Jedynie prawda jest ciekawa


Łoziński: Bardzo niebezpieczna zabawa

18.02.2013

Rozmowa z Bogumiłem Łozińskim, publicystą "Gościa Niedzielnego".

Stefczyk.info: Portal wPolityce.pl pisze, że Donald Tusk powołał do życia radę ds. mowy nienawiści, której powstanie zapowiadał jakiś czas temu Michał Boni. On ma walczyć z przejawami dyskryminacji itd. Ten pomysł od dawna budzi wiele kontrowersji. Dlaczego?

Bogumił Łoziński: Pomysł jest kontrowersyjny z dwóch powodów. Po pierwsze, o rzekomej nienawiści mają orzekać instytucje państwowe, Rada ma być zdominowana przez instytucje rządowe. Decyzji w tej sprawie nie będą podejmować sądy. A przecież instytucje rządowe są stroną sporu politycznego. Platforma Obywatelska jest z kolei jednym z głównych źródeł mowy nienawiści w Polsce. W związku z tym można domniemywać, że rada będzie sędzią we własnej sprawie. Zasadne wydaje się twierdzenie, że politycy związani z Platformą będą od razu uwolnieni od wszelkich podejrzeń. Jednocześnie pojawiają się podejrzenia, że mamy do czynienia z budowaniem narzędzi do walki politycznej z odmienną opcją polityczną. To dyskwalifikuje tę Radę już na starcie. W Polsce są przepisy prawa dotyczące obrażania innych. Tym powinny się zajmować niezawisłe sądy. Są i kolejne niepokojące aspekty tej sprawy.

O czym pan mówi?

Michał Boni zapowiadając powstanie tej Rady mówił, że będą badane kazania księży, czy przypadkiem nie ma w nich mowy nienawiści. To jest cenzura i złamanie zasady autonomii państwa oraz Kościoła. To są próby ingerowania w treść kazań. Mowa nienawiści jest bardzo uznaniowym terminem. Jeśli ktoś powie, że homoseksualizm jest grzechem, to dla polityków lewicy będzie mowa nienawiści. Mamy doświadczenia z Zachodu, że ludzie przekazujący naukę Kościoła, nawet duchowni, trafiają do aresztów właśnie pod pretekstem walki z mową nienawiści. To jest niezwykle groźne. Sądzę, że to jest bardzo niebezpieczna zabawa.

Rada może mieć pozytywne skutki?

Ta sprawa wydaje się być kompromitacją Platformy Obywatelskiej i próbą stworzenia instrumentu do kneblowania ust inaczej myślącym niż PO. Oczywiście może się zdarzyć, że ta komisja będzie wiarygodna. Jednak, żeby taką się okazała, musiała by się zając w pierwszym rzędzie mową nienawiści w szeregach własnych posłów. Powinna zareagować na wiele wypowiedzi, m.in. Stefana Niesiołowskiego, Donalda Tuska, który mówił o sekcie smoleńskiej. Powinna napiętnować wiele wypowiedzi posłów Platformy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook