Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Krzywdy niewyrównane

21.06.2013

Rozmowa z Bogumiłem Łozińskim, publicystą "Gościa Niedzielnego".

Stefczyk.info: Pełną parą idą prace nad nową formą finansowania Kościoła w Polsce. Rząd zainicjował zmiany. Wydaje się, że sytuacja byłaby jasna, gdyby doszło do odpłacenia dotychczasowych krzywd i wyjścia niejako na zero w relacjach państwo-Kościół. Tak jest?

Bogumił Łoziński: Państwo musiałoby zbankrutować, żeby było w stanie oddać Kościołowi wszystko, co zostało mu zabrane. Władze komunistyczne odbierały Kościołowi majątek na dwa sposoby. Po pierwsze, na mocy ustawy Bieruta, która nacjonalizowała wszystkie majątki ziemskie. Zakładano jednak, że do 50 hektarów ziemi mogły mieć poszczególne parafie. Komisja Majątkowa, która jest obecnie sekowana, zajmowała się zwrotem tylko tych ziem, które zostały zabrane niezgodnie z prawem PRL, czyli właśnie dekretem Bieruta. Komuniści zabierali bowiem wszystko. Zaborem sprzecznym z prawem zajmowała się Komisja. Jej działania zostały właściwie zakończone, sprawy zwrotu ziem przez tę komisję zostały wyjaśnione. Pozostałe przypadki zostały skierowane do sądów. Można więc uznać, że Komisja swoją misję zakończyła.

Jednak to dotyczy jedynie nielegalnej kradzieży majątków.

Tak. Nie zajęto się na razie specjalnie przypadkami zaboru ziem w sposób zgodny z prawem PRL. To dotyczy zdecydowanej większości przypadków. Na razie zwrócono około 30 procent tego, co zrabowano. Pozostała sprawa reszty przypadków. I jest druga odnoga tej sprawy. W PRL po zaborze majątków stworzono Fundusz Kościelny, który miał gromadzić dochody wyprawowane przez zrabowane ziemie. Te dochody miały pójść na Kościół, głównie katolicki, któremu zrabowano ziemie. Jednak w czasach komuny Fundusz nie istniał. Pieniądze zamiast iść na Kościół, szły na walkę z Kościołem. Fundusz zaczął działać dopiero po 1989. Jednak do tej pory suma wydatków na ten Fundusz to mały odsetek tego, co państwo zarobiło na zagrabionych ziemiach.

Jednak władze mówiły, że wszystko już wyrównane, że Kościół otrzymał co powinien.

Tak mówił również premier Donald Tusk w czasie tzw. drugiego expose. To jednak, mówiąc najłagodniej, diametralnie niezgodne z prawdą. Prawda jest taka, że spośród ziem zabranych przez komunistów zgodnie z komunistycznych prawem Kościół nie otrzymał nic. Bilans jest zatem skrajnie niekorzystny dla Kościoła.

Jak zatem oceniać pomysł odpisów podatkowych na Kościół?

To oznacza, że sprawa dotyczy jedynie tych sum, które powinny trafiać z odsetek do Komisji Majątkowej. To znów nie dotyczy sprawy 70 procent ziem zabranych przez komunistów. Oczywiście część z tych ziem jest obecnie poza granicami Polski. Niemniej jednak wciąż w Polsce są ogromne majątki, które powinno państwo zwrócić Kościołowi. To powinno się odbyć w ramach ustawy reprywatyzacyjnej. To jednak problem, ponieważ taka ustawa powinna dotyczyć wszystkich zagrabionych majątków, również niekościelnych. To oznacza ogromny wysiłek państwa. Jeśli byśmy zliczyli majątki zagrabione w PRL oraz obliczyli odsetki od tych majątków, to państwo polskie nie byłoby w stanie zadośćuczynić Kościołowi za krzywdy. Państwo nie będzie w stanie nigdy zwrócić tego, co zabrało.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Michał Walczak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook