Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Doceńmy Caritas

12.08.2013

Rozmowa z publicystą "Gościa Niedzielnego" Bogumiłem Łozińskim.

Stefczyk.info: Caritas Polska opublikowała sprawozdanie ze swojej działalności. Choć raport nie uwzględnia danych z regionalnych oddziałów, już pokazuje ogromną skalę pomocy. Caritas Polska na pomoc wydała 130 mln złotych. Zdaje się, że nie docenia się działalności tej organizacji.

Bogumił Łoziński: W odbiorze medialnym działalność Caritasu, jak również cała działalność charytatywna Kościoła, nie jest doceniana i dostrzegana. Odkąd Franciszek zaczął swój Pontyfikat dominuje raczej rozliczanie Kościoła z jego domniemanego bogactwa. A Kościół w Polsce jest bogaty swoimi wiernymi, ofiarami. Oceniając tę działalność można pytać, czy dobrze wykorzystuje dobra, które posiada, na ile tymi dobrami służy potrzebującym. Sługa Boży Biskup Jan Pietraszko uczył kleryków, że kieszeń księdza należy do ubogich. Z tej perspektywy oceniając polski Kościół można powiedzieć, że nasz Kościół stara się odpowiedzieć na wezwanie Papieża i odpowiadać na potrzeby ubogich. Mało kto się orientuje, że to Kościół jest najważniejszą organizacją charytatywną w Polsce. Pomaga wielu grupom, jednak nie jest to medialne nagłaśniane. Media prezentują Kościół nagłaśniając patologiczne marginalne przypadki.

Caritas nie może liczyć na taką kampanię jak np. WOŚP Jerzego Owsiaka. Dlaczego tak jest? Dlaczego media się Caritasem tak nie zachwycają?

Unikam porównywania i zestawiania organizacji charytatywnych. Jeśli ktoś chce czynić dobro i pomagać innym i uważa, że robi to wrzucając pieniądze do puszki to niech to robi. To, jak to jest wykorzystywane, pod jakimi hasłami to robi, to jest inna kwestia. W zresztą obu przypadkach występuje zagrożenie, że osoby udzielające pomocy będą się usprawiedliwiać. Ludzie wrzucają pieniądze i czują, że już pomogli, mają czyste sumienie. Papież z kolei wzywa do tego, by być z potrzebującymi, żeby być przy nich fizycznie, dotknąć ich bólu. To jest najważniejsza pomoc. A to łatwo zagubić, gdy skupiamy się jedynie na wsparciu finansowym.

Jak jest w przypadku WOŚP czy Caritasu?

W Wielkiej Orkiestrze tej obecności przy ubogich nie ma w ogóle. Również Kościół często przyjmuje taką formułę, pomocy bez zetknięcia z potrzebującym.

Czemu Caritas zawdzięcza tak dużą skalę wsparcia?

Polacy ufają tej organizacji, ona jest wiarygodna. Wierni wiedzą, że gdy wspomogą Caritas ta organizacja nie oszuka ich i nie wyłudzi pomocy. Liczba katolików w Polsce jest bardzo duża. Dużo jest więc chętnych do udzielania pomocy. Również osoby niewierzące włączają się. Caritas jasno określa cele zbiórki. Sądzę, że najważniejsza jest tu wiarygodność.

Rozmawiał TK
[Fot. caritas.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook