Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Konwencja nam zagraża

05.07.2012

O zagrożeniach płynących z konwencji dot. walki z przemocą kobiet oraz groźbie jej wprowadzenia w życie portal Stefczyk.info rozmawia z Bogumiłem Łoziński, dziennikarzem “Gościa Niedzielnego”.

Stefczyk.info: Donald Tusk zapowiedział, że podpisze konwencję dotyczącą walki z przemocą wobec kobiet. Wiele osób ostrzega przed tym dokumentem. Pan widzi w nim zagrożenia?

Bogumił Łoziński: Tak konwencja jest bardzo dużym zagrożeniem. Warto zaznaczyć, że ona nie wprowadza rewolucyjnych zmian na lepsze, choć tak się ją przedstawia. Jedyna zmiana, dotycząca ścigania gwałtów z urzędu, lada chwila zostanie wprowadzona do polskiego ustawodawstwa. Pozostałe korzystne przepisy już są w polskim prawie.

Z czego wynikają zagrożenia?

Przyjęto genderowską definicję płci. Została ona określona, jako rola społeczna. Można więc wykorzystać ją do tego, by uznać, że związek jednopłciowy jest małżeństwem. Wystarczy przyjąć, że jedna z osób pełni rolę kobiety, a druga mężczyzny. To jest sprzeczne z naszą konstytucją. To jednak nie jedyne zagrożenie. Konwencja nakłada obowiązek edukacji młodzieży w duchu sprzeciwu wobec stereotypowych ról płci. To de facto jest przymus mówienia o homoseksualizmie i transseksualizmie jako normie. Dokument zakłada również walkę z tradycyjną rolą płci, co oznacza rugowanie wartości i poglądów katolickich i konserwatywnych.

Które z zagrożeń jest największe?

Najgroźniejsze zdaje mi się jeszcze coś innego. Konwencja przewiduje bowiem powstanie specjalne rady, która ma kontrolować zwalczanie przemocy. To ma być instytucja międzynarodowa. Wejście w życie tej konwencji oznaczało będzie oddanie części suwerenności podmiotowi zagranicznemu. W Polsce mamy powołać natomiast urząd, który będzie przedstawicielstwem tej rady. Nie rozumiem, dlaczego mielibyśmy kwestie walki z przemocą oddawać w ręce międzynarodowego podmiotu. To dla mnie pomyłka.

Premier mówił, że nie musimy wszystkiego przyjmować, że część artykułów można ominąć

To zaskakującą interpretacja. Nie jest to prawda. Konwencje można przyjąć w całości, albo w całości odrzucić. Tu nie ma innego wyjścia.

Skoro wszystkie korzystne elementy z tej konwencji są lub lada chwila będą w polskim prawodawstwie obecne pojawia się pytanie, w co gra Donald Tusk? On popiera zapisy światopoglądowe w Pana ocenie czy to jest jakaś gra?

Sądząc po tym, jak premier wypowiada się o tej konwencji, można sądzić, że on nie wie o czym mówi, jest niezorientowany. Osoby, które ten dokument przedstawiają premierowi, prezentują nieprawdę. Należy mieć nadzieję, że minister Gowin ostatecznie jednak się przebije. Co ważne, ten dokument jest podpisywany przez rząd, ale musi jeszcze przejść proces ratyfikacji.

Konwencja zyskuje poparcie na świecie?

Jedynie w Turcji dokończono proces ratyfikacji. To pokazuje, że konwencja budzi kontrowersje również w znacznie bardziej liberalnych krajach niż Polska.

Ten dokument może być narzędziem walki o zmiany światopoglądowe?

Tak. Jestem o tym przekonany. Konwencja zawiera tzw. uśpione paragrafy. One nie stawiają sprawy jasno, ale jeśli mówią o walce ze stereotypowymi rolami płci, to można sądzić, że będą wykorzystywane do walki z konserwatywnymi wartościami. Jeśli zestawimy to z ostatnią aktywnością feministek z ostatniej manify, które atakowały Kościół, to wszystko tworzy otwartą walkę z zasadami i wartościami wyznawanymi przez kościół katolicki.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA/THIERRY ROGE]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook