, które zostały zabrane niezgodnie z prawem PRL, czyli właśnie dekretem Bieruta. Komuniści zabierali bowiem wszystko. Zaborem sprzecznym z prawem zajmowała się Komisja. Jej działania zostały właściwie zakończone, sprawy zwrotu ziem przez tę komisję zostały wyjaśnione. Pozostałe przypadki zostały skierowane do sądów. Można więc uznać, że Komisja swoją misję zakończyła.

Jednak to dotyczy jedynie nielegalnej kradzieży majątków.

Tak. Nie zajęto się na razie specjalnie przypadkami zaboru ziem w sposób zgodny z prawem PRL. To dotyczy zdecydowanej większości przypadków. Na razie zwrócono około 30 procent tego, co zrabowano. Pozostała sprawa reszty przypadków. I jest druga odnoga tej sprawy. W PRL po zaborze majątków stworzono Fundusz Kościelny, który miał gromadzić dochody wyprawowane przez zrabowane ziemie. Te dochody miały pójść na Kościół, głównie katolicki, któremu zrabowano ziemie. Jednak w czasach komuny Fundusz nie istniał. Pieniądze zamiast iść na Kościół, szły na walkę z Kościołem. Fundusz zaczął działać dopiero po 1989. Jednak do tej pory suma wydatków na ten Fundusz to mały odsetek tego, co państwo zarobiło na zagrabionych ziemiach.

Jednak władze mówiły, że wszystko już wyrównane, że Kościół otrzymał co powinien.

Tak mówił również premier Donald Tusk w czasie tzw. drugiego expose. To jednak, mówiąc najłagodniej, diametralnie niezgodne z prawdą. Prawda jest taka, że spośród ziem zabranych przez komunistów zgodnie z komunistycznych prawem Kościół nie otrzymał nic. Bilans jest zatem skrajnie niekorzystny dla Kościoła.

Jak zatem oceniać pomysł odpisów podatkowych na Kościół?

To oznacza, że sprawa dotyczy jedynie tych sum, które powinny trafiać z odsetek do Komisji Majątkowej. To znów nie dotyczy sprawy 70 procent ziem zabranych przez komunistów. Oczywiście część z tych ziem jest obecnie poza granicami Polski. Niemniej jednak wciąż w Polsce są ogromne majątki, które powinno państwo zwrócić Kościołowi. To powinno się odbyć w ramach ustawy reprywatyzacyjnej. To jednak problem, ponieważ taka ustawa powinna dotyczyć wszystkich zagrabionych majątków, również niekościelnych. To oznacza ogromny wysiłek państwa. Jeśli byśmy zliczyli majątki zagrabione w PRL oraz obliczyli odsetki od tych majątków, to państwo polskie nie byłoby w stanie zadośćuczynić Kościołowi za krzywdy. Państwo nie będzie w stanie nigdy zwrócić tego, co zabrało.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Michał Walczak]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook